anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

cartela PrePay in Router ZTE

AdrianF
Junior

Salutare, am urmatoarea situatie:

1. Am router ZTE MF255

2. Cartela Orange cu pinul scos si activata pe telefon mobil

3. Cartela in telefon se conecteaza cu 4G, merge cu minim 20mb download si upload la net

4. Cand pun cartela in router si ii fac setarile manuale la net astfel: retea Automata preia ok Orange, la setarile de profil de internet pun: autentificare PAP, apn name: net, proxy dhcp automat, user si parola las gol

Se conecteaza DAR nu se conecteaza in 4G, merge maxim hdps+ si fluctueaza.

semnal constant -63dbm (foarte bun)

Ce trebuie sa fac ca sa ma conectez pe router cu aceleasi setari ca si pe telefon?

 

1 Soluţie acceptată‚

AdrianF
Junior

Am mai avansat cu 2 setari noi la router. Am primit o informatie cum ca se poate tranzactiona netul si in roaming national.
Atasat o imagine cu o setare din router care mi-a spus un tip care decodeaza routere sa o incerc.
Am pus bifa dupa ce am activat conection mode manual apoi pe automat si am putut bifa.
A doua setare diferita la APN autentification mode am lasat none.

Acum intrebare, desi semnalul este mult mai puternic decat pe telefon in router down si up este 15 mb.
In telefon aceeasi cartela merge cu 24 mb.
Sunt intrigat de scaderea asta de viteza de pe un dispozitiv pe altul. Pare ca nu ar avea corelare cu puterea semnalului care este mai buna pe router cu yagi montat.

Vizualizare soluţie în postul original

15 Răspunsuri 15

Vio73
#StarMember

Salutare!

Știu pe cineva care s-a chinuit destul cu un astfel de router și a rezolvat-o numai după ce și-a luat un Huawei alB 535. 

Ce poți să faci?

Încearcă și cu alt SIM de Orange, dacă ai această posibilitate, iar dacă nu reușești, e clar că e o problemă cu acel router. Poate fi mai slab la semnal sau să nu vadă benzile 4g de la Orange. Probabil că l-ai avut pe Telekom și acum îl folosești pe Orange! 

Ce mă miră, este faptul că funcționează, pentru că la Orange funcționează în general doar routerele agrate de ei.

Concluzie: așa cum ți-am spus, posibil să nu vadă benzile 4g din zona ta sau nefiind agreat de ei, să nu ți se permită accesul la 4g.

Salut Vio, 

Multumesc de raspuns. 
Da routerul a fost folosit pe vodafone, dar mi-au spus ca este liber si se poate folosi in orice retea.
Are 2 antene SME si nu stiu daca gasesc la orage pe stoc un router cu 2 SME-uri.
Este localizat in Farcas, comuna Reghiu, Vrancea, am o noua antena turn instalata pe varful raiuti.
Am vizibilitate directa semnalul fiind foarte puternic cu antena yago.
O sa incerc cu un alt sim.

Daca la vodafone mergea pe 4G, la orange 4G este pe alta frecventa cumva? din ce am verificat tot pe 800 si 1800 merge 4G
daca setarea de apn este aceeasi ca si pe telefon de ce nu ar accepta 4G pe router?

 

Știu că au fost mai multi care s-au văitat că nu le funcționează routere neagreate de către Orange, chiar dacă erau la liber. Da, tot în benzile respective emite și Orange ( banda 20+banda 3), dar e un mister cum îți permite pe 3g și nu pe 4g.

 

Încearcă și cu alt SIM, poate reușești până la urmă!

Fiind cartelă și nu abonament de net fix, ar trebui totuși să funcționeze. 

Cred că nu faci ceva bine la setări.

Poți suna la 300 sau 0374300300, apoi formezi 1-2-2 pentru asistență.

 

Trebuie să reușești! 

Eu am folosit mai mult Huawei și n-am avut probleme!

Baftă!

Eu am un model Huawei B 535 luat de la Orange și zbârnâie cu prepay în el. L-am testat zilele trecute, când a picat câteva minute fibra în rural. Și am B 20+ B 3 acolo. Oricum, nu mai am nevoie de el, dar vreau să spun că  imediat se conectează.

