anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Mai comercializeaza Orange telefoane codate/ blocate in retea?

RafaHelper
#StarMember
Salutare!
Sunt curios daca Orange mai comercializeaza telefoane codate in retea?
Eu am un telefon Orange Klif acasa care este blocat in retea. Ultimul telefon cumparat de la Orange nu a fost codat.
Voi aveti telefoane codate in Orange acasa, sau stiti ce modele vin codate in acest moment?
1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator
În momentul de față, cu excepția telefoanelor Apple, niciun telefon comercializat de Orange nu mai este codat in rețea.

Vizualizare soluţie în postul original

18 Răspunsuri 18

Eugen
Junior
Nu, toate telefoanele sun libere de retea.

Razvan
#StarMember
Da, în acest moment Orange codează doar telefoanele companiei Apple, probabil încă este profitabil să iei de la abonat 100 euro în perioada contractuală, ca să-l decodeze. Și după expirarea perioadei minime contractuale, tot mai plătești decodarea, deși la Vodafone e gratuită.

Anonim
Neaplicabil

Daca instalezi profil eSIM se decodeaza automat, indiferent daca esti in perioada de contract sau nu. Deci si la Orange e decodarea gratuita, trebuie doar sa fii informat. 😉

Vio73
#StarMember
Sincer, eu n-am mai întâlnit. De Iphone nu m-am interesat, dar celelalte mărci nu sunt codate. În schimb am luat un nou ruter Huawei B 525, care are sigla Orange pe el și este branduit.

Jay
Campion certificat
Eu, la tot ce m-am uitat de comparat, cumparat, verificat, etc.. pentru a vedea ce sa-mi iau la urmatoarea prelungire a abonamentelor, am vazut ca nu erau blocate in retea.. dar, nefiind fan Iphone, nu m-am uitat pana acum si la Apple.. intr-adevar, telefoanele Iphone sunt codate.. cred ca sunt singurele in aceasta situatie.. nici cele produse sub sigla Orange nu sunt codate..

teacher_
#StarMember
Nici eu nu am luat Iphone, iar de la cunoștințele mele știu că doar telefoane libere de rețea sunt comercializate.

DanielaH
Moderator
În momentul de față, cu excepția telefoanelor Apple, niciun telefon comercializat de Orange nu mai este codat in rețea.

Telefoanele codate Orange functioneaza cu SIM OROC?

Salut, @Blue12!

Daca este un SIM OROC brandat Orange, atunci da, ar trebui să funcționeze cu un telefon codat Orange.
Prin urmare, cartela SIM OROC trebuie să aiba sigla Orange pe ea ca sa poată funcționa într-un dispozitiv codat Orange.

 

DanielaH_0-1664878813217.png

 

Va multumesc

RafaHelper
#StarMember
Super, multumim @Daniela de clarificari.

Razvan
#StarMember
@rafa blogger, eu ce am scris mai sus. Ce a spus Daniela, am menționat primul.

FaraUnID
Campion certificat
Orange nu mai blocheaza telefoane in retea de cativa nai buni, cu exceptia precizata de @DanielaH din urmatoarele motive: 1 - Procesul este destul de costisitor dpv finaciar pentru companie. 2 - Dpv al business-ului tu, ca si vanzator nu ai de unde sa stii cate bucati din modelul X se vor comercializa la abonament / fidelizare si cate la liber, iar din cele comercializate la liber nu ai de unde sa stii cati posesori vor solicita deblocarea. 3 - Daca nu ma insel eu exista ceva prevederi legale in privinta deblocarii gratuite telefoanelor achizitionate la liber si comercializate de operatori si cred ca acesta este principalul motiv pentru care nu mai sunt blocate in retea.

Razvan
#StarMember
Routerele Huawei sunt în continuare codate de fiecare operator din țară.