anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Nu reușesc să îmi fac cont la yoxo din Republica Moldova

PINGMOD
Începător

Precizez că sunt din Republica Moldova și am scanat pașaportul și inclusiv buletinul și nu îmi accepta cnp ul. A mai întâlnit cineva problema asta? 

1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Salut,

Din pacate, Yoxo nu stie sa scaneze documente de identitate de tip nou (pentru Romania), sau din alte tari. Deci, atata timp cat CI-ul nu este unul Romanesc, si nu este de tip vechi (CI fara cip), nu o sa functioneze. Nu stiu daca exista planuri de implementare pentru astfel de documente, dar din cate stiu, nu exista suport pentru ele in momentul asta.

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

5 Răspunsuri 5

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Salut,

Din pacate, Yoxo nu stie sa scaneze documente de identitate de tip nou (pentru Romania), sau din alte tari. Deci, atata timp cat CI-ul nu este unul Romanesc, si nu este de tip vechi (CI fara cip), nu o sa functioneze. Nu stiu daca exista planuri de implementare pentru astfel de documente, dar din cate stiu, nu exista suport pentru ele in momentul asta.

Client Orange

Dacă blocarea apare la CNP atunci problema e că Yoxo este un abonament dedicat rezidenților din RO. Nu cred că un CI de RO dar cu "CNP" de R.Moldova va rezolva problema. 

Offtopic: noile buletine (Carti de Identitate) vor fi implementate, doar ca momentan nu exista graba. Stiam ca sunt un proiect pilot (in termeni informatici: sunt in versiunea beta). Probabil nu au la indemana un buletin cu cip pentru a incepe testele in aplicatie.

Ontopic: Daca CNP-ul moldovenesc nu corespunde cu standardul romanesc, nu cred ca poti face ceva. Este oarecum ca la cardurile bancare: fiecare emitent (nu banca, ci Visa, Mastercard, American Express, etc) au o codificatie specifica (cel putin la primele 4 cifre). Daca nu corespund cu standardul implementat de cel care incaseaza, plata va fi refuzata.

RafaHelper
#StarMember

Salut @PINGMOD,

Ai permis de sedere pentru Romania?

RafaHelper
#StarMember

@PINGMOD aștept răspunsul tau pentru ați oferi o soluție!