anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Afisare numar apelant dupa portare de la Vodafone

Bujie02ro
Junior entuziast

Salutare! De o saptamana sunt client Orange prin portare de la Vodafone. Am o “problema” in sensul ca daca sunt sunat de un numar pe care nu il am salvat imi apare de doua ori scris unul sub altul. 
Daca sunt in roaming imi apare doar o data pe un singur rand cum e si normal. 
Acelasi lucru il pateste si sotia. Ambii avem Iphone, ea 13 eu 14 si intampinam asta la Vdf. 
Mai mult, am un ceas Garmin care preia si el cele doua randuri. 
Daca intru in lista de apeluri pe nr resp si vreau sa il salvez sa zicem imi apare numarul sus unde ar trebui sa trec numele…..
Am facut o proba, m-a sters sotia din contacte si instant toate apelurile din lista cu mine au aparut cu nr meu scris de doaua ori. 
Ce se intampla? Ptr unii poate nu conteaza dar ptr mine e frustrant. 

1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Si eu am avut rezultate diferite, cu exact aceleasi setari. E posibil sa fie un bug in iOS, e posibil sa fie ceva si de la operator (nu de la Vodafone, de la Orange). In sensul ca e posibil sa nu trimita mereu niste parametri de care telefonul are nevoie pentru afisarea numarului intr-un fel sau altul.

Ieri de exemplu mi-a aparut ok (format national pe primul rand, Romania pe al doilea). Azi dimineata, imediat dupa ce am deschis telefonul, am primit un apel. A aparut in format international pe ambele randuri. Probabil ca daca m-ar suna din nou dupa un timp, ar aparea corect.

E greu de determinat unde anume e problema, pentru ca sunt foarte multe variabile in ecuatia asta.

Ca si setup, ceea ce pare sa mearga de cele mai multe ori la mine este:

  1. Settings > Date and Time > Set Automatically > Yes, Time Zone > Bucharest
  2. Settings > Privacy & Security > Location Services > On > System Services > Setting Time zone > On.
  3. Settings > Privacy & Security > Location Services > On > System Services > Networking & Wireless > On.

Continui sa testez si eu diverse scenarii, dar dupa cum ziceam, sunt mai multe chestii care fac sa se faca acea detectie de tara. Am vorbit inclusiv cu cei de la Apple si nu au stiut sa-mi dea un raspuns exact. Doar ca depinde si de operator, si ca as putea sa incerc un Reset Network Settings. Ceea ce am facut deja. Din pacate, dupa cum ziceam si mai sus, nu pare sa aiba vreun efect. Deci, daca nu ai nimic de pierdut (atentie ca se sterg parolele de WiFi salvate, si paring-ul BT), poti incerca si tu. Eu am incercat si, cel putin in cazul meu, nu pare sa fi schimbat efectiv nimic.

Deci, parerea mea e ca fie e un bug in iOS, fie ceea ce se trimite de la operator, nu e mereu corect/complet pentru ca telefonul sa poata face ce trebuie pe partea lui. Nu stiu daca Android-ul are un feature de genul asta. Sincer nu am observat. Dar o sa testez un pic si invers (din iOS in Android) sa vedem daca gasim ceva puncte comune.

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

46 Răspunsuri 46

Ptr moment am schimbat simurile intre telefoane, am fost sunat iar pe nr meu dar in tel sotiei. Le-am facut screenshoot si le-am aratat ca e de la ei, am schimbat si simul si acum astept. 
Am impresia ca daca sunt sunat de numar nativ de orange arata ok…..desi nr de centrala (fix) de orange il arata aiurea. M-am sunat de pe Digi, Telekom, Vdf si Orange dar portat toate arata aiurea. De le orange mobil nativ arata ok. 

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Nu e de la portare. 🙂 Eu am numarul portat si am rezolvat problema din setari. La fel si apropiatii mei, cei care au iPhone, si nu aveau problema asta. Deci nu are legatura portarea in cazul asta.

@Bujie02ro mai incearca sa treci pe alta tara (orice alta tara). Pasul in care esti tu este unul intermediar. Adica afiseaza numar + tara, dar afiseaza numarul in format international. La mine il afiseaza asa doar daca selectez de exemplu Atena si nu dau restart la telefon. Dupa restart, se stabilizeaza. Fie apar din nou numere de telefon atat la numar cat si la nume, fie apare corect cu format national si tara Romania.

Pare sa fie un bug cu functia aia. Se activeaza, dar mai greu. Nu stiu de ce. Dar cel mai probabil de acolo e. Adica, la mine e ok acum, de exemplu, dupa cum poti sa vezi in screenshot-urile de mai sus.

