anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cost suplimentar automat roaming Marea Britanie

cata_uca
Junior

Buna seara , 

Am un abonament Orange de cativa ani si mai nou(de doua luni mai exact)sunt confruntat cu urmatoarea situatie:

- calatoresc in Marea Britanie si la 

prima conectare a telefonului la semnal de UK (fără date mobile, doar semnal GSM simplu) primesc mesaj ca am de plata de plata 4 euro reprezentand cativa mb de internet si 10 min in roaming alocate automat(nu am cerut asa ceva , nu am activat optiune eu). 
   A mai patit cineva asa ceva? 
   Ce se poate face ? 
Multumesc anticipat pentru ajutor

 

Marian 

1 Soluţie acceptată‚

FLo1
#StarMember & July's Problem Solver

@cata_uca: Dezactivează ceea ce ține de ”apel WiFi” și ”Date roaming”. De ce? Pentru că la prima conectare, chiar cu date mobile dezactivate, ”Dacă ai beneficii de roaming incluse în abonament sau o opțiune de roaming activă, tarifele se aplică după consumarea beneficiilor incluse în oferta ta. Dacă nu ai beneficii incluse, tarifele se aplică din primul moment.”. Astfel acei 4euro reprezintă o ”activare automata la prima sesiune de date”. Mai multe detalii regăsești aici: https://www.orange.ro/roaming/marea-britanie/ sau pe acest topic din Comunitate: https://comunitate.orange.ro/t5/nout%C4%83%C8%9Bi/%C3%AEn-cur%C3%A2nd-o-nou%C4%83-ofert%C4%83-de-roa...

  

Vizualizare soluţie în postul original

13 Răspunsuri 13

arsradu
#StarMember

Salut,

Poti dezactiva roaming-ul din telefon. Asta e noua oferta pentru tarile non-see. Si din pacate asa functioneaza.

Avem un topic cu mai multe informatii aici

Client Orange

Pololică
#StarMember

Salutare! 

Poți pune mesajul aici? Din ce ne zici, ai utilizat măcar 1 minut sau 1 sms la aterizare. 

Dacă, totuși, este doar sms-ul de informare (asa cum zice arsradu), doar te notifica de preturi, dar nu confirmă și tarifarea.

PS: activarea opțiunii se face face de la prima utilizare, nu se mai tarifeaza la unitate. 

Acesta este mesajul primit, conectarea la retea  a fost facuta cu datele mobile oprite , nu am initiat apeluri sau trimis mesaje.

Bine ai venit in Marea Britanie! Comunica fara griji in roaming! Ai 2GB net cu 4Eur si 10 minute/SMS cu 2Eur (apel primit/efectuat/SMS catre Romania/local). Beneficiile sunt valabile 24 de ore si se activeaza automat la prima utilizare. Alternativ, poti activa optiunea Go Explore cu 10GB net si 20 min/SMS (minute apel primit, apel local sau catre Romania) la 20 Eur, valabila 15 zile. Pentru activarea optiunii trimite SMS gratuit la 321 cu textul ROAMING15. Servicii suplimentare: apel international in roaming 1.99Eur/min, MMS 0.99Eur. Info consum: apel la *115# sau in aplicatia My Orange. Detalii pe orange.ro/roaming. Calatorie relaxata!

Eu inteleg ca este mesajul standard de intrare in Marea Britanie (ca si in restul tarilor). Iti apare deja cost suplimentar? Optiunile sunt: 2GB pentru 4E si 20min/sms pentru alti 2E, sau optiune de 10GB+20min/sms pentru 20E.

Optiunile respective nu ar trebui sa se activeaza decat atunci cand incepi sa consumi (ori folosesti netul, ori apelezi sau primesti un apel sau trimiti un SMS).

FLo1
#StarMember & July's Problem Solver

Atât timp cât ”date mobile roaming” nu este dezactivat, telefonul utilizând VoLTe va accesa ”datele mobile” chiar și cu ele dezactivate. Caz concret? Apel primit în RO, cu VoLTE activat și cu credit consumat pentru date mobile dezactivate. Cauza? VoLTE.

Iar opțiunea / activarea opțiunii se face automat la accesare rețea în roaming și lipsă resurse incluse în abonament pentru țara respectivă.

E activ VoLTE in roaming? Pana acum nu am vazut sa fie (nici la V, nici la O, nici la D), cel putin nu prin Bulgaria. Plus ca nu ma prind cum ar trebui sa functioneze VoLTE fara date mobile (nu-mi dau seama de functionare daca nu este activa una din "nevoi").

FLo1
#StarMember & July's Problem Solver

În Paris pe Orange.FR nu era. Dar nici pe V nu avea prin Orange.FR. Însă aproape orice telefon, la orice conectare / activare / restart face verificare pe toate serviciile dacă din soft/cont i se permit conexiunile (adică roaming data.... în special, pentru date mobile). Pentru că ”despre consum” până nu există apel nu s-ar fi făcut consum de date (pt VoLTE) nici în RO.

Asa credeam si eu dar se apare ca se activeaza automat

IMG_3536.jpeg

FLo1
#StarMember & July's Problem Solver

@cata_uca: Dezactivează ceea ce ține de ”apel WiFi” și ”Date roaming”. De ce? Pentru că la prima conectare, chiar cu date mobile dezactivate, ”Dacă ai beneficii de roaming incluse în abonament sau o opțiune de roaming activă, tarifele se aplică după consumarea beneficiilor incluse în oferta ta. Dacă nu ai beneficii incluse, tarifele se aplică din primul moment.”. Astfel acei 4euro reprezintă o ”activare automata la prima sesiune de date”. Mai multe detalii regăsești aici: https://www.orange.ro/roaming/marea-britanie/ sau pe acest topic din Comunitate: https://comunitate.orange.ro/t5/nout%C4%83%C8%9Bi/%C3%AEn-cur%C3%A2nd-o-nou%C4%83-ofert%C4%83-de-roa...

  

arsradu
#StarMember

Sa inteleg ca s-a rezolvat/clarificat situatia?

Client Orange

Asa sper 

O sa vad la viitoarea călătorie 

FLo1
#StarMember & July's Problem Solver

Vacanță plăcută și te mai așteptăm în Comunitatea Orange și cu alte contribuții, idei, soluții.

predadan79
Începător

Din pacate, nu mai exista optiunea de tarifare la minut sau la mb, ci la un pachet de 10 minute si cativa Mb de internet. Marea Britanie se considera non-SEE, deci toate acele optiuni nu mai exista. Mie mi se pare o mare calicenie la adresa clientilor si o **beep** pe masura, dar fiecare firma e libera sa faca ce doreste. Am observat ca Digiul inca o are, posibil si Telecomul.