anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Port forwarding la F6605R ZTEGF660504RT

icegrandpa
Junior

Buna ziua,

Can incerc sa salvez setarile de port forwarding  din meniul Internet > Security > Port forwarding primesc mesajul de Current operation is invalid, please check configuration parameters.

Incerc sa deschid portul 32400 pentru un server de Plex.

Ma puteti ajuta cum iau legatura cu cei de la tehnic pentru cerere ip fix.

Multumesc.

1 Soluţie acceptată‚

FLo1
#StarMember & August Problem Solver

@icegrandpa: Înainte de a încerca ”port forwarding” îți recomand să verifici secțiunea DMZ. Dacă nu merge cel puțin un singur echipament prin DMZ, atunci sigur nu vor funcționa nici mai multe prin partea de PortFwd. 

Vizualizare soluţie în postul original

8 Răspunsuri 8

Anonim
Neaplicabil

Vio73
#StarMember

Salutare!

Suni la 300/ 0374300300 și spui că ai problema aceasta. Dacă nu, le scrii din secțiunea Contact mai jos în paginâ, unde scrie Trimite-ne un mesaj și probabil te vor contacta ei.

Spor!

merci de raspuns, am sa incerc maine ca astazi nu cred ca au program.

FLo1
#StarMember & August Problem Solver

@icegrandpa: Înainte de a încerca ”port forwarding” îți recomand să verifici secțiunea DMZ. Dacă nu merge cel puțin un singur echipament prin DMZ, atunci sigur nu vor funcționa nici mai multe prin partea de PortFwd. 

icegrandpa
Junior

@FLo1 primesc acelasi mesaj de eroare cand incerc sa adaug lanul din print screen. Dar am selectat mac-ul meshului si a mers, mi-a salvat.

Poate ar trebui sa dau mai multe detalii cu ce incerc sa fac. Vreau ca serverul de Plex 192.168.68.107 sa poate comunica extern prin port 32400. Eu dupa routerul zte am un sistem mesh. Primul cub din mesh e legat la routerul zte prin cablu iar serverul plex il am legat la mesh.

acum vad ca daca la port forwarding introduc mac-ul primului cub mesh pot salva.

se pare ca asta trebuia sa fac, acum serverul de plex imi spune ca portul e deschis.

FLo1
#StarMember & August Problem Solver

La DMZ e mai simplu, în sensul că dacă ai un singur achipament de accesat (nu mai multe) atunci activând opțiunea vei putea accesa setările echipamentului respectiv fără utilizarea portului. Dar pentru aceasta, adresa ”host”-ului trebuie să fie un IPv4 cu acces extern, din internet. Ai mai jos exemplul de date care se cer, adică strict adresa IPv4 (sau a DDNS-ului respectiv configurat pentru acel IPv4). 

Atenția: Adresa IP de HOST nu este cea a routerului, adică 192.168.x.1, ci acea oferită de Orange și văzută pe WAN de către router.

FLo1_0-1723992473975.png

LE: DA, pentru că routerul ”vede” cubul mesh, iar ”plex-ul” este legat de acesta. Deci nu poți sări peste el fără să faci / menționezi legătura între ele.

icegrandpa
Junior

Dap, am adaugat mac-ul mesh in dmz si acum imi merg si alte porturi deschise. merci de ajutor. Am activat si uPnP din modemul zte.

FLo1
#StarMember & August Problem Solver

Cu plăcere. Te așteptăm și cu alte întrebări / contribuții aici în Comunitatea Orange. Toate cele bune. 👍