Deci...mai incearca. Problema nu e de la operator. Este de la iPhone. Si este o problema cu acea setare. Merge, dar merge dupa cum bate vantul.

Client Orange

Bujie02ro
Junior entuziast

Ok….dar de ce vineri cand cei de la Orange m-au pus sa pun simul in tel sotiei facea la fel  iar simul ei in telefonul meu era tot ok!? Sa nu ma intelegi gresit chiar apreciez ca iti bati capul!

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

N-am idee de ce... Tot ce pot sa-ti spun e ca eu am testat pe doua telefoane (iPhone-uri), cu SIM-uri diferite. Pe unul era deja ok, pe celalalt (al meu)...nu. Ambele numere portate din Vodafone, ca sa fie treaba treaba. :))

Sincer, nu as sti sa-ti spun de ce nu s-a reprodus in cazul tau. Se poate sa fie si ceva localizare facuta in functie de celula la care e conectat telefonul. Mai incerc, si revin cu amanunte, daca reusesc sa reproduc problema si solutia. Momentan a mers...dar mi-e si teama sa incerc din nou. :)) Sa nu-l stric.

In fine, o sa mai incerc, si te anunt. Poate o reintrare in retea...ar putea sa ajute, pe langa acea optiune. Cumva trebuie sa-l "fortezi" sa treaca pe zona de Romania. Eu n-am schimbat SIM-urile, si cu toate astea...am reusit sa rezolv problema doar din setari. De-aia zic ca nu are legatura nici faptul ca esti in Orange, nici faptul ca esti portat din alta retea. Problema e ca acea optiune e...cu cantec. Si stiu ca mi-a mai creat si mie probleme cand am fost plecat prin alte tari. Acea functie ajuta telefonul sa treaca usor de pe un fus orar pe altul. Astfel incat sa ai mereu ora corecta pe telefon, indiferent de tara in care te afli. Cam asta face. Faptul ca afecteaza si apelurile asta e o chestie noua pentru mine. Daaar...se pare ca afecteaza si asta.

Oricum, mai incerc si eu. Poate pana maine isi revine la tine. :))

Client Orange

In afara că te-a pus sa schimbi SIM urile, ți-a mai spus ceva, ți-a dat o explicație.

Pe mine și pe Radu ne incita situațiile ieșite din comun și, aparent, fara rezolvare. Eu zic să încerci orice idee pe care o primești, poate una, oricât ar părea de ciudată, e soluția. 

Nu. Le-am spus ca joi 11.05 am facut portarea si am observat ca vineri, sambata si duminica  apelurile de la numere care nu sunt in agenda apareau aiurea. Le-am spus ca, in roaming, culmea apareau cum trebuie si ca imediat ce am revenit in tara joia urmatoare 18.05 iar apar pe doua randuri acele apeluri de la numere care nu sunt in agenda. Prima data au zis ca e telefonul (ip 14 pro max) dar dupa ce am facut schimb cu sotia (ip 13 pro max) si am schimbat si simul la Orange a ramas ca vor mai face verificari. Eu cand am revenit In tara observand chestiile astea chiar m-am uitat in tel sotiei si avea cateva apeluri de la diverse nr care erau afisate ok. De calatorit am calatorit cu masina, ora s-a dat singura in fct de ora tarii in care am mers. La fel si la intrarea in Romania. Nu am avut probleme.

In apel cu tipul de la Orange simul ei merge in orice tel ok iar simul meu nu……fie in tel ei, fie in tel meu. 

Atunci cere un SIM nou de la Orange (banuiesc ca il ai inca pe cel de la Vodafone), poate asa se rezolva problema.

Hai ca asta-i buna! Tu te auzi ce spui! Cum sa am sim de Vdf? Pe ala am ramas fara semnal. Plus ca am scris ca deja am mai schimbat un sim dupa portare.

Scuze,  nu am vazut unde ai scris ca ai schimbat deja SIM-ul de 2 ori si nu stiam ca la portare se schimba neaparat SIM-ul...am mai invatat ceva. 🙂 

Atunci, succes mai departe, sa gasesti solutia si sa ne-o spui si noua, sa fie si altora de folos!

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Hai ca am reusit sa-l derutez de tot. :)) A revenit la varianta "not ok".

Inca nu ma dau batut. :))

Cu toate astea, aveam o curiozitate legata de partea de portare. Nu de alta, dar nu strica sa luam in calcul toate posibilitatile, oricat de ciudate sau de improbabile ar fi.

