anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Neclaritati oferta: Fibra 2000 - 1800 Mbps / 940 Mbps viteză maximă de download/upload

Cheater
Junior entuziast
Am vazut ca a aparut un nou abonament si incercam sa deslusesc in ce consta mai exact noua oferta pentru a putea evalua utilitatea acestuia, pe site este total neclar, asa ca las aici intrebarile mele, poate cineva stie sa raspunda;
1. Se poate atinge aceasta viteza, pe rand download/upload, sau simultan (adica si up si down in acelasi timp)?
2. Acum am un hg8247w5, tinand cont ce acest echipament, nu are porturi LAN ce suporta mai mult de 1Gbps, presupun ca voi primi un dispizitiv ce vine cu lan de 2.5Gbps, nu? Are cineva o fisa tehnica a unui 'nou device'? (nu exista intermediar intre porturile de 1Gbps si 2.5Gbps)
3. Daca presupunem ca Orange nu are un device cu porturi LAN mai mari de 1Gbps, tinand cont ca folosesc routerul in bridge, abonamentul Fibra 2000 devine inutil.
Pentru a putea scoate mai mult din router, routerul de la Orange, poate avea configurate 2 porturi de lan in bond in care sa se faca bridge-ul cu FTTH-ul?
Astfel as putea sa duc 2 cabluri din 2 porturi in routerul meu, si de asemenea sa configurez multi-wan-ul intr-o interfata bond+bridge, si as putea sa obtin 2Gbps chiar daca routerul orange are maxim 1Gbps/port.
Thx,
1 Soluţie acceptată‚

Salut, Cheater! Iti multumim pentru postare! Venim cu cateva clarificari in care vrem sa punctam urmatoarele aspete: 1. Latimea de banda este de 1800 Mbps, ceea ce inseamna cumularea traficului la o unitate de timp, atat download, cat si upload, cu mentiunea ca viteza de upload nu poate depasi 940 Mbps. De exemplu, daca se face trafic de 940 Mbps pe upload, atunci simultan se poate face download pana la maximum 860 Mbps (1800 - 940). 2. Dispozitivele noi vor avea porturile LAN limitate tot la 1Gbps, iar avantajul fata de modelul hg8247w5 consta in tehnologia Wi-Fi 6. 3. Referitor la folosirea modului bridge, intr-adevar, acesta e livrat doar pe portul GE LAN-1. Astfel, banda e limitata de portul fizic la 1Gbps duplex, fiind permis un profil de 1Gbps download / 1Gbps upload. Nu recomandam optiunea de “bridge-mode” deoarece agregarea a doua porturi GE intr-un pachet nu este o solutie tehnica viabila si de aceea, in aceasta situatie, nu putem oferi garantii legate de functionalitatea serviciului de internet. Functionalitatea serviciului de internet este, in acest caz, asadar, strict dependenta de capabilitatile si configuratia dispozitivului pe care il conectezi in port.

Vizualizare soluţie în postul original

96 Răspunsuri 96

Cheater
Junior entuziast

Salutare, am contract cu ORO, in ianuarie face 4 ani, nu as fi ales Telekom niciodata, chiar daca Orange pana sa cumpere infrastructura pe cabluri a Telekom a subinchiriat-o, macar stiam ca are cine sa rezolve posibile probleme.

La un moment dat am observat si eu o manifestare nefireasca a dw, pe cablu era ok, pe wifi nu trecea de 200-400mbps, pe speedtest.net ci doar pe nperf.com, banuiesc ca era un rate limiter ce limita pachetele pe secunda iar pe wifi sa fi fost mai mici si mai multe, dar n-am analizat atat de profund situatia cat sa pot spune asta cu certitudine. Oricum, acel ceva facea imposibil sa am dupa upgrade 1800mbps, pentru ca dupa ce au rezolvat, a disparut si manifestarea, acum pe wifi pe speedtest.net am viteza mai mare decat pe nperf.com.

Eu in locul tau as face o sesizare in scris, ca sa aibe timp sa analizeze, sa se uite in setari, si sa ajunga tiketul la cine trebuie, nu rezolvi cu sunatul, cu cei de la suport layer 1, trebuie sa ajunga sesizarea ta mai sus, sa inteleaga situatia si sa stie de unde s-o apuce, altfel o sa primesti raspunsul clasic ca e in parametrii.

Le mai poti scrie si pe facebook, pt follow-up la sesizarii, chiar m-au ajutat si au trimis mai departe, nu raspund instant, ca sigur echipa este dimensionata sa aiba o acoperire cat mai uniforma a timpului cu tikete, dar raspund negresit. 

Altfel la sesizarea scrisa iti pot raspunde in maxim 30 zile, daca nu raspund foarte repede, e de bine, inseamna ca sapa, daca depasesc cele 30 zile, te ajuta un follow-up pe fb. 

Sper sa-ti fie de folos!

Asa da ce? A rezolvat cu plângere la autorități. 

