anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

recuperare credit optiune

george971986
Junior

Buna,

Din greseala am accesat butonul care activeaza automat optiune la reincarcare si as dori sa dezactivez optiunea si sa recuperez inapoi creditul pe cartela. Nu am consumat nimic din optiune. Cum as putea face acest lucru? Multumesc!

1 Soluţie acceptată‚

Aaa, am inteles acum.

Ok, oficial nu se poate transforma o optiune in credit, decat daca e cartela noua, si optiunea a fost activata de Orange. Probabil ca iti amintesti cand ai cumparat cartela (daca era cartela cu credit inclus) ca ti s-a activat o optiune. Acea optiune poate fi dezactivata si primesti creditul inapoi. Dar numai in cazul asta.

Pentru orice altceva, singura varianta este folosind unul dintre mijloacele de contact de aici.

Poti incerca pe chat-ul Djingo de exemplu. Pentru transfer la un operator uman (in timpul programului) trebuie sa scrii "transfer operator".

Teoretic iti pot returna creditul respectiv pe cont. Nu au nicio obligatie sa faca asta. Dupa cum ziceam, in mod normal, nu prea ai ce sa faci in cazul asta. Dar o pot face. Cel mai probabil vei avea si optiunea activa, si creditul respectiv. Pentru ca nu poate transforma pur si simplu optiunea in credit. Nu e un sistem automatizat care sa-ti inchida optiunea si sa-ti dea inapoi creditul. Poate ar fi bine sa fie, dar nu stiu sa existe asa ceva. Deci singura varianta este cu interventie din partea unui consultant.

Vezi daca reusesti asa.

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

9 Răspunsuri 9

arsradu
#StarMember

Salut,

Daca sim-ul e inactiv (nu se mai conecteaza la retea), nu te mai ajuta cu nimic reincarcarea. Indiferent daca e cu optiune sau cu credit. Inseamna ca perioada de gratie a expirat deja.

Incearca sa iei legatura cu un consultant folosind unul dintre mijloacele de contact de aici. Dar, daca SIM-ul a expirat, nu mai sunt foarte multe solutii pentru a-l recupera. Daca nu a fost alocat deja, din cate stiu se poate face un abonament pe el. Dar nu cred ca merge atata timp cat tu nu esti in tara. Il poate lua altcineva daca e...dar lucrurile se complica mult, mai ales daca ideea e de a pastra numarul ca Prepay.

Client Orange

Salut, sim-ul nu este expirat, prin inactiv am vrut sa zic ca nu este in telefon (nu este in uz). Am rectificat pentru a nu crea confuzie.

Acea incarcare de 5 Euro ar trebui sa fie suficienta. Nu stiu sa fie nevoie de o reincarcare cu credit, neaparat. Deci, atata timp cat valoarea este aceea, nu ar trebui sa faca nicio diferenta.

Client Orange

dupa cum ziceam, vreau sa recuperez optiunea inapoi ca si credit, ca sa activez manual optiunea cand revin peste 2 luni. daca o las acum activa, expira degeaba in 30 de zile fara sa pot beneficia de beneficiile optiunii. Cam asta era logica. 

Aaa, am inteles acum.

Ok, oficial nu se poate transforma o optiune in credit, decat daca e cartela noua, si optiunea a fost activata de Orange. Probabil ca iti amintesti cand ai cumparat cartela (daca era cartela cu credit inclus) ca ti s-a activat o optiune. Acea optiune poate fi dezactivata si primesti creditul inapoi. Dar numai in cazul asta.

Pentru orice altceva, singura varianta este folosind unul dintre mijloacele de contact de aici.

Poti incerca pe chat-ul Djingo de exemplu. Pentru transfer la un operator uman (in timpul programului) trebuie sa scrii "transfer operator".

Teoretic iti pot returna creditul respectiv pe cont. Nu au nicio obligatie sa faca asta. Dupa cum ziceam, in mod normal, nu prea ai ce sa faci in cazul asta. Dar o pot face. Cel mai probabil vei avea si optiunea activa, si creditul respectiv. Pentru ca nu poate transforma pur si simplu optiunea in credit. Nu e un sistem automatizat care sa-ti inchida optiunea si sa-ti dea inapoi creditul. Poate ar fi bine sa fie, dar nu stiu sa existe asa ceva. Deci singura varianta este cu interventie din partea unui consultant.

Vezi daca reusesti asa.

Client Orange

Am incercat Djingo dar nu cred ca e functional, nu se intampla nimic cand incerc sa il accessez (chrome desktop). Am trimis un mesaj prin formularul online. Banuiesc ca acum tine de amabilitatea lor daca voi putea recupera sau nu creditul, sa vedem...Mersi!

Pentru Djingo, de pe PC, trebuie sa dezactivezi adblocker-ul. Sunt cateva pop-up-uri de care are nevoie, si pe care adblocker-ul le blocheaza, pentru ca sunt, in general, specifice ad-urilor.

Deci, daca ai adblocker, fie dezactiveaza-l de tot, fie adauga o exceptie pentru domeniul orange.ro. Ar trebui sa functioneze dupa asta. 🙂

Client Orange

am incercat si pe edge si firefox si tot nu a mers, in schimb a mers pe telefon (chrome IOS). Domnisoara care mi-a raspuns a fost destul de amabila si mi-a returnat creditul. All good! Mersi inca o data!

Super! Ma bucur mult ca s-a rezolvat! 🙂

Client Orange