anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Viteza 2300 dupa instalare

Sebiio
Începător

Salut,
Am trecut de o vreme la 2300, dar doar astazi mi-au dat router-ul nou ZTE F6605R. 
Dupa ce m-am jucat putin cu canalele si bandwidth imi merge pe wifi cam cu 900 Mbits pe latime de 80.
Problema e pe Lan, conectat in portul de 2.5 cu Cat6 in placa de retea de 2.5Gb, nu trece deloc de 930 Mbits, cam ce aveam si inainte pe abonamentul de 1000. 
Am sunat la serviciul tehnic si imi spune ca viteza e foarte buna si ca doar atat o sa fie, multumesc frumos, pt ce am trecut de la cel de 1000 daca viteza e aceeasi.
Am vazut in alte postari ca se ajunge si la 2000+ Mbits, deci sper ca persoana de la serviciul tehnic nu are dreptate. I
ntrebarea mea, pt cei care ati trecut de la un abonament mai mic la unul mai mare. Ati vazut viteza noua din prima sau a trecut ceva timp?

Mersi mult.

10 Răspunsuri 10

Vio73
#StarMember

Salutare!

Eu l-am reglat pe canalul  116 și se duce peste 1900 pe wifi..

Poți încerca și tu!

Baftă!

 

Multumesc de reply, am incercat si pe canalul 116 si se pare ca sunt tot acolo 900-920, la fel ca pe LAN, pare sa fie limita care imi vine din retea. 
O sa sun astazi iar la tehnic, sa vad daca nu dau de altcineva care e dispus sa ajute putin mai mult.

Salut, 
Mersi de sugestie, pare sa fie la fel, ceea ce ma face sa cred ca sunt limitat de viteza care vine din retea.
Acum sunt la 900-920 si pe Wifi si pe LAN.
O sa sun astazi iar.

Cu plăcere! Merită investigat!

MCostel
Cunoscător

Salut,

Daca dispui de echipamentele necesare trebuie sa atingi vitezele încă de la activarea serviciului.

https://comunitate.orange.ro/t5/servicii-de-internet-%C8%99i-tv/abonament-fibra-2300-un-vis-frumos-i... 

Mersi mult de link.
As zice ca din punct de vedere al echipamentelor ar trebui sa fie ok.
Pe Wifi am testat de pe doua Macbooks, un M1 Pro si un M3 Pro ambele ar trebui sa poata mai mult de 920.
Pe lan testez de pe un desktop care are placa de retea de 2.5Gb si CPU/Ram ok. La Network settings imi arata "Link Speed (Receive/Transmit): 2500/2500 (Mbps)", daca schimb cu un cablu Cat5 imi arata 1000/1000, deci din punct de vedere hardware cred ca sunt capabile.

Va trebui sa deschizi o sesizare si sa vina un tehnician sa testeze vitezele.

Problema este cunoscută și frecventa.

Ai 2 posibilități 

1 treci înapoi la abonamentul avut (daca ai posibilitatea)

2 insistă cu sesizările până la rezolvarea problemei.

O sa mai incerc cu varianta 2 o perioada, chiar as vrea sa mearga ok.

Miha_Z
#StarMember

Nu e multumitor raspunsul lor. Pana la urma ai trecut la un abonament cu beneficii mai mari si la un cost mai mare. Acele beneficii ar trebui sa se vada undeva. Incearca sa mai iei legatura cu alt operator si poate iti va oferi informatii care sa remedieze problema. 

Ai incercat si varianta propusa de @Vio73 ?

Am incercat si varianta lui @Vio73, dar din pacate se pare ca limitarea e viteza care vine din reteaua Orange, ca sunt exact acolo acum si pe Wifi si LAN. 
O sa sun astazi iar sa vad daca nu dau de altcineva care ma poate ajuta mai bine.