anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Plecare Danemarca

neonest
Începător
Bună ziua!
Plec in Danemarca pentru o scurta perioada de timp.
Cu obtiunea de 10 euro pot suna in tara de pe messenger sau whatapp?
1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Salut, Ai aici optiunile pentru Danemarca: https://www.orange.ro/roaming/danemarca/ Daca esti pe prepaid, ai 6.7GB de date in roaming, din care binenteles ca poti sa folosesti si pentru sunat pe Whatsapp sau Messenger. Acuma...teoretic, ar trebui sa fie suficient. Dar e bine sa stii ca sunatul cu video o sa-ti consume mult mai mult decat cel de voce. Deci, sugestia mea ar fi, daca poti, sa suni in mare parte cu voce, nu video. De asemenea, nu uita ca telefonul tau o sa consume date mobile si pentru alte activitati. De exemplu sincronizarea mail-urilor, sau update-urile aplicatiilor. Deci, din nou, vezi cum te gospodaresti cu cei 6.7GB de date. Poti de asemenea sa monitorizezi consumul dupa prima convorbire. Vezi cat ti-a luat din net, si in functie de asta, vezi cum iti organizezi convorbirile viitoare. De asemenea, vezi ca exista si o politica de utilizare rezonabila a serviciilor in roaming. Mai multe detalii aici: https://www.orange.ro/help/politica-de-utilizare-rezonabil-a-serviciilor-roaming-see-6828 Pe scurt, incearca sa nu stai foarte mult pe acolo, pentru ca nu vei mai putea folosi beneficiile din optiune. Va trebui sa incarci cu credit si sa platesti la tarife standard. 🙂
Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

8 Răspunsuri 8

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Salut, Ai aici optiunile pentru Danemarca: https://www.orange.ro/roaming/danemarca/ Daca esti pe prepaid, ai 6.7GB de date in roaming, din care binenteles ca poti sa folosesti si pentru sunat pe Whatsapp sau Messenger. Acuma...teoretic, ar trebui sa fie suficient. Dar e bine sa stii ca sunatul cu video o sa-ti consume mult mai mult decat cel de voce. Deci, sugestia mea ar fi, daca poti, sa suni in mare parte cu voce, nu video. De asemenea, nu uita ca telefonul tau o sa consume date mobile si pentru alte activitati. De exemplu sincronizarea mail-urilor, sau update-urile aplicatiilor. Deci, din nou, vezi cum te gospodaresti cu cei 6.7GB de date. Poti de asemenea sa monitorizezi consumul dupa prima convorbire. Vezi cat ti-a luat din net, si in functie de asta, vezi cum iti organizezi convorbirile viitoare. De asemenea, vezi ca exista si o politica de utilizare rezonabila a serviciilor in roaming. Mai multe detalii aici: https://www.orange.ro/help/politica-de-utilizare-rezonabil-a-serviciilor-roaming-see-6828 Pe scurt, incearca sa nu stai foarte mult pe acolo, pentru ca nu vei mai putea folosi beneficiile din optiune. Va trebui sa incarci cu credit si sa platesti la tarife standard. 🙂
Client Orange

Viocat
Senior certificat
@arsradu Politica rezonabila ia in considerare ultimele 123 de zile, iar optiunea de 10 euro expira in 30 zile deci nu prea are importanta la acest moment.

Razvan
#StarMember
Poți folosi EO de 10 euro, pentru maxim 60 de zile. După această perioadă, poți reîncărca cartela doar cu credit și să folosești numărul în roaming doar la tarife standard, foarte mici de altfel.

delfinas
#StarMember
Viocat, optiunea e valabila 30 de zile, dar se ia perioada majoritara din ultimele 123 de zile. Daca in ultimele 60 de zile ai stat numai in roaming, deja e cam momentul in care primesti sms ca ai depasit limita si ca trebuie sa incarci cu credit, nu cu optiune.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Da, am considerat ca e bine de stiut. :)) Evident ca daca perioada petrecuta in roaming e foarte scurta, nu e motiv de ingrijorare. Dar sunt foarte multi clienti care nu stiu de asta (dovada numarul destul de mare de topicuri in Comunitate pe tema asta). De-aia am considerat ca ar fi util de mentionat, just in case. 🙂
Client Orange

Viocat
Senior certificat
@delfinas, neonest a spus ca urmeaza sa plece ptr o perioada scurta de timp in Danemarca, deci in mod normal expira intai optiunea de 10;euro si apoi ar urma sa fie aplicabila politica de utilizare rezonabila. La acel moment cei 10 euro se folosesc ca si credit , iar un mb de internet sa va tarifa cu 0,0025 euro

delfinas
#StarMember
Asa e, dar nu stim ce inseamna "o scurta perioada". A mai povestit cineva ca a plecat pt scurt timp in Ungaria, ca apoi sa isi dea seama ca va sta mai multe luni si intreba ce sa faca, pt ca-si marise abonamentul la 10 euro doar pt o luna, ca sa aiba roaming. Mai bine sa fie prevenit dinainte.

Pololică
#StarMember
Sa-ti spun povestea mea cu netul in roaming de acum 2 ani (o saptamana cap-coada, cu masina, la bulgari, deci tot UE): aveam disponibili 3.88GB (sau cat era pentru abonament de 8E, tva inclus). La final, am consuma, rotund 4GB (am fost tarifat pentru 100MB, de asta am zis consum de, rotund, 4GB). Folosirea netului a fost pentru navigatie, radio online (din motive evidente, sa pot asculta radio roamnesc), cateva poze prin whatsapp, cautare cazari prin Booking, etc. Telefonia, evident, a fost pe cai traditionale (din minutele si sms-urile incluse). Si nu, nu am facut rabat de la nimic (la consum de net). Si traseul a fost Bucuresti-Ruse-Veliko Tarnovo-Gabrovo-Sofia-Muntele Musala-Nisipurile de Aur-Ruse-Bucuresti). Asta ca sa-ti faci o idee despre consum. Legat de perioada: ce inseamna scurta? Daca sunt 2-3 luni, nu sunt probleme. Daca depasesti 3 luni, vei consuma din credit (bani), nu din optiune, dar tarifele vor fi sub cele din tara. Daca vei continua sa consumi, ai riscul de blocaj in roaming (doar roaming, nu si in tara). Daca perioada depaseste 4 luni, ar fi bine sa folosesti o cartela locala (daca stai minim 5 luni).