anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

optiune PrePay care se activeaza automat

Didina
Junior
Buna ziua, as dori sa aleg o optiune recurenta insa nu am gasit in oferta Prepay. Banuiesc ca daca gasesc aceasta optiune, va trebui doar sa am credit pentru a se activa automat. Va multumesc!
1 Soluţie acceptată‚

FLo1
#StarMember
@Didina: Cum dorești să reactivezi opțiunea: prin plată directă cu card bancar sau direct pe factura unui abonament? Ideea este că Orange permite încărcarea recurentă activată ”by default” doar la încărcarea cu plata pe factura unui abonament. La plata cu card pentru încărcarea cu opțiune, Orange nu permite ”activarea reîncărcării recurente”. Eventual, în ultimul caz, îți amintește să încarci cu credit aferent pentru reactivarea opțiunii curente. Uite un link util: https://www.orange.ro/help/cum-pot-s-fac-o-rencrcare-automat-programat-44

Vizualizare soluţie în postul original

7 Răspunsuri 7

FLo1
#StarMember
@Didina: Cum dorești să reactivezi opțiunea: prin plată directă cu card bancar sau direct pe factura unui abonament? Ideea este că Orange permite încărcarea recurentă activată ”by default” doar la încărcarea cu plata pe factura unui abonament. La plata cu card pentru încărcarea cu opțiune, Orange nu permite ”activarea reîncărcării recurente”. Eventual, în ultimul caz, îți amintește să încarci cu credit aferent pentru reactivarea opțiunii curente. Uite un link util: https://www.orange.ro/help/cum-pot-s-fac-o-rencrcare-automat-programat-44

Didina
Junior
Multumesc frumos, am cartela Prepay. Stiu ca acum ceva vreme incarcam credit o data pe luna sau la doua luni, mergeam la un magazin Orange, si optiunea ramanea. Acum de cand fac incarcarea online am tot felul de probleme caci ma trezesc ca nu mai pot suna etc. Nu inteleg, daca adaug o suma la credit, optiunea se prelungeste? Multumesc!

FLo1
#StarMember
@Didina: Nu uita că ești la Orange, unde totul este posibil, ba chiar mai mult: nu este cum se specifică. Uite un link (https://www.orange.ro/help/cum-pot-reactiva-o-opiune-recurent-52 ) în care Orange îți spune cum poți ca o opțiune nerecurentă să devină activă. Însă nici poveste ca realitatea să fie așa, adică opținea (posibilitatea) nici măcar nu există pe cont, indiferent că vorbim despre My Orange (desktop sau app) sau meniul *100#. Momentan, dacă nu încarci cu plata pe factura unui abonament, singura variantă ca o opțiune să devină ”activă”, iar încărcarea să devină ”recurentă” este să iei legătura cu ei, printr-una din variantele de pe www.orange.ro/contact Altfel, deși ți se amintește prin SMS să reîncarci, opțiunea nu se va reactiva ”singură”, ci ”manual”.

FLo1
#StarMember
@Didina: Pe de altă parte, Orange cred că este cât se poate de clar în solicitarea atașată: Dacă vrei ”recurență” adaugă contului tău un număr de abonament. Nu-i așa că-i incredibil? Pentru că dacă ai deja SIM prepay, a găsi un abonament să-l adaugi contului tău.... e ”floare la ureche”.

FaraUnID
Campion certificat
In mod normal ar trebui sa se reactiveze in mod automat optiunea aleasa de tine, la data scadenta, daca exista suficient credit in cont. O spun din experienta proprie, deoarece am avut activa optiunea Internet Prepay 6 si cu vreo 3 zile inainte de data scadenta eram informat zilnic asupra faptului ca "Optiunea se va reactiva on mod automat la data de ..... ora ..... daca in contul tau este credit suficient"

FLo1
#StarMember
@FaraUnID: Te dezamăgesc (poate), dar Orange mai nou te anunță doar că ”Reîncarcă-ți contul până la data..... pentru a evita ca acesta să devină inactiv și să intri în perioada de grație”. Și chiar dacă ai o opțiune ACTIVĂ pe cont, la o verificare în meniul *100# nici măcar nu apare ca ”ACTIVĂ”, exceptând cazul când opțiunea ar fi și ”recurentă”. Defilăm doar cu ce avem / Că mai mult degeaba cerem.

FaraUnID
Campion certificat
La mine, pe contul de prepay despre care spuneam apare ceva de genul: "Internet Anytime recurrent 6 euro (7,14 euro/luna) - Se reactiveaza automat la data de 20/05/2021" Si tot acolo, din seria glumea proaste made by reteaua #1, imi spune ca daca vreau roaming trebuie sa activez o optiune de minim 7 euro