anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Apel in UK din roaming UE

Dani123
Junior

Salut! Sunt in Spania acum si folosesc cartela PrePay cu optiunea de 16 euro roaming. Am nevoie sa sun in Anglia dar apelul mi se inchide imediat, si primesc mesaj ca nu am credit, desi pe cronos scrie ca am 100 min/SMS Australia, China, ... , Marea Britanie.

Ma gandesc ca poate in roaming poti suna doar catre Romania si catre tara in care esti?

Daca imi incarc cartela acum cu Go UK Plus o sa imi functioneze in Spania?

 

 

1 Soluţie acceptată‚

delfinas
#StarMember

Cred ca in roaming, nu poti folosi minutele catre tari din afara SEE, doar din Romania.

Ar mai fi o idee, sa vezi daca prefixul acelui numar e in lista celor care nu consumă din resursele incluse în opțiune: https://www.orange.ro/prefixe/#prepay

Nici acea optiune pt UK nu cred ca te ajuta, decat daca esti in Marea Britanie. Poti doar sa incarci cu credit si consumi din el, la pretul standard.

De asemenea, poti folosi Whatsapp pt a contacta persoana din UK.

Vizualizare soluţie în postul original

5 Răspunsuri 5

Anonim
Neaplicabil

Da, am format corect, cu prefix +44

 

delfinas
#StarMember

Cred ca in roaming, nu poti folosi minutele catre tari din afara SEE, doar din Romania.

Ar mai fi o idee, sa vezi daca prefixul acelui numar e in lista celor care nu consumă din resursele incluse în opțiune: https://www.orange.ro/prefixe/#prepay

Nici acea optiune pt UK nu cred ca te ajuta, decat daca esti in Marea Britanie. Poti doar sa incarci cu credit si consumi din el, la pretul standard.

De asemenea, poti folosi Whatsapp pt a contacta persoana din UK.

Ok, mersi de raspuns. Nu sunt in lista numerele din pacate, si cred ca sunt de fix (+441), deci cu credit cred ca e singura varianta.

Cam scump 0.19/minut totusi...

 

Daca prefixul NU e in lista, minutele incluse in optiune ar trebui sa-ti fie de folos, dar cred ca doar din tara, nu din roaming.

Da, e un tarif maricel, dar te rezumi la un apel scurt sau, repet, suna de pe Whatsapp. Persoana cealalta nu te poate apela?