Salut Cheater,

Am schimbat si eu abonamentul de la 1000 la 2000, au venit sa schimbe routerul - au pus un ZTE ZXHN F6600R care are porturile LAN Sus/1000Mbps/Full Duplex .....iar conexiunea WAN este de tip Bridge.......deci teapa de la Orange continua ......nu sunt mare cunoscator in domeniu, dar poate poti sa-mi explici ce setari ai facut in routerul tau de ai pe Ookla 1881 pe dw ...... am inteles partea cu reclamatia la ancom si Orange ......luni o sa incep aceleasi demersuri ca tine ......Pana atunci pot sa fac ceva setari in router care sa ajute ?.....macar un pic 🙄

Pai daca ți-l tii in bridge n-ai sa vezi vreodată mai mult de 1 Gbps.

Tu ai noroc ca ti-au dat ZTE-ul asta care duce foarte frumos spre 1800 Mbps pe banda de 5 Ghz, dar atat. Pe LAN mai mult de 1 Gbps nu ai sa vezi de la el, doar daca il scoti din bridge si pui in router mode -> cuplezi pe un router extern care duce Load Balance prin 2 LAN-uri conectate la ZTE. Alta varianta sa tragi cu peste 1000 Gbls nu exista, clar nu modul Bridge.

Emanu900,

Nici pe 5Ghz nu se duce mai mult de 650, am un Samsung S20 Plus care stie wifi6 dar nu vrea mai mult .....am si un desktop Lenovo Ideacentre Gaming 17IAB7 care si ala stie wifi6 si tot nu se duce mai mult de 700. Semnalul nu este stabil, up and down.....700 cel mai tare, iar pe cablu 950 a fost Wrecord la mine 🙄. Ce ai zis tu acolo sa fac, pare putin complicat, cu toate ca am un Archer AX53 (care nu stiu daca duce Load Balance ) legat la ZTE .....nu sunt mare cunoscator asa ca o sa studiez cum pun ZTE  din Bridge in Router. Oricum Desktopul e legat la ZTE , dar pot sa fac ceva modificari .......Multam de lamuriri oricum

 

 

Din Bridge in router mode doar ei ti-l pot schimba probabil, nu cred sa fi lasat la indemana clientului optiunea aceasta.

Deci ca sumar, doar prin Wifi in router mode ai putea scoate 1000+ Gbps, dar și i telefonul tau trebuie sa stie 160 Mhz pt a fi la potentialul maxim.

In schimb desktop ul are un chipset wifi bunicel -> Intel® Wi-Fi 6E AX211(Gig+) care nu numai ca are 160 Mhz ci stie si Wifi6 pe 6 Ghz, deci ok.

Verifica totusi si pe speedtest.ro (e varianta Speedtest pt Orange) daca tot nu ajungi spre 900 wifi/lan, daca tot nu sa nu fie problema de la ONT sau ceva cu semnalul pe fibra pana la tine.

 

Am inteles. Desktopul ar trebui sa aibe viteza de pana la 2.5 Mbps, dar .....

Am atasat poze cu vitezele .....cea mare este prin cablu ......cea mica prin wifi6 ......😶

Deci pe desktop e ok, esti in parametri caci atat se piate pe Lan.

Pe radio mai e de investigat, eu unul am Huawei ca Ont la ei, dar la finalul lunii scap de contract (fost Telekom fix, actual OROC) insa poate revin cu unul nou pe FO 2000 direct pe Orange cu acest Ont Zte si voi incerca mai multe variante de config (ce o fi permis dpdv al userului întrucât am inteles ca e mai limitat la setari fata de Huawei) pt a-i testa potențialul maxim.

Pana atunci poate mai apare vreun coleg pe aici ce te poate indruma in aceasta chestiune dpdv al setarilor existente pentru rețeaua de 5 Ghz.

Mai verifica ca criptarea retelei de 5 Ghz sa fie WPA3, power output (sau cum i-o fi zicand daca are asa ceva) sa fie pe maxim si eventual vreun power saving sa fie si ala Off.

@Manu

Eu prind prin rețeaua fostului Telekom, dar am Orange, nu OROC, prind cam așa:

 

Nu are treaba la ce sarma de fibra esti cuplat, totul e unde esti legat in serverele lor OROC sau ORO întrucât sunt niste diferențe, aka prin OROC mai crapa netul daca tragi sustinut peste 1 Gbps.

Da, iar pingul este mai mare! Prin fibra ORO este în jur de 4, iar la OROC, 9 și mai mult.

Este f bine ce prinzi prin wifi , dar la mine mai mult de 600 nu vrea!?.....de scimbat nu prea poti sa schimbi mai nimic in setarile ZTE.....am putut sa schimb la WPA3 , si pe urma a disparut reteaua wifi 🤔, asa ca am pus la loc . Probabil o discutie cu ORO sa aduca ceva raspunsuri....desi nu cred 🙄

Eu, pe S20, pe Xiaomi mi 11 lite și altele, nu prindeam mai mult de 900 și ceva, sub nicio formă. Cu laptopul ce are placă gigabit, pe fir, prind tot cam așa.

Pe ce dispozitiv nu ai mai avut wifi pe 5 Ghz dupa schimbarea in WPA3, pe telefon sau desktop? Nu e ok sa dispara reteaua daca device-ul suporta Wifi6.

Daca chiar a disparut si nu a mai fost vizibila pe ambele atunci e foarte probabil sa fie probleme cu ONT-ul.

Pe telefon a disparut, care suporta wifi6. Pe pc nu am incercat ......