anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Pot cumpara telefoane in rate?

Miha_Z
#StarMember
Pot cumpara telefoane și în rate? Care sunt condițiile contractuale și daca exista și varianta unei extragaranții?
1 Soluţie acceptată‚

imch
Cunoscător certificat

La Orange exista doua sisteme de plata in rate.

  • Primul sistem presupune ca tu sa detii un card de credit sau un card pentru astfel de plati la un numar de institutii acceptate de Orange. Astfel, cand platesti echipamentul pe care il doresti, selectezi drept modalitate de plata cardul respectiv si ulterior platesti conform conditiilor cardului (la datele si in cuantumul stabilit prin contractul dintre tine si banca) - https://www.orange.ro/servicii/plata-in-rate/#detalii
  • Al doilea sistem este cu plata in rate direct pe factura. Acest sistem nu este insa utilizabil pentru orice echipament. Astfel, este necesar sa te interesezi intai daca echipamentul se preteaza la plata in rate pe factura si, daca da, in cate rate. Contractul se semneaza direct cu Orange, iar plata se face in acelasi timp cu plata abonamentului de telefonie sau de date mobile - https://comunitate.orange.ro/questions/2322933-achizitionarea-produselor-rate-factura

 

Eu am folosit ambele variante si mi s-au parut la fel de simple amandoua.

In ceea ce priveste garantia, aceasta este de 24 de luni.

Vizualizare soluţie în postul original

134 Răspunsuri 134

Ascary
Campion certificat
Nu merită investiția într-un telefon scump,indiferent de modalitatea de achiziție,rate,la liber sau abonament daca telefonul nu îl folosești la capacitatea lui. Navigare,apel sau poze se pot face cu telefoane mai ieftine. Telefonul scump e o povară daca bugetul nu este pe măsura.

Ascary
Campion certificat
Pentru mine telefonul este un hobby,o pasiune. Fac tot posibilul sa achiziționeze doar flagshipuri odată la doi ani,dar nu fac lucrul acesta în detrimentul bugetului familial.

Vio73
#StarMember
Eu cred că ratele sunt o oportunitate prin care are posibilitatea fiecare dintre noi să achiziționeze ce dorește.

Ascary
Campion certificat
Ratele au devenit un standard in lume,indiferent de produsul achiziționat,de la case și mașini la excursii și telefoane.

Vio73
#StarMember
Și e foarte bine că dau posibilitatea să iei un telefon sau alt produs pe care ți-l dorești în rate. Mi s-ar părea interesant să diversifice și gama de televizoare, să ai posibilitatea să-ți iei și un tv smart de top în rate, pe factură.

Ciucuras
Cunoscător certificat
Telefonele le achizitionez doar in rate, dar nu de la Orange prin abonament. Le cumpar din magazine specializate, la liber cu card de cumparaturi cu sistem in rate fara dobanda. Mie personal mi se pare cea mai buna varianta pana acum.

Ascary
Campion certificat
Nu cred că este avantajos sa cumperi televizoare în rate de la Orange,oferta nu este diversificata iar preturile sunt mari. Merge la Orange Love sa achiziționezi fiindcă acolo sunt și alte beneficii dar la liber nu prea.

Vio73
#StarMember
Nu știu, dar la telefoane este convenabil și de aici încolo, numai în rate o să le iau. Nu mi se pare ok să las o sumă mare odată, mai ales că e tot cam același preț și eșalonat (în rate).

Miha_Z
#StarMember
Mai bine de 10 ani am cumparat telefoane de la Orange, de obicei prin fidelizare. Nu plateam mult pe ele fiindca le luam cu abonament de 30 Euro si in mare parte pretul telefoanelor se regasea in abonament. In rate, de cativa ani iau mobile pentru socru.

Ascary
Campion certificat
Da,avantajul la achiziționarea unui telefon cu prelungirea abonamentului este că mare parte din prețul telefonului se regăsește în valoarea și beneficiile abonamentului. Este indubitabil un câștig pentru cumpărător.

Vio73
#StarMember
Depinde și de ce abonament/ e ai. Dacă ești un client care vrei multe resurse de internet, cea mai bună variantă sunt orange me start și telefoanele în rate.

Ascary
Campion certificat
Da,depinde deai multi factori.

Vio73
#StarMember
Clar că depinde, dar sunt destul de bune ofertele cu telefon în rate și Orange me start.

Ascary
Campion certificat
Da,foarte bune și nu numai pentru telefoane dar și pentru accesorii. Eu cumpăr în rate constant accesorii din magazinele Orange.

Vio73
#StarMember
Normal că, pe lângă telefon, îți mai iei și accesorii.