anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Neclaritati oferta: Fibra 2000 - 1800 Mbps / 940 Mbps viteză maximă de download/upload

Cheater
Junior entuziast
Am vazut ca a aparut un nou abonament si incercam sa deslusesc in ce consta mai exact noua oferta pentru a putea evalua utilitatea acestuia, pe site este total neclar, asa ca las aici intrebarile mele, poate cineva stie sa raspunda;
1. Se poate atinge aceasta viteza, pe rand download/upload, sau simultan (adica si up si down in acelasi timp)?
2. Acum am un hg8247w5, tinand cont ce acest echipament, nu are porturi LAN ce suporta mai mult de 1Gbps, presupun ca voi primi un dispizitiv ce vine cu lan de 2.5Gbps, nu? Are cineva o fisa tehnica a unui 'nou device'? (nu exista intermediar intre porturile de 1Gbps si 2.5Gbps)
3. Daca presupunem ca Orange nu are un device cu porturi LAN mai mari de 1Gbps, tinand cont ca folosesc routerul in bridge, abonamentul Fibra 2000 devine inutil.
Pentru a putea scoate mai mult din router, routerul de la Orange, poate avea configurate 2 porturi de lan in bond in care sa se faca bridge-ul cu FTTH-ul?
Astfel as putea sa duc 2 cabluri din 2 porturi in routerul meu, si de asemenea sa configurez multi-wan-ul intr-o interfata bond+bridge, si as putea sa obtin 2Gbps chiar daca routerul orange are maxim 1Gbps/port.
Thx,
1 Soluţie acceptată‚

Salut, Cheater! Iti multumim pentru postare! Venim cu cateva clarificari in care vrem sa punctam urmatoarele aspete: 1. Latimea de banda este de 1800 Mbps, ceea ce inseamna cumularea traficului la o unitate de timp, atat download, cat si upload, cu mentiunea ca viteza de upload nu poate depasi 940 Mbps. De exemplu, daca se face trafic de 940 Mbps pe upload, atunci simultan se poate face download pana la maximum 860 Mbps (1800 - 940). 2. Dispozitivele noi vor avea porturile LAN limitate tot la 1Gbps, iar avantajul fata de modelul hg8247w5 consta in tehnologia Wi-Fi 6. 3. Referitor la folosirea modului bridge, intr-adevar, acesta e livrat doar pe portul GE LAN-1. Astfel, banda e limitata de portul fizic la 1Gbps duplex, fiind permis un profil de 1Gbps download / 1Gbps upload. Nu recomandam optiunea de “bridge-mode” deoarece agregarea a doua porturi GE intr-un pachet nu este o solutie tehnica viabila si de aceea, in aceasta situatie, nu putem oferi garantii legate de functionalitatea serviciului de internet. Functionalitatea serviciului de internet este, in acest caz, asadar, strict dependenta de capabilitatile si configuratia dispozitivului pe care il conectezi in port.

Vizualizare soluţie în postul original

96 Răspunsuri 96

Anonim
Neaplicabil
1. Da 2. Primesti alt ONT cu WiFi6, dar fara porturi de 2.5/10, tot gigabit vor fi 3. Se poate face agregare cu un router dedicat si capabil de anumite specificatii, mai ales LACP. Daca iti pune Orange-ul ONT-ul in bridge s-a terminat distractia. Ramai cu 1 Gbps simetric.

Pai pentru LACP, ambele echipamente trebuie sa suporte protocolul, din câte știu echipamentul oferit de Orange, Huawei sau ZTE nu suporta.

Cheater
Junior entuziast
Mersi @simple_dreams, deci nu e combinatie pana nu scoate Orange un router cu macar un port de 2.5Gbps pe lan. Nu vreau sa renunt la bridge, sunt mai multe minusuri decat plusuri. Mi-ar fi placut daca ar fi existat o solutie care sa scoata de tot din ecuatie modemul de la Orange, ceva in genul, un splitter de FTTH, care sa duca o fibra spre un CATV modem, si o fibra catre un mediaconvertor de 2.5/10Gbps care sa mearga direct in routerul meu, dar e mai complicat cu emurarea autentificarii ONT->OLT...

Anonim
Neaplicabil
S-a vrut a fi o lansare rapida la nivel national si din motive de costuri, iti dai seama... 🙂 Pentru clientul obisnuit care nu stie aceste detalii tehnice singurul avantaj va fi la upload care urca pana la 1 Gbps, la fel ca download-ul. Asta vorbind strict pe cate un dispozitiv si lasant ONT-ul asa cum e.

Cheater
Junior entuziast
Da, uploadul e singurul beneficiu, doar ca in usecase-ul meu, nu este asa relevant. In concluzie o sa astept sa ofere un ONT cu LAN de minim 2.5Gbps, si dupa asta are sens sa fac upgrade. Mersi pentru info!

Anonim
Neaplicabil
Cu placere!

Vio73
#StarMember
Ținând cont că e mai ieftin decât concurenta pentru ce oferă, eu zic că e ok și în condițiile date.

