anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cand se reincarca cartela cu internet de pe router?

MCOke
Junior
Cand se reincarca cartela de pe router luat la abonament home net 4G 12?
Pe data de 1? Eu cand am facut contractul l-am facut intr-o zi de 7 a lunii respective.
Daca ma duc la setarile router-ului vad ca in fiecare luna se reseteaza statistica cu utilizarea internetului pe data de 1.
1 Soluţie acceptată‚

Ascary
Campion certificat
Salut Mcoke si bine ai venit pe comunitate. Resursele de internet se aloca la inceputul lunii de facturare (in cazul tau daca ti se emite factura pe data de 7 ale lunii atunci noile resurse le primesti pe 6 ale lunii) Mie de exemplu mi se aloca traficul de internet pe 19 ale lunii. Daca mai ai putin trafic incearca sa folosesti optiunea Happy Night unde traficul este gratuit incepand cu ora 12 noaptea si pana la 7 dimineata. Nu uitata sa da-i restart routerului la inceputul si la sfarsitul sesiunii de Happy Night. (poate iei in calcul si marirea traficului alocat prin migrarea la abonamentul cu 160GB inclusi)

Vizualizare soluţie în postul original

8 Răspunsuri 8

FLo1
#StarMember
Ar trebui ca orice abonament sa fie in data la care o decide Orange, de acum pana la final. Nu ar trebui sa fie una anume sau sa se schimbe. Vei observa la prima factura. Totusi sper sa te ajute linkul de mai jos: https://www.orange.ro/help/cum-aflu-data-emiterii-facturii-i-cum-pot-s-o-schimb-7

Jay
Campion certificat
Eu nu mai țin minte data la care am încheiat primul contract, următoarele s-au adăugat și s-au facturat la aceeași data cu primul, insa, am data de facturare pe 7 si, pe 6 primesc beneficiile lunii respective.. daca la tine se resetează pe 1, presupun ca ai data de facturare pe 2?!.. Dacă mai ai alte contracte, probabil s-a păstrat data de facturare și primesti beneficiile cu o zi înainte.. Cu siguranță nu am incheiat contractul pe data de 7, cand se emite factura.. din ce-mi amintesc, prima factura s-a emis pentru niște zile plus o luna in avans..

MCOke
Junior
Problema mea este ca mai am numai vreo 2gb disponibili din cei 80gb. Daca ma uit in cont pe site zice ca am 25700mb valabil din 81920mb ceea ce nu confirma routerul. Mai jos de asta zice ca resursele sunt valabile pana pe 5 aug. 2020. Atunci se incarca din nou? In fiecare luna sunt facturat pe data de 7.

Jay
Campion certificat
Daca factura se emite pe 7, ultima zi în care consumi din resursele deja facturate este 5, pe 6 primești noile resurse.. la mine asa sunt abonamentele, insa, eu nu am abonament de internet fix de la Orange.. dar, presupun ca facturile au toate acelasi regim.. Despre diferența dintre router si cont nu știu ce sa-ti spun.. Poate primești un raspuns lămuritor de la cineva care are și acest serviciu de la Orange, cu siguranță sunt in comunitate astfel de persoane.. daca nu, ar trebui sa-ti poată explica un consultant..

Ascary
Campion certificat
Salut Mcoke si bine ai venit pe comunitate. Resursele de internet se aloca la inceputul lunii de facturare (in cazul tau daca ti se emite factura pe data de 7 ale lunii atunci noile resurse le primesti pe 6 ale lunii) Mie de exemplu mi se aloca traficul de internet pe 19 ale lunii. Daca mai ai putin trafic incearca sa folosesti optiunea Happy Night unde traficul este gratuit incepand cu ora 12 noaptea si pana la 7 dimineata. Nu uitata sa da-i restart routerului la inceputul si la sfarsitul sesiunii de Happy Night. (poate iei in calcul si marirea traficului alocat prin migrarea la abonamentul cu 160GB inclusi)

Vio73
#StarMember
Am spus-o de mai multe ori, dar văd că, din păcate, fără vreun efect. Traficul inclus în această categorie de abonamente este minuscul, iar dacă pe la alte categorii de abonamente sau la prepay se oferă bonusuri peste bonusuri, în cazul acesta ( Home net 4g), totul este rămas încremenit în timp, la un conținut destul de mic. Acesta este alocat la începutul lunii de facturare și după aceea, în funcție de consumul tău, poți rămâne mai devreme sau mai târziu cu viteze care îți permit cu greu să navighezi pe pagină, pentru că totul se limitează ( dl și up). Cam asta este în mare problema și ar trebui să se ofere minim 500 GB la această categorie de abonamente, după părerea mea!

FaraUnID
Campion certificat
In contract si pe contul online ai specificata clar de facturare. La data respectiva se reseteaza contorul.

DanielaH
Moderator
@MCOke, la Orange există mai multe date de facturare. Dacă spui că factura ta se emite în data de 7 a fiecărei luni, acest lucru înseamnă că data de 5 este ultima zi din luna de facturare, iar in fiecare zi de 6 ale lunii, la ora 0:00, primești noile resurse pentru următoarea lună de facturare.