Pololică
#StarMember

Verifica sa vezi ce frecvente 4G ai in zona. Orange are B3 (1800MHz), B7 (2600MHz) si B20 (800MHz). Vodafone are B7 (FDD 2600MHz), B38 (TDD 2600MHz), B1 2100MHz.

Din cate deduc, daca routerul stie B1 sau nu ai alte benzi in zona ta, de aici sa ai problema.

Salutare!

Eu am găsit undeva că suportă și benzile 20,3, 7, dar nu știu ce să zic. E ceva suspect că merge doar pe 3g. Și asta mă duce cu gândul că da, are legătură cu B1. Mă gândesc să nu fie vreun model care nu are tot ce trebuie!

Am găsit detalii despre benzile lui aici:

https://m.olx.ro/d/oferta/modem-router-4g-hotspot-4g-zte-mf255v-IDgIgqX.html

Dar nu știu dacă sunt și corecte! 

Suport 4G LTE FDD Band 1/3/7/20 si TDD 38 ("frecventa Digi", dar folosita si de Vodafone pentru internet fix prin SIM).

Daca are un blocaj de soft (sa se blocheze pe frecventa la care s-a conectat anterior), s-ar putea sa aiba nevoie de o resetare (soft sau hard reset). Este cunoscut faptul ca operatorii isi mai pun putin manutele prin softul aparatelor cand se introduc cartelele in ele.

PS: la americani era un program pentru aparatura mai veche (in sensul ca era cu 2-3 ani mai veche) si, pentru a scapa de stocuri, telefoanele erau introduse intr-un program in care, desi era luat la liber (gen emag, altex, etc) se bloca in prima retea la care se conecta cartela SIM. In Romania n-am auzit sa fie astfel de blocaje, dar as lua putin in calcul anumite restrictii ale operatorului anterior.

As recomanda, in masura in care exista, sa se puna si o alta cartela (Telekom sau Digi). Daca si la ele se repeta, inseamna ca problema este la router.

Păi este clar că este la router, dacă pe telefon e în regulă. Asta am spus și eu, nu mi se pare ok acest model pentru rețeaua Orange. 

Poate îl ajută cei de la Tehnic cu mai multe informații!

AdrianF
Junior

Am mai avansat cu 2 setari noi la router. Am primit o informatie cum ca se poate tranzactiona netul si in roaming national.
Atasat o imagine cu o setare din router care mi-a spus un tip care decodeaza routere sa o incerc.
Am pus bifa dupa ce am activat conection mode manual apoi pe automat si am putut bifa.
A doua setare diferita la APN autentification mode am lasat none.

Acum intrebare, desi semnalul este mult mai puternic decat pe telefon in router down si up este 15 mb.
In telefon aceeasi cartela merge cu 24 mb.
Sunt intrigat de scaderea asta de viteza de pe un dispozitiv pe altul. Pare ca nu ar avea corelare cu puterea semnalului care este mai buna pe router cu yagi montat.

E bine că ai reușit! Oricum, dacă nu suportă CA, nu te aștepta la ceva extraordinar.  Dacă vrei viteze mult mai bune, ia ce ți-am spus!

Încearcă și să dezactivezi antena, poate merge mai bine fără!

Vio, daca am semnal LTE -66dbm eu inteleg ca e semnal mai puternic dect LTE -80 dbm corect?
Cum de merge download si upload mai bine pe router fara antena yagi unde obtin -66 dbm?
Acest fapt ma deruteaza 🙂

Alea mai rău încurcă în multe cazuri. Cred că scoteai mult mai mult pe un router capabil, fără să pui antene care să te deruteze!

Dacă ai semnal bun, nu mai este nevoie de ea.

 

care ar fi un router cu care sa scot maxim de download si upload? acum ma mai joc cu antena am reusit sa obtin mai mult dar culmea nu sunt indreptat catre noul turn
am testat aceeasi cartel ieri in telefon in oras focsani si scotea 30 download si upload
avand in vedere ca puterea semnalului actual este chiar mai buna decat ce aveam ieri la focsani imi imaginam ca pot scoate viteza maxima la download si upload

 

Eu am folosit B 525 și B 535. Am scos constant peste 100 și chiar peste 200 Mbps în rural. De un an am fibră, dar mi-a mai rămas un router B 535.

Îți pun acum poze de pe Softpedia de când aveam și poți vedea și în link ( tot vio73):

https://forum.softpedia.com/topic/1109358-home-net-4g/page__st__18