Tu ziceai ca pe 11 ai facut portarea. Cand zici "facut", te referi la faptul ca portarea era deja finalizata si erai cu totul in Orange, erai in curs de "mutare", sau atunci ai facut demersurile pentru portare? De asemenea, plecarea in strainatate s-a facut in timpul portarii sau dupa? E un pic ciudat ca iti afisa ok numerele cat ai fost in roaming, dar nu si la revenirea in tara. Deci, e posibil sa fi ramas ceva agatat pe zona respectiva.

Personal, cred ca tot de fus orar tine, dar...momentan n-am reusit sa imi dau seama ce anume se intampla astfel incat sa pot sa reproduc chestia asta de fiecare data. Si, momentan, dupa cum ziceam, am revenit la varianta de dinainte de solutie. Deci...nu bine. :)) Dar mai incerc. Trebuie sa existe o explicatie. Adica, nu e cine stie ce problema. Dar e cu siguranta interesant felul in care functioneaza acum.

Client Orange

Bujie02ro
Junior entuziast

Salut! Eu eram “programat” ptr joi si vineri ca si interval de portare.  Dar joi deja am ramas fara semnal…..pe toate cele 3 numere rand pe rand. Din tara am plecat abia  luni dimineata….cu masina. In fiecare tara am avut semnal si net. 
Pana sa plec, vineri si sambata am observat modul ciudat de afisare. Apoi in roaming culmea totul era ok. La intoarcere acelasi mod ciudat de a afisa numerele. Cred ca doar numerele de orange dar cele cu prefix de orange mi le arata ok. Daca e numar portat cred ca il vede tot aiurea. Vdf, digi, telekom am facut proba toate suna aiurea. Si al sotiei daca il sterg din agenda si ma suna desi acum ein orange dar la baza are prefix de vdf il vede aiurea.  

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

@Bujie02ro hai ca i-am dat de cap. 🙂

Problema este intr-adevar legata de zona. De fapt, nu e o problema. E doar un punct de referinta pe care telefonul si-l ia pentru a-ti afisa tie anumite informatii. Si da, se poate seta, si se poate testa (in caz ca vrei sa vezi cum se schimba informatiile afisate in functie de acea setare).

Problema este Time Zone-ul. Mai exact functia Time Zone Override pe care o gasesti in Settings > Calendar > Time Zone Override.

Cel mai probabil, ca si in cazul meu, functia este bifata iar Time Zone-ul este probabil diferit de Bucuresti (a ramas de la aterizare). Mi s-a intamplat si mie, doar ca nu i-am dat niciodata importanta.

In cazul meu, ramasese "agatat" nu stiu pe unde, pentru ca, cu toate ca era setat pe Bucuresti, aveam exact aceeasi problema ca si tine. Am debifat si rebifat optiunea aia, dat restart la telefon, si...voilà!)

Solutia: asigura-te ca Time Zone-ul este setat pe Bucharest, si da un restart la telefon. In caz ca este deja, debifeaza si rebifeaza optiunea ai, dupa care da un restart. Cel mai probabil o sa observi ca, dupa ce schimbi reperul pentru fus orar, telefonul va face o relocalizare (iti va aparea icoana de la Location sus in bara de notificari). Asta inseamna ca incearca sa iti ia noua locatie.

Dupa restart, numerele care te suna ar trebui sa apara fara prefixul internatinal (altfel spus, in format national) si...doar numarul si tara. 🙂

Adica asa.

arsradu_4-1684606679353.jpeg

Si nu asa.

arsradu_5-1684606851449.jpeg

Mult succes! Sa-mi spui daca ai reusit. 🙂

PS: daca nu isi revine imediat dupa restart, lasa-l cateva minute si incearca din nou sa suni. La mine, prima data cand am schimbat setarea, a durat cateva minute pana sa isi revina.

 

Client Orange

Bujie02ro
Junior entuziast

Ambele nu aveau activata fct in settings. Am activat la ambele dar tot asa face. 

Bujie02ro
Junior entuziast

Gata si-a revenit!

Am dat reset aici si akum e bine.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Eram pe punctul sa dau un Reset Network Settings. :)) Mai devreme i-am dat doar Location & Privacy. Dar, fara succes.

Cu metoda propusa mai sus isi revine...temporar, si nu de tot. Adica numarul apare tot in format international, doar ca acum apare tara dedesubt. Cu toate astea, dupa restart, la mine revine la varianta veche cu doua numere. La tine ramane asa?

Client Orange