anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

yoxo in roaming non-see

Andrei7777
Începător

Salutare!


Am o intrebare la care nu reusesc sa primesc un raspuns clar. In situatia in care merg intr-o tara din afara SEE si am activ pe cont optiunea de Credit Numere cu tarife speciale, imi va merge telefonul?
Trebuie sa activez Roaming-ul separat? Si daca da, cum?
Din ce am citit in termeni si conditii ai mai multe optiuni de roaming valabile dar care nu acopera toate tarile.
Dar sa zicem ca eu merg intr-o tara cu optiune valabila, gen Turcia, e obligatoriu sa activez optiunea aia sau ma pot baza pe creditul din optiunea "Credit..."?

Multumesc!

1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Salut,

Vei avea nevoie de o optiune cu acces roaming.

Concret pentru exemplul tau, optiunea 13 tari in afara SEE (80 de lei) ofera roaming si resurse incluse pentru Turcia. Mai multe informatii aici.

Daca resursele incluse in acea optiune nu sunt suficiente, poti alege si optiunea cu 29 de tari in afara SEE la 125 de lei.

arsradu_0-1674810979006.png

Cat despre optiunea "Credit numere cu tarif special", cu toate ca ofera acces roaming, nu ofera resurse incluse. Vei plati din acel credit, la tarifele standard (de obicei mai mari).

arsradu_0-1674811585018.png

 

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

4 Răspunsuri 4

Pololică
#StarMember

Salut!

Ar trebui sa ai activa "optiunea roaming 29 tari in afara SEE", care ofera beneficii.

https://www.yoxo.ro/optiune-roaming-29-tari-in-afara-see/

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Salut,

Vei avea nevoie de o optiune cu acces roaming.

Concret pentru exemplul tau, optiunea 13 tari in afara SEE (80 de lei) ofera roaming si resurse incluse pentru Turcia. Mai multe informatii aici.

Daca resursele incluse in acea optiune nu sunt suficiente, poti alege si optiunea cu 29 de tari in afara SEE la 125 de lei.

arsradu_0-1674810979006.png

Cat despre optiunea "Credit numere cu tarif special", cu toate ca ofera acces roaming, nu ofera resurse incluse. Vei plati din acel credit, la tarifele standard (de obicei mai mari).

arsradu_0-1674811585018.png

 

Client Orange

Andrei7777
Începător

Va multumesc pentru raspunsuri!


Ce nu inteleg este, lasand la o parte resursele, daca am activa optiunea de "Credit..." o sa am semnal in Turcia? Inteleg ca voi plati un pret foarte mare pe minut in caz ca folosesc dar nu este asta problema. 

Sau daca o tara se gaseste intr-una dintre optiunile de resurse Roaming este Obligatoriu sa am activa acea optiune pentru a avea semnal cu toate ca am activa optiunea "Credit..." care merge in restul tarilor?

De asemenea, cum se activeaza roaming-ul pentru non-SEE? Eu de ex mai merg si prin Georgia pentru care nu este valabila nici o optiune de resurse Roaming.

Multumesc!

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Salut Andrei,

Conditia pentru semnal este sa ai serviciul de roaming activat. Acea optiune cu Credit ofera roaming, deci da, se poate folosi, din nou, cu conditia sa platesti la tarifele standard pentru tara respectiva.

Atata timp cat optiunea respectiva ofera roaming in tara in care ai nevoie (indiferent daca e cu resurse incluse sau nu), ar trebui sa ai semnal.

Deci nu, nu e obligatoriu sa fie una dintre optiunile cu resurse, e obligatoriu sa fie una dintre optiunile cu roaming pentru tara in care ai nevoie.

Punctual, pentru Georgia, poti folosi optiunea Credit, si vei fi taxat la tarifele corespunzatoare pentru Zona 4.

In brosura Yoxo nu par sa existe concret tarifele pentru Zona 4, dar vad ca fac referire la tarifele Orange. Deci, pentru Georgia, astea ar trebui sa fie tarifele standard.

 

Client Orange