anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Pot cumpara telefoane in rate?

Miha_Z
#StarMember
Pot cumpara telefoane și în rate? Care sunt condițiile contractuale și daca exista și varianta unei extragaranții?
1 Soluţie acceptată‚

imch
Cunoscător certificat

La Orange exista doua sisteme de plata in rate.

  • Primul sistem presupune ca tu sa detii un card de credit sau un card pentru astfel de plati la un numar de institutii acceptate de Orange. Astfel, cand platesti echipamentul pe care il doresti, selectezi drept modalitate de plata cardul respectiv si ulterior platesti conform conditiilor cardului (la datele si in cuantumul stabilit prin contractul dintre tine si banca) - https://www.orange.ro/servicii/plata-in-rate/#detalii
  • Al doilea sistem este cu plata in rate direct pe factura. Acest sistem nu este insa utilizabil pentru orice echipament. Astfel, este necesar sa te interesezi intai daca echipamentul se preteaza la plata in rate pe factura si, daca da, in cate rate. Contractul se semneaza direct cu Orange, iar plata se face in acelasi timp cu plata abonamentului de telefonie sau de date mobile - https://comunitate.orange.ro/questions/2322933-achizitionarea-produselor-rate-factura

 

Eu am folosit ambele variante si mi s-au parut la fel de simple amandoua.

In ceea ce priveste garantia, aceasta este de 24 de luni.

Vizualizare soluţie în postul original

134 Răspunsuri 134

Vio73
#StarMember
Depinde de valoarea abonamentului/ lor pe care îl/ le ai, de ce vrei să iei, de cât ești dispusă să plătești, etc. Pentru detalii, te poți adresa unui consultant Orange.

delfinas
#StarMember
Din câte știu, poți cumpăra un telefon in rate Orange (plătești rata împreună cu abonamentul lunar, cu 0% dobândă, minim 12 rate sau depinde de abonament, telefon) doar din magazine Orange. Mai poți cumpăra online in 6 rate bancare, dacă ai card de credit de la băncile BRD, Credit Europe Bank sau Transilvania.

Ascary
Campion certificat
Desigur. Poți face rate avantajoase in orangeshopuri.Poti solicita de asemenea extra garanție pentru telefonul achiziționat.

Razvan
#StarMember
În magazinul online îl poți cumpăra prin 12 rate prin card avantaj de la Credit Europe Bank. În Shop, e disponibil cu anumite abonamente de 15, 19 sau 24 euro (tva inclus), parca asa am primit oferte la P20 pro.

Laura_cio
Senior
Poți cumpara telefoane in rate direct prin Orange sau prin intermediul băncilor, a cardurilor de cumpărături. Totul este sa deții un abonament avantajos pentru ca altfel va trebui sa plătești inițial o valoare a telefonului și restul costului sa fie plătit in rate.

Vio73
#StarMember
Se pot cumpăra telefoane în rate fără dobândă ( cu card de rate), dar și prin abonamente fără telefon, iar telefonul luat în rate.

imch
Cunoscător certificat

La Orange exista doua sisteme de plata in rate.

  • Primul sistem presupune ca tu sa detii un card de credit sau un card pentru astfel de plati la un numar de institutii acceptate de Orange. Astfel, cand platesti echipamentul pe care il doresti, selectezi drept modalitate de plata cardul respectiv si ulterior platesti conform conditiilor cardului (la datele si in cuantumul stabilit prin contractul dintre tine si banca) - https://www.orange.ro/servicii/plata-in-rate/#detalii
  • Al doilea sistem este cu plata in rate direct pe factura. Acest sistem nu este insa utilizabil pentru orice echipament. Astfel, este necesar sa te interesezi intai daca echipamentul se preteaza la plata in rate pe factura si, daca da, in cate rate. Contractul se semneaza direct cu Orange, iar plata se face in acelasi timp cu plata abonamentului de telefonie sau de date mobile - https://comunitate.orange.ro/questions/2322933-achizitionarea-produselor-rate-factura

 

Eu am folosit ambele variante si mi s-au parut la fel de simple amandoua.

In ceea ce priveste garantia, aceasta este de 24 de luni.

Eu am cumpărat în rate

Vio73
#StarMember
Cum pot cumpăra un produs în rate pe factura Orange? Este foarte simplu: Vino în orice magazin Orange și verifică dacă produsul pe care vrei să îl cumperi poate fi plătit în rate pe factura ta Orange. Alege numărul de rate, iar noi îți calculăm valoarea ratei lunare pe care o vei avea de plătitSemnează contractul de rate și vei primi produsul pe loc în magazin. mai multe detalii gasiti aici: https://www.orange.ro/servicii/plata-in-rate/index.html

Florin_D
Cunoscător certificat
Eu cred ca ideea de rate mai ales la un telefon mobil scump este o adevarata nebunie. Sunt foarte multi oameni care nu au bani de rate ca sa nu mai vorbim ca au datorii pe la banci sau cine stie pe unde. Poate isi cumpara un telefon care costa cel putin cat masina pe care o conduc sau poate si mai mult. Cineva are o vorba inteligenta! "Nu-ti cumpara un telefon scump daca nu ti-ai platit intretinerea si datoriile!"

Corect

Vio73
#StarMember
Dacă nu poți să îl cumperi cu banii jos și ți-l dorești, e cam singura soluție să faci rate.

Erowan
Junior entuziast
Varianta ratelor exista cam in orice magazin ,fie acordate de magazin sau printr-un card de cumpărături ce oferă posibilitatea achiziționării produselor in rate. Acum nu ai precizat de unde ai dori sa achiziționezi telefonul dar majoritatea oferă și posibilitatea achiziționării unei extragarantii in schimbul unei sume anume. Rămâne doar de stabilit dacă merita costul ratelor.

Vio73
#StarMember
Eu cred că ratele sunt ok, mai ales că nu se percepe vreo dobândă.