anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Mesaj primit in roaming Marea Britanie

cata_uca
Junior

Bunǎ ziua, 

In speranta ca cineva stie am urmatoarea intrebare:

Detin un abonament Fun 9 cu ceva beneficii. Pentru o aplicatie bancara am nevoie sa primesc un cod de confirmare pe acest numar inregistrat la banca.Daca in momentul primirii mesajului am datele mobile inchise si tot ce tine de internet oprit, o sa se activeze automat pachetul standard de cost suplimentar de 4 euro pe zi ?

 

 

1 Soluţie acceptată‚

FLo1
#StarMember & August Problem Solver

@cata_uca: Bine ai revenit. Activarea pachetului se face la orice utilizare cât de minimă ar fi ea a datelor mobile, servicii de voce sau expediere de SMS. Vezi să nu ai VoLTE activ, ceea ce duce la consum de date mobile, deși orice apel (primit sau inițiat) este suficient pentru activarea acelui pachet.

Pe de altă parte, pentru aplicația bancară validarea se face din aplicație sau cu SMS? Pentru aplicație ai nevoie de internet (dar care poate fi și din WiFi, nu date mobile). Dacă este SMS și ai roamingul pentru toate țările activat, atunci SMS-ul va fi recepționat. 

Te așteptăm în comunitate pentru alte detalii. 

Vizualizare soluţie în postul original

8 Răspunsuri 8

FLo1
#StarMember & August Problem Solver

@cata_uca: Bine ai revenit. Activarea pachetului se face la orice utilizare cât de minimă ar fi ea a datelor mobile, servicii de voce sau expediere de SMS. Vezi să nu ai VoLTE activ, ceea ce duce la consum de date mobile, deși orice apel (primit sau inițiat) este suficient pentru activarea acelui pachet.

Pe de altă parte, pentru aplicația bancară validarea se face din aplicație sau cu SMS? Pentru aplicație ai nevoie de internet (dar care poate fi și din WiFi, nu date mobile). Dacă este SMS și ai roamingul pentru toate țările activat, atunci SMS-ul va fi recepționat. 

Te așteptăm în comunitate pentru alte detalii. 

Validarea aplicatiei se face prin SMS.Codul primit prin sms se introduce in aplicatie ulterior(pe laptop, mai bine zis, laptop conectat la wifi)

Intrebarea este daca SMS-ul receptionat activeaza automat pachetul de roaming .

FLo1
#StarMember & August Problem Solver

SMS-urile primite în roaming sunt gratuite. Nu am probat, dar cum menționam, atât timp cât ai datele mobile în roaming dezactivate, respectiv nu inițiezi/primești apeluri, atunci primirea de SMS ar fi gratuită.

Ok , mulțumesc pentru raspuns.

O sa probez si o sa revin cu un comentariu.

FLo1
#StarMember & August Problem Solver

Ca o specificare, ”nu am probat” în acest an de când s-a schimbat modul de utilizare al resurselor în roaming. Te așteptăm să revii cu actualizări. 

Asigură-te că ai ”date mobile în roaming” dezactivate. Altfel este inutil. Apelurile sper că sunt ușor de controlat. Și bineînțeles, roaming în toate țările activat.

cata_uca
Junior

Am verificat acum si nu am cost suplimentar asadar sms-urile primite nu se taxeaza deci implicit nu activeazä pachetul de roaming automat.

Sper ca este de ajutor si altora situatia semnalata.

 

Buna @cata_uca ,

Apreciem foarte mult informațiile oferite și implicarea ta în comunitatea Orange .

O seara frumoasa!

FLo1
#StarMember & August Problem Solver

Excelent @cata_uca . Îți mulțumesc pentru mesaj și te așteptăm să revii și cu alte contribuții, idei sau soluții aici în Comunitate. Numai bine.