anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Care este cea mai eficienta metoda de a avea perioada de gratie cat mai lunga?

Beetle991
Junior

Buna ziua!as dori sa stiu si eu care este cea mai ieftina si eficienta metoda de a avea perioada de gratie cat mai lunga la mai multe cartele orange(5 la numar) exista cumva posiblitatea de a transfera creditul dupa o cartela pe alta pentru a prelungii valabilitatea/perioada de gratie?

multumesc

1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember

Salut,

Cea mai eficienta metoda este cu incarcare de 5 euro, cu perioada de gratie 300 de zile.

Se poate transfera creditul, dar nu te ajuta in cazul asta.

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

24 Răspunsuri 24

arsradu
#StarMember

Salut,

Cea mai eficienta metoda este cu incarcare de 5 euro, cu perioada de gratie 300 de zile.

Se poate transfera creditul, dar nu te ajuta in cazul asta.

Client Orange

Creditul NU poate fi transferat pe SIMuri nou activate ci numai după o vechime a SIMului de minim 6 luni.

Screenshot_2024-05-17-20-14-55-537_com.opera.browser-edit.jpg

 Stie Orange ceva. 🙂

Scenariul era 5 (cinci) SIMuri NOI, încărcate prin transfer credit de pe unul pe altul. Oare nu mai știu eu să citesc? Și nici măcar din cele menționate de tine NU este posibil. Sau e chiar atât de întuneric? Vreau lumină. 😞

Nu știu ce fel de lumina.

Din condițiile de transfer Orange ca orice furnizor sa asigurat că nu se vor incerca anumite "manevre" prin care unii clienți să profite de anumite "breșe".

Tot nu s-a răspuns la întrebare.  Așadar ceața persistă. Sau chiar dacă situația este clară, interpretarea lasă de dorit.

Personal sunt de acord cu răspunsul dat de @arsradu .

Poți transfera credit in anumite condiții însă nu va ajuta in situația prezentata.

Totuși lipsesc răspunsurile la cateva întrebări esențiale.

Poate transferul de credit prelungi perioada de gratie ?

Cu ce perioada maxima se poate prelungi prin transfer de credit?

Transferul în serie de pe o cartela pe alta sigur nu se poate.

1. Poate transferul de credit prelungi perioada de gratie?

Nu am gasit un raspuns definitiv in sensul asta, dar...as zice ca nu. In T&C e mentionata o perioada de valabilitate a creditului, de 5 zile, dar nu se mentioneaza nimic de o perioada de gratie. As zice ca sunt 99% sigur ca nu se va prelungi perioada de gratie cu un astfel de transfer.

2. Cu ce perioada maxima se poate prelungi prin transfer de credit?

Dupa cum ziceam mai sus, nu cred ca exista asa ceva in cazul transferurilor, deci...0 zile. 🙂 Daca vorbim de perioada de gratie. Daca vorbim de perioada de valabilitate a creditului in sine, 5 zile.

Update: ca sa fie 100%, am testat mai devreme transferul de credit de pe un numar pe altul. Raspunsul este: nu se ofera perioada de gratie la transferurile de credit.

Client Orange

Corect si eu am găsit aceleași informații ca și tine.

Singurul furnizor la care am găsit o astfel de informație a fost Telekom.

Screenshot_2024-05-18-13-29-55-858_com.opera.browser-edit.jpg

In situația de față transferul de credit nu este o soluție eficientă și nici nu se poate transfera creditul de pe o cartela pe alta deoarece trebuie îndeplinite anumite conditii.

Încărcarea cu 5 euro rămânând soluția optimă.

 

Ideea e ca serviciul asta este pentru urgente. Nu e ca sa nu mai faci reincarcari. :)) Evident, nu ar fi deloc rentabil pentru Orange.

Intre timp, am testat teoria mea, si da, nu se ofera perioada de gratie la transferuri.

Client Orange

Nu stiu daca restrictia respectiva se refera la SIM-ul donor sau la cel acceptor. De asemenea, inteleg ca se refera la SIM-urile gratuite sau primite cadou. Nu orice SIM. 

Oricum scenariul dorit in cazul asta nu e unul posibil. In parte si datorita acelor restrictii. 

Client Orange

La rolul de donor al acceptorului. Și bineînțeles că nu e posibil, însă scenariul din întrebarea topicului respectiv răspunsurile nu au relevanță. Adică răspunsul e strict pentru un singur SIM și atât. Restul.... e can-can.

Beetle991
Junior

pana sa raspunzi citisem undeva ca mai exista o chestie cu retragere credit si reincarcare alta cartela din care rezulta automat prelungirea perioadei de gratie 

Retragere credit...cum? Eu nu stiu alta metoda. Daca ai un link, ceva, pune aici sa vedem despre ce e vorba.

Client Orange