anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Convorbirea întreruptã la 1 orã

Romeo_
Senior certificat
Stie cineva de ce dupã o orã vorbitã mi se închide conversatia de la retea?Ce se întâmplã?Vã multumesc!
1 Soluţie acceptată‚

RafaHelper
#StarMember
Salut @Romeo, ‏‏‎ ‎ Acesta situație se întâmpla doar daca ai apelat un număr de Telekom Mobile si tine strict de regulile celor de la Telekom. ‏‏‎ ‎ "Deconectarea automata a apelurilor dupa 1 ora de convorbire a fost implementata in reteaua Telekom Romania Mobil incepand cu data de 07 mai 2010. Apelurile se vor intrerupe automat, de catre sistem, in momentul in care acestea depasesc durata de 60 de minute. Abonatul/utilizatorul prepaid poate initia un nou apel imediat dupa intreruperea celui anterior. Aceasta intrerupere a fost implementata pentru a oferi un plus de siguranta la factura ta in cazul in care s-ar initia apeluri fara vreo actiune efectuata de tine. Aceasta masura a fost adoptata de catre compania Telekom Romania Mobil pentru toti clientii, fara exceptie." ‏‏‎ ‎ Sa imi spui te rog daca a fost un apel cu numar Telekom Mobile.

Vizualizare soluţie în postul original

9 Răspunsuri 9

RafaHelper
#StarMember
Salut @Romeo, ‏‏‎ ‎ Acesta situație se întâmpla doar daca ai apelat un număr de Telekom Mobile si tine strict de regulile celor de la Telekom. ‏‏‎ ‎ "Deconectarea automata a apelurilor dupa 1 ora de convorbire a fost implementata in reteaua Telekom Romania Mobil incepand cu data de 07 mai 2010. Apelurile se vor intrerupe automat, de catre sistem, in momentul in care acestea depasesc durata de 60 de minute. Abonatul/utilizatorul prepaid poate initia un nou apel imediat dupa intreruperea celui anterior. Aceasta intrerupere a fost implementata pentru a oferi un plus de siguranta la factura ta in cazul in care s-ar initia apeluri fara vreo actiune efectuata de tine. Aceasta masura a fost adoptata de catre compania Telekom Romania Mobil pentru toti clientii, fara exceptie." ‏‏‎ ‎ Sa imi spui te rog daca a fost un apel cu numar Telekom Mobile.

Romeo_
Senior certificat
Salut Rafa.helper!Da,desi nu mi se pare ceva corect din partea lor sa-mi intrerupa conversatia,ai dreptate.Conversatia a fost cu o persoana din reteaua Telekom Mobile.Multumesc pt explicatii!

RafaHelper
#StarMember
Cu drag @Romeo! Intr-adevar nu este placut, dar asa au decis cei de la Telekom.

delfinas
#StarMember
Asta e, se intrerupe, o reiei, nu e o tragedie! Ei fac asta pt ca nu cumva sa fi uitat apelul deschis.

FaraUnID
Campion certificat
E bine ca nu s-a dat exemplu ceva operator din prin Botswana, Lyca Mobile sau Zapp. Companiile de telefonie mobila au decis ca dupa o ora, orice convorbire telefonică GSM este deconectata in mod automat. Si asta nu din data de 07 mai 2010. Aceasta masura este implementata cam de cand utilizez eu telefonul mobil (peste 20 de ani) si nu doar la Telekom Romania. Zilele trecute m-am conversat cu un amic legat de un proiect (ambii fiind pe Orange) si dupa cca 1 ora apelul s-a intrerupt automat. Motivele care au stat la baza acestei decizii sunt tinerea sub control a costurilor in situatiile in care: - un telefon mobil, mai ales smartphone este sensibil la atingere și poate apela accidental din buzunar; - foarte multe persoane nu inchid apelul in momentul in care termina conversatie, bazandu-se pe ideea ca inchide celalat. Iar celalat se bazeaza pe ideea ca inchide interlocutorul; Așadar, pentru a evita situatiile in care era sunt generate costuri suplimentare uriase - pentru ca in anii trecuti un apel in afara retelei era taxat dublu fata de cel in retea - s-a decis deconectarea automata a orcarui apel dupa aproximativ o ora. Evident ca in ziua de astazi avem abonamente si optiuni prepay de tip nelimitat national avem Skype, WhatsApp, Messenger, etc si multi vor spune care mentinerea acesti decizii pare usor aiurea. Ganditi-va ca telefonul vostru apeleaza accidental un numar international sau un numar cu suprataxa, tu nu realizezi acest aspect si apelul nu se intrerupe automat dupa 1 ora.

RafaHelper
#StarMember
@FaraUnID încearcă te rog sa nu mai dezinformezi utilizatorii comunității. Orange nu menționează niciunde ca apelul efectuat intre numere Orange este deconectat după o ora. Pentru ca ma bazez pe exemple atunci când afirm ceva, poți regăsi capturi de ecran ale unui apel efectuat de pe un număr de Orange pe un alt număr de Orange, de unde reiese ca apelul nu s-a întrerupt după o ora, enjoy! ‏‏‎ ‎ In caz ca apelul tau s-a întrerupt si crezi ca este o problema poți oricând sa contactezi Orange din pagina de contact (https://www.orange.ro/contact/) pentru a afla din ce motive ti-a fost deconectat apelul si poți reveni cu un update aici. 🙂

andreim
Junior
La Orange România apelul se întrerupe automat după 2 ore, lucru testat de mai multe ori până acum. Desigur, este valabil doar dacă ambele persoane se află în rețeaua Orange.

fionescu18
Începător
Salut, citeam cele de mai sus.. Constat de o vreme încoace ca se intrerupe des apelul efectuat din reteaua Orange dupa aproximativ 4 minute. Si nu doar la mine. Pe un Iphone 13 am observat ca se intampla cel mai des.. a mai intalnit cineva? Mulțumesc

mihai_turturica
Începător
Mie mi se intrerup aleator apelurile dupa 3 minute. Am facut sesizare si degeaba .