anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Port forwarding ZTE F6600R

cosminhriscu
Junior

Salutare,

Sunt proaspat abonat de TV si internet prin fibra. Am primit in custodie un router ZTE F6600R. Vin de la DIGI, si cand aveam DIGI foloseam urmatoarea configuratie de retea: router digi (un Huawei - nu mai stiu modelul) la care pe portul 1 am conectat routerul meu un Xiaomi AX3600 conectat cu un IP fix la cel de Digi (practic cascadat). Folosesc server de Plex si un VPN pentru a accesa pc-urile din extern. Cand aveam Digi, faceam port forwarding de pe routerul lor pe al meu si de pe al meu pe dispozitive. Pentru VPN foloseam DDNS de la ei (gratuit) pentru ca era IP dinamic by default.

Acelasi lucru si configuratie incerc sa fac la Orange doar ca ma lovesc de o problema, si anume, chiar daca fac port forwarding de pe routerul lor pe al meu...nu merge. Am sunat la ei, mi-au activat Dual Stack (nu stiu unde sa verific daca e activat, la ei asa apare), dar nu functioneaza. Am sunat din nou, au activat si modul bridge. Pe intefata routerului nu s-a schimbat nimica, dar am ramas fara internet. Am sunat inapoi, au scos modul bridge si acuma e ok. Le-am zis ca nu vreau IP fix, ca pot folosi servicii de DDNS. As vrea sa stiu daca este cineva care are acest model de router si daca a reusit cumva port forwarding (indiferent ca are sau nu router dupa cel de Orange). As dori totusi un raspuns de la cineva care a rezolvat problema, cum a rezolvato (cu tehnicu de la Orange, ceva setari prin router, IP fix etc). Sunt ok si cu IP fix dar nu as vrea sa il "activez" si sa nu am ce face cu el.

1 Soluţie acceptată‚

cosminhriscu
Junior

Salut, am reusit intr-un final sa rezolv problema. Desi oarecum partial fata de ce doream la inceput. Dupa o gramada de sesizari, unele inchise ca si rezolvate cu toate ca nu s-a rezolvat nimic/nu m-a contactat nimeni, au reusit sa faca sa functioneze IP-ul fix. Se pare ca odata cu activarea pe router a acestui serviciu, si optiunea de port forwarding devine posibila. Am facut aceleasi setari cum aveam pe Digi, cascadat de pe un router pe altul si e totul ok. Totusi am optat si pentru varianta bridge. Au fost cateva nelamuriri, daca functioneaza si IP-ul fix si bridge-ul (asta nu stiau ei sigur). Au facut si un update la router cu care "sigur functioneaza bridge-ul". Se pare ca functioneaza si IP-ul fix si bridge(teoretic dupa spusele lor). Au facut update de firmware la router, am IP-ul fix activ si functional, am activata optiunea bridge dar routerul nu se schimba in modul bridge, in continuare NAT-ul il am activ, se comporta ca un router normal. Exista o sesizare pe tema asta in verificare. Am observat ca mai lucreaza ei pe router dar inca nu m-a contactat nimeni. Cel mai ciudat mi se pare ca incearca probabil diverse setari pe router, restarteaza servicii dar pe mine nu ma anunta nimeni nimic. Aseara de exemplu am pierdut pe routerul lor setarile de port forwarding, a trebuit sa le refac. Conexiunea WAN era up de aprox 8 ore, deci au mai facut ei ceva in urma cu 8 ore. Aici e cam ciudat ca fac lucruri fara sa anunte, macar "vezi ca iti iau netul".

Ca si concluzie pana acuma, se poate face port forwarding DOAR cu IP fix. Acest serviciu activeaza port forwarding-ul pe routerul lor. Mai departe, optiunea bridge e oarecum optionala, mai mult pentru confort. In cazul meu, am facut port fw de pe routerul Orange pe routerul meu apoi de pe al meu pe dispozitivul respectiv. E trist totusi ca de aproximativ o luna stau in telefoane si pe chat cu ei pentru o solutie relativ simpla.

Vizualizare soluţie în postul original

6 Răspunsuri 6

DanielaH
Moderator

Salut, Cosmin!

