anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Monolitul Orange: Cum să alungi clienții ancoră după 20 de ani prin aroganță și oferte penibile

FaraUnID
Campion certificat
Scriu această postare aici, în Comunitatea Orange, cu speranța că mesajul va trece de roboții de la Customer Care și va ajunge la cineva din management care încă mai înțelege noțiunea de „fidelizare” si cea de client ancora, precum si pentru o indexare in Google.
 
Orange România pare blocată într-o bulă a suficienței. Operatorul suferă astăzi de o lipsă cronică de viziune și inițiativă. Managementul asistă pasiv la exodul clienților de tip ancoră — acei abonați istorici care asigură stabilitatea financiară a companiei. În loc de strategii solide, Orange răspunde cu dezinteres, blazare și o lipsă totală de pregătire din partea departamentului de retenție.
 
Retenția Orange: O adunare de roboți dezinteresați
Când un client cu o vechime de peste 20 de ani solicită o renegociere, se lovește de zidul de nepăsare al agenților de la retenție. Acești angajați par complet lipsiți de tact comercial, flexibilitate sau argumente. În loc să lupte pentru un portofoliu solid, ei recită scripturi obosite. Mesajul lor subliminal este simplu: „Dacă nu vă convine, sunteți liberi să plecați”. Iar clienții chiar pleacă.
 
Matematica penibilului: Smart 12 vs. Red Unlimited
Prăpastia dintre aroganța Orange și realitatea agresivă a pieței se vede cel mai bine în cifre absolute. Să analizăm o tentativă eșuată de repoziționare pentru un pachet de 3 linii de voce plus o cartelă PrePay cu reîncărcare recurentă (tichete in care am solicitat sa discut cu un angajat Orange cu drept de overright in sistem si care sa poata configura un pachet similar cu oferta Vodafone: 339212527 , 340374579 , 341852824 - acesta din urma este ramas in plop, nu a sunat nimeni):
  • „Marea ofertă” Orange: Pentru a păstra un client fidel de două decenii, gigantul portocaliu a scos din joben o reducere de 50% la abonamentul Smart 12 cu 200 GB / lunar limita de utilizare rezonabila a "nelimitatului". Un efort birocratic generator de praf în ochi, care lasă costurile mult deasupra standardelor actuale de criză.
  • Replica Vodafone: Fără negocieri interminabile, fără „țigănii” și fără milogeală la telefon, concurența mătură pe jos cu oferta portocalie. La portare, Vodafone oferă abonamentul Red Unlimited (cu totul nelimitat) la prețuri de dumping: 3 euro/lună în primul an și 4 euro/lună în al doilea an. In medie 3,5 euro / lunar pentru un pachet de tip nelimitat national + roaming.
Când fidelitatea de două decenii valorează triplul ofertei Vodafone
Matematica din spatele acestei strategii Orange este de un umor negru absolut. Pentru un abonat care le-a plătit facturi lună de lună, timp de peste 20 de ani, compania oferă „privilegiul” de a plăti în continuare de trei ori mai mult decât la concurență.
 
Să facem un calcul simplu, în stilul geniilor din avangarda Orange:
  • La Vodafone: Cele 3 linii de voce costă în total 9 euro pe lună în primul an (3 euro x 3) și 12 euro pe lună în al doilea an (4 euro x 3).
  • La Orange: Chiar și după „pomana” de 50% aplicată abonamentului Smart 12, clientul este invitat politicos să scoată din buzunar 18 euro pe lună (6 euro x 3).
Adică exact dublu în anul doi și triplu în primul an! Practic, taxa pe loialitate impusă de Orange este un bonus de performanță oferit direct competiției.
 
În loc să își securizeze "coloana vertebrala" , adica utilizatorii care au prins digitalizarea rețelei în România, Orange preferă să facă economie la inteligență comercială. Dacă moderatorii sau managerii acestei comunități nu înțeleg că loialitatea de 20 de ani nu se răsplătește cu firmituri corporatiste, operatorul va rămâne doar o rețea de tranzit.
 
