anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Am nr prepay Franta si doresc sa-l folosesc din Romania pentru Franta.

Mihait12345
Începător
Am nr prepay Franta si doresc sa-l folosesc din Romania pentru Franta, dar vreau sa stiu care este costul unui SMS sau obtiune mai avantajoasa?
1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver
Salut. Presupunand ca vorbim despre Orange FR, ai aici optiunile disponibile pentru prepaid: https://boutique.orange.fr/vitrine/offres-prepayees/ Din cate inteleg eu, ai nevoie de o oferta de minim 14.99 Euro.
Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

7 Răspunsuri 7

Viocat
Senior certificat
Salut Mihait12345. Costurile in roaming nu ti le putem noi preciza. Ele tin de furnizorul din Franta si tarifele sale indiferent de reteaua in care te loghezi in Romania. Cauta-le pe siteul furnizorului din Franta. Ar fi trebuit sa primesti un sms cu costurile la momentul conectatii la reteaua din Romania, daca ai roaming disponibil si activat pe cartela

FLo1
#StarMember
@Mihait12345: numărul prepay este "de Franța" sau de Orange România? Dacă ai numărul de Franța, atunci aici în România ai nevoie de un plan tarifar cu roaming. Revino cu detalii.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver
Salut. Presupunand ca vorbim despre Orange FR, ai aici optiunile disponibile pentru prepaid: https://boutique.orange.fr/vitrine/offres-prepayees/ Din cate inteleg eu, ai nevoie de o oferta de minim 14.99 Euro.
Client Orange

Mihait12345
Începător
Multumesc pentru raspuns in legatura cu planul tarifar, dar nu-mi place aceasta oferta, deoarece ma limiteaza la 3 nr de telefon. In schimb oferta Orange Holiday de 39,99 € imi pare mai avantajoasa din punct de vedere al SMS urilor nelomitate pentru 14 zile, nu? Sau doar mi se pare?

Mihait12345
Începător
La aceea oferta se activeaza si roamingul? Si daca da cum? Parca la noi era *123#

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver
Binenteles ca daca oferta respectiva nu e ok pentru nevoile tale, poti sa optezi pentru una dintre celelalte variante. De-aia am si zis "minim". 🙂 E cea mai ieftina optiune cu roaming. Ca idee, optiunile Orange RO de roaming nu stiu sa aiba vreo varianta cu numere cu care sa poti vorbi nelimitat in SEE. Deci...din punctul asta de vedere, oferta Orange FR (chiar si cea de 14.99) mi se pare mai avantajoasa. Daaar, din nou, depinde de ce ai tu nevoie. Cat despre roaming, nu sunt familiar cu procedura de activare pentru Orange FR (am gasit aici cum ca ar fi #123#: https://assistance.orange.fr/mobile-tablette/tous-les-mobiles-et-tablettes/installer-et-utiliser/utiliser-votre-mobile-a-l-etranger/mobile-communiquer-depuis-l-etranger-roaming-ou-dans-les-drom_68162-68982#onglet4), dar posibil sa se activeze automat odata ce activezi o optiune cu roaming. Inca o chestie. Nu stiu care e politica Orange FR cu privire la utilizarea rezonabila a serviciilor de roaming (n-am reusit sa gasesc nimic in sensul asta pana acum), dar daca e ca la noi, incearca sa nu folosesti foarte mult timp carteluta respectiva in roaming, in Romania, pentru ca s-ar putea sa nu mai poti folosi beneficiile din optiune dupa cateva luni.
Client Orange

Viocat
Senior certificat
Nu ai dual sim? Pastreaza nr ptr francezi si cumpara o yoxo ptr romania, asa nu folosesti nici prea mult resursele in roaming