Avem aici un topic despre același model de router - https://comunitate.orange.ro/t5/internet-fix/parametrii-pcp-zte-f6600r/m-p/98583#M2402. Poate te ajută.

cosminhriscu
Junior

Din pacate nu ma prea ajuta. Am vorbit si cu cei de la tehnic de la Orange. Nu m-au putut ajuta. Am renuntat la modul bridge si am incercat cu tipul la telefon sa ii dam de cap la IP-ul fix. Desi este activ IP-ul fix, eu tot prin IPv6 ies din router, si IP-ul care mi s-a alocat si care ar trebui sa il am nu apare ca public. Imi apare un IPv6 si un IPv4 care cred ca e al echipamentului CGN. Sa inteleg ca nu ar mai trebui sa am niciun fel de IPv6 daca ar merge IP-ul fix de la ei? Interfata routerului imi da la conexiunea de net tip IPv6 in acest moment. De asemenea am activ si Dual Stack-ul dar nu cred ca influenteaza...A facut tipul de la tehnic o sesizare "mai sus" de el.Astept sa vad ce se mai intampla...

AndreiSSS
Junior entuziast

Salut, nu conteaza daca e dual stack sau nu, setarile sunt aceleasi. Problema ta este ca tu nu ai un IP extern adresat doar tie .. treci prin CGN si aia e.. discuta cu ei, baga modemul inapoi in bridge, in AX3600 pe wan lasa-l DHCP initial si incearca sa il schimbi in porturile de la zte port 1 sau 4 deobicei.

Daca iti vor da un IP fix, intreaba-i IP-ul, GW, Mask, ca sa iti poti face setarile.

cosminhriscu
Junior

Salut, am reusit intr-un final sa rezolv problema. Desi oarecum partial fata de ce doream la inceput. Dupa o gramada de sesizari, unele inchise ca si rezolvate cu toate ca nu s-a rezolvat nimic/nu m-a contactat nimeni, au reusit sa faca sa functioneze IP-ul fix. Se pare ca odata cu activarea pe router a acestui serviciu, si optiunea de port forwarding devine posibila. Am facut aceleasi setari cum aveam pe Digi, cascadat de pe un router pe altul si e totul ok. Totusi am optat si pentru varianta bridge. Au fost cateva nelamuriri, daca functioneaza si IP-ul fix si bridge-ul (asta nu stiau ei sigur). Au facut si un update la router cu care "sigur functioneaza bridge-ul". Se pare ca functioneaza si IP-ul fix si bridge(teoretic dupa spusele lor). Au facut update de firmware la router, am IP-ul fix activ si functional, am activata optiunea bridge dar routerul nu se schimba in modul bridge, in continuare NAT-ul il am activ, se comporta ca un router normal. Exista o sesizare pe tema asta in verificare. Am observat ca mai lucreaza ei pe router dar inca nu m-a contactat nimeni. Cel mai ciudat mi se pare ca incearca probabil diverse setari pe router, restarteaza servicii dar pe mine nu ma anunta nimeni nimic. Aseara de exemplu am pierdut pe routerul lor setarile de port forwarding, a trebuit sa le refac. Conexiunea WAN era up de aprox 8 ore, deci au mai facut ei ceva in urma cu 8 ore. Aici e cam ciudat ca fac lucruri fara sa anunte, macar "vezi ca iti iau netul".

Ca si concluzie pana acuma, se poate face port forwarding DOAR cu IP fix. Acest serviciu activeaza port forwarding-ul pe routerul lor. Mai departe, optiunea bridge e oarecum optionala, mai mult pentru confort. In cazul meu, am facut port fw de pe routerul Orange pe routerul meu apoi de pe al meu pe dispozitivul respectiv. E trist totusi ca de aproximativ o luna stau in telefoane si pe chat cu ei pentru o solutie relativ simpla.

DanielaH
Moderator

@cosminhriscu, mulțumim mult pentru feedback!

Vom marca noi răspunsul tău ca soluție pentru a fi de ajutor și altor utilizatori.

Te mai așteptăm în Comunitate, inclusiv la concursul care este acum în desfășurare. Succes!

Adrian35
Începător

Pentru acest router in situatia in care ai un server si folosesti dns (ex noip.com), acest router foloseste IPv6. Trebuie sa introduci la creearea DNS-ului atat IPv4 cat si IPv6, deasemenea si in NAS, server etc, unde vrei sa ajungi trebuie sa conectezi dns-ul. 

pentru port forwarding, ip-ul catre care vrei sa faci forward trebuie sa il treci in DMZ iar la port forwarding trebuie sa treci fiecare port in parte.