anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Numar in periada de gratie; Pierdut cartela sim; Activare esim din strainatate

Marian-Stefan
Începător

Salut,

Am un un numar prepay in perioada de gratie dar am pierdut cartela fizica. 

As vrea o cartela esim in locul celei fizice, cu acelasi numar, dar nu ma pot deplasa la un service Orange deoarece sunt in strainatate.

As dori sa activezi cartela esim din strainatate si sa imi pastrez numarul Orange. Mentionez ca am un device compatibil cu esim iPad Pro 12.9 5th WiFi Cellular

Multumesc

1 Soluţie acceptată‚

FLo1
#StarMember

@Marian-Stefan: Bun venit în Comunitate. Neplăcut momentul prin care treci, însă eSIM-ul nu se poate activa pentru clienții prepay, ci doar pentru cei cu abonament standard sau Yoxo. Situația e cu atât mai dificilă cu cât prezența ta fizică în țară înțeleg că nu poate fi realizată. 

Ai aici un link care sper să te clarifice, deși o rezolvare e destul de incertă dacă vrei eSIM. Succes.

Vizualizare soluţie în postul original

3 Răspunsuri 3

FLo1
#StarMember

@Marian-Stefan: Bun venit în Comunitate. Neplăcut momentul prin care treci, însă eSIM-ul nu se poate activa pentru clienții prepay, ci doar pentru cei cu abonament standard sau Yoxo. Situația e cu atât mai dificilă cu cât prezența ta fizică în țară înțeleg că nu poate fi realizată. 

Ai aici un link care sper să te clarifice, deși o rezolvare e destul de incertă dacă vrei eSIM. Succes.

Razvan
#StarMember

Salutare! Ceea ce soliciți în acest moment nu se poate realiza fără prezența în shop, unde este necesar activarea numărului pierdut doar pe abonament pe o perioadă de 6 luni. O dată ce numărul intră în carantină 6 luni îl vei mai putea întâlni la achiziția unei cartele noi prepay sau poate la portare. 

delfinas
#StarMember

Marian Stefan, bun venit in Comunitate!!!

Cum ti-au spus si colegii, eSIM nu e disponibil pe prepay.

Ar fi o varianta de recuperare a numarului, daca e inca in perioada de gratie. Sa rogi pe cineva sa mearga intr-un magazin Orange si sa solicite un SIM fizic nou, sa spuna ca el/ea l-a pierdut, dar sa-i furnizezi niste detalii de genul cand ai facut ultima incarcare, cu cat, ca sa fie sigur operatorul Orange ca nu e o gluma sau o incercare de preluare frauduloasa a acelui numar de telefon. Daca reuseste acest lucru, sa-ti trimita SIM-ul prin posta/curier. Apoi, ai grija sa-l incarci cu credit, optiunea de roaming e valabila doar pt deplasari pe termen scurt, nu daca esti rezident pe termen lung in alta tara.