anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Serviciul de roaming nu se poate activa decat cu o optiune de roaming de cel putin 10 euro la prepaid?

Neaplicabil
Hello! 🙂

Intrebarea e in titlu. Daca vreau sa plec o zi in Ungaria, si nu am roaming activ (este inactiv by default), nu pot sa-l activez decat cu o optiune de minim 10 Euro?

Nu pot sa activez doar roaming-ul si eventual sa-mi pun credit? Pentru o singura zi nu stiu daca e rentabil sa activez o optiune de 10 Euro valabila o luna.

Cat despre activarea serviciului:

* In aplicatia My Orange, sectiunea de Roaming da eroare.
* Pe site in my My Orange, sectiunea Roaming e intr-un continuu "se proceseaza".
* Iar la *100# imi cere sa dezactivez optiunea curenta ca sa pot activa serviciul de roaming. Nu o optiune de roaming. Ci serviciul de roaming.

Sunt legate una de alta?! Din cate stiu eu, n-ar trebui. Pentru ca, daca nu ma insel, poti sa activezi o optiune de roaming peste cea nationala si beneficiile se cumuleaza.
Cel putin eu asa inteleg de aici: https://www.orange.ro/roaming/ungaria/

Deci, daca activez o optiune cu roaming, se activeaza automat si serviciul de roaming, se pastreaza ambele optiuni si se cumuleaza beneficiile. Dar daca vreau sa activez doar serviciul, imi cere sa dezactivez optiunea curenta? De ce?! Ce treaba are una cu alta? :))

Sa inteleg ca, in cazul asta, singurele variante sunt: 10 Euro pentru o zi, sau fara roaming?
1 Soluţie acceptată‚

Razvan
#StarMember

Din anul 2017, Orange a schimbat regulile privind activarea roamingului. S-a discutat mult la vremea respectivă. Dacă vrei sa beneficiezi doar de roaming pe credit, nu trebuie să ai activă o EO pe cont cu beneficii naționale. Înainte de această măsură, o perioadă scurtă, nici nu mai puteai să cumulezi resursele de la EO de 5 euro cu cea de 10 euro, era obligatoriu sa ai pe cont activă pentru Roaming fie EO de 10 euro, fie credit. Din păcate, această măsură nu a fost bine implementată, deoarece un client prepay care merge în delegație într-o țară din afară SEE, trebuie să piardă resursele naționale interne ale opțiunii curente ca să beneficieze de roaming pe credit, pentru urgențe, sms de plăți și altele. Probabil și-au făcut ei calcule și au ajuns la concluzia că momentan asta e soluția. Din 2022, roamingul va fi gratuit în SEE și probabil atunci nu va mai fi nevoie de aceste artificii. O perioada din 2017, roamingul a fost la liber, EO activa cu beneficii naționale și taxare pe credit, însă politica s-a schimbat la câteva luni. Apoi au apărut și problemele de limitare a vitezei în roaming, etc.
Mai multe detalii despre regulamentul Roaming în SEE găsești la adresa https://eur-lex.europa.eu/legal-content/RO/TXT/?uri=CELEX...

 

 

Update mai 2022 - opțiunea de 10 euro disponibilă în My Orange a fost eliminată din portofoliu.
Gasiți aici opțiunile PrePay actualizate - https://www.orange.ro/prepay/
Pentru acces la roaming este necesară o opțiune cu cel puțin 12 euro.

Vizualizare soluţie în postul original

9 Răspunsuri 9

Jay
Campion certificat
Din ce ai postat inteleg ca beneficiile se cumulează doar daca activezi o optiune cu roaming, nu exista varianta de roaming pentru o zi cu opțiunea pe care o ai activa doar activând serviciul de roaming.. Probabil, pentru ca restul variantelor nu sunt compatibile cu serviciul de roaming, se exclud reciproc.. Nici abonamentele nu au toate acces la serviciul de roaming... Nu stiu care este motivul, ma gandesc ca, poate, restrictionarea serviciului de roaming are cumva legătura cu momentul cand minutele nationale au devenit valabile si in SEE..