Clienții ancoră nu se mai milogesc; ei pur și simplu își calculează opțiunile și își mută numerele acolo unde matematica nu este o insultă la adresa inteligenței si unde se simt respectati.
5 Răspunsuri 5

Radutuby
#StarMember

Salut, nu pot să nu observ că ești un user vechi și cu experiență pe aici, dar permite-mi să nu fiu de acord cu tine. Da, loialitatea poate fi importantă, dar niciun operator nu poate oferi mereu cele mai bune oferte la toți clienții. Fiecare este liber să compare ofertele și să aleagă ce i se potrivește cel mai bine. Eu m-am ars cu Vodafone cel mai tare dintre toți furnizorii de servicii. Deci se poate si mai rău 🙂

<> Where light can travel, communication knows no boundaries.<>

FaraUnID
Campion certificat

Orange România arată, că nu are nici viziune, nici inițiativă — doar reflexe de marketing gândite pe genunchi și o „strategie” care se rezumă la a împinge clientul înapoi în aceeași buclă. În loc să construiască fidelizare reală, compania tratează clienții ca pe niște vachi de muls.

Oferta de „reține-l pe client” e, în esență, aceeași rearanjare cosmetizată: 50% reducere la abonamentele SIM Only. Dar, surpriză: reducerea vine fără curaj, fără argumente solide și fără respect pentru timpul clientului. Nu există negociere transparentă, nu există un plan coerent de a câștiga pe termen lung — doar un discount temporar, folosit ca supapă, nu ca investiție.

Mai mult, când ajungi la departamentul de retentie, lipsa de pregătire și dezinteresul total al agenților devin evident. Nu e doar un ton rece — e o incapacitate de a duce conversația într-o direcție utilă: fără soluții credibile, fără clarificări, fără ofertă inteligentă. E ca și cum fidelizarea ar fi o formalitate, nu o responsabilitate. Clientul vine cu nevoia de stabilitate și predictibilitate, iar el primește explicații în ceață și promisiuni care nu se traduc în valoare.

În contrast, Vodafone arată că poate să-și respecte clienții. Nu „târg” de fiecare dată, nu discuții prelungite, nu jocuri de culise. La portare, Vodafone oferă fără negocieri: abonamentul Red Unlimited la 3 euro/lună în primul an și 4 euro/lună în al doilea an. Adică: valoare concretă, structură clară și un semnal de intenție reală. Nu „îți dăm ceva pe puțin”, ci „îți dăm un beneficiu pe care îl vezi imediat”.

Orange pare blocat într-o logică veche: să țină clientul cu reduceri ocazionale și cu agenți care par pregătiți doar să termine conversația cât mai repede.

Întrebarea e simplă: asta e viziunea lor? Să improvizeze fidelizare cu Smart 12 și 50% reducere, în timp ce clienții cer altceva — un parteneriat și un motiv serios să rămână? Sa ofere nelimitat cu 200 GB? Pentru că, în forma de azi, Orange nu oferă inițiativă. Oferă doar inerție. Iar inerția, în telecom, costă.

Viper
Cunoscător certificat

Salut, ChatGPT.

Mulțumim pentru informații și sperăm să te bucuri de serviciile Vodafone.

O zi bună!

FaraUnID
Campion certificat

Ai ceva concret de adaugat sau doar deranjezi contorul?

Viper
Cunoscător certificat

Concret: structura textului, subtitlurile pompoase gen "Matematica penibilului" și frazarea sunt șabloane clasice de LLM.
Mi s-a părut amuzant rezultatul promptului tău.
Ai folosit ceva gratuit sau ai și abonament pentru eseuri din astea de 3 euro?
Altfel, drum bun la portare, matematica e corectă, dar drama e artificială.
Dacă decizia e luată, la ce bun monologul? Succes la noul operator, cum am menționat și anterior.