Vio73
#StarMember
Normal, ar trebui să meargă și dacă le activezi una peste cealaltă. Eu așa cred!

Razvan
#StarMember

Din anul 2017, Orange a schimbat regulile privind activarea roamingului. S-a discutat mult la vremea respectivă. Dacă vrei sa beneficiezi doar de roaming pe credit, nu trebuie să ai activă o EO pe cont cu beneficii naționale. Înainte de această măsură, o perioadă scurtă, nici nu mai puteai să cumulezi resursele de la EO de 5 euro cu cea de 10 euro, era obligatoriu sa ai pe cont activă pentru Roaming fie EO de 10 euro, fie credit. Din păcate, această măsură nu a fost bine implementată, deoarece un client prepay care merge în delegație într-o țară din afară SEE, trebuie să piardă resursele naționale interne ale opțiunii curente ca să beneficieze de roaming pe credit, pentru urgențe, sms de plăți și altele. Probabil și-au făcut ei calcule și au ajuns la concluzia că momentan asta e soluția. Din 2022, roamingul va fi gratuit în SEE și probabil atunci nu va mai fi nevoie de aceste artificii. O perioada din 2017, roamingul a fost la liber, EO activa cu beneficii naționale și taxare pe credit, însă politica s-a schimbat la câteva luni. Apoi au apărut și problemele de limitare a vitezei în roaming, etc.
Mai multe detalii despre regulamentul Roaming în SEE găsești la adresa https://eur-lex.europa.eu/legal-content/RO/TXT/?uri=CELEX...

 

 

Update mai 2022 - opțiunea de 10 euro disponibilă în My Orange a fost eliminată din portofoliu.
Gasiți aici opțiunile PrePay actualizate - https://www.orange.ro/prepay/
Pentru acces la roaming este necesară o opțiune cu cel puțin 12 euro.

Neaplicabil
Mersi frumos de raspunsuri! :) Da, la asta ma refeream. Pastrarea optiunii nationale active si taxarea din credit atata timp cat esti in roaming. Optiunea de 10 Euro nu e rea, dar daca pleci doar o zi...nu prea e rentabil. Si era bine sa poti sa activezi doar serviciul, astfel incat sa ai macar semnal, si pentru urgente, sa poti sa suni de pe credit. O optiune mai mica, gen 3 euro, cu valabilitate cateva zile si resurse mai putine, exact pentru excursii din astea scurte, cred ca ar fi de asemenea o treaba buna de implementat...poate? :) Ok, m-am lamurit. Mersi frumos, Razvan! 🙂

iuiu88
Cunoscător
Personal, de fiecare data cand am plecat in afara tarii , am activat optiunea de 10 Euro, si subsecvent, Roamingul . Nu am gasit alta optiune, chiar daca il foloseam fie pentru o zi sau o saptamana. Iar cand veneam inapoi acasa, ma intorceam la optiune de 5 euro .

Gianni
Cunoscător certificat
Serviciul roaming il poți activa numai cu oferta de minim 10 € .Daca nu activezi această ofertă poți avea roaming contracost avînd credit pe cartelă. Serviciul roaming cu oferta de 10€ poate fi activată pe o perioadă de maxim 123 zile (4 luni) după care se vor percepe tarife de roaming. Beneficiile naționale nu se cumulează cu oferta în roaming, sunt 2 lucruri separate.

Razvan
#StarMember
Beneficiile naționale incluse în opțiuni de până la 10 euro se cumulează, dacă sunt active simultan cu opțiunea de 10/12 euro cu roaming inclus în SEE și resurse în alte țări.

Gianni
Cunoscător certificat
Această variantă cu cumularea de benefici a 2 opțiuni este valabilă și la cei cu cartelă sau numai la cei cu abonament.?

Vio73
#StarMember
La cartelă, evident.