Cheater
Junior entuziast
Nu stiu daca ai inteles, dar e cam degeaba in conditiile date, de pret nu ma pot pronunta, dar Orange are alte chestii cu care se delimiteaza net de concurenta, cum ar fi viteza de pe extern, aici oricum era altul subiectul...

PhotoGuru24
Începător
Salutare tuturor ! Sunt unul dintre "pionierii" acestui nou tip de abonament de la orange pe care, din pacate, il voi anula la doua zile dupa activarea lui. Context: Am incheiat un nou contract (TV + Telefonie fixa + Fibra 1000). Ulterior, a fost lansata oficial si varianta Fibra 2000 pentru care am optat rapid in decursul a cateva zile de la instalarea serviciilor. Avand o placa de retea care suporta 2.5 GB si folosind un cablu CAT 7, am fost sigur ca viteza va fi cea mentionata si ca lucrurile vor merge bine. Problema: La o zi dupa semnarea contractului, viteza a ramas neschimbata. Am verificat din nou toate setarile posibile(bios, control panel, etc.). Intr-un final am apelat serviciul clienti, unde am pierdut 3 ore, si am avut discutii cu 8 angajati care au invocat motive cat mai diverse pentru viteza neschimbata. Intr-un final, ultima persoana a avut placerea sa ia legatura cu un departament tehnic care a mentionat urmatoarele: - Router-ul care a fost instalat suporta WIFI 6 iar viteza de 1800 Mbps va putea fi suportata doar peste WIFi6. - Router-ul nu poate suporta viteze mai mari de 1Gbps prin porturile Etherneth, peste cablu - Chiar daca eu am semnat un contract pentru fibra 2000, vitezele de 1800 Mbps sunt estimative si nimeni nu poate garanta ca eu le voi avea ( lucru pe care il cunosc si am fost de acord cu acesta). - Routere-le nu pot fi schimbate cu altele capabile de respectiva viteza prin cablu iar din punctul lor de vedere vitezele mele sunt in parametrii normali, chiar daca eu am semnat un contract care mentiona cu totul altceva. Adevarata problema consta in lipsa de informare atat din partea contractorului din magazin, cat si din centrala/campanii publicitare Orange, care stipuleaza o viteza prin cablu, imposibil de atins prin echipamentele actuale. Intr-adevar, vitezele prin Wifi 6 ajung aproape de asteptari, insa din perspectiva mea de client, fara folos, atata timp cat am semnat un contract care promitea viteza respectiva prin cablu. Concluzia: In spirit de solidaritate fata de alti potentiali pagubiti, doresc sa atrag atentia ca oferta este neconforma cu realitatea. Modem-urile, nu suporta viteza de 2GB prin cablu si trag un semnal de alarma catre Orange, cu privire la informariile, mai bine zis dezinformarile, prin care promoveaza acest serviciu. Va prezinta in continuare, rezultatele mele peste WIFI si cablu CAT 7. Mai mult decat atat, atasez si o captura de ecran cu oferta de pe site-ul orange, in care se mentioneaza clar, ca VITEZA DE 1800 Mbps SE ATINGE PRIN CABLU SI CEA DE 940 PRIN WIFI. In continuare voi proceda la anularea actului aditional si voi incerca sa adaug aici rezultatul. O zi cat mai buna tuturor !

Cheater
Junior entuziast
@PhotoGuru24 si eu era cat pe ce sa fac upgrade, cand am zis sa deschid topicul asta, ca am sanse mai mari sa ma lamuresc asa decat sa sunt la Orange, si e mai rapid decat sa insist pana dau de cineva capabil. Uploadul vad ca a crescut la tine, asa cum ma asteptam, ceea ce este singurul beneficiu, intr-adevar. La wifi, vezi ca nu sunt prea multe laptopuri care sa aiba o placa wifi mai performanta fata de ce ai tu (inclusiv macbook pro de 20k lei tot atata duc maxim pe wifi 6), iar diferenta de la 1.2Gbps, cat a negociat placa wifi cu routerul, pana la cat ai efectiv, vine de la noise (zgomotul de fundal din spectru radio), plus headerele pachetelor tcp, plus alte encapsulari specifice wifi, si aia cu 1800Mbps, e o poveste ca se refera la capacitatea maxima testata in laborator, in mediu ideal, si nu vorbim de un stream de date tcp unde ai overhead de la protocol. Deci nu te astepta sa ai mai mult pe wifi 6 cu majoritatea deviceurile si fara tweekuri extreme. Cat despre Orange, asteptam cu interes un modem capabil de 2.5Gbps pe lan. PS: mersi ca ai impartasit pozele

Salut, Cheater! Iti multumim pentru postare! Venim cu cateva clarificari in care vrem sa punctam urmatoarele aspete: 1. Latimea de banda este de 1800 Mbps, ceea ce inseamna cumularea traficului la o unitate de timp, atat download, cat si upload, cu mentiunea ca viteza de upload nu poate depasi 940 Mbps. De exemplu, daca se face trafic de 940 Mbps pe upload, atunci simultan se poate face download pana la maximum 860 Mbps (1800 - 940). 2. Dispozitivele noi vor avea porturile LAN limitate tot la 1Gbps, iar avantajul fata de modelul hg8247w5 consta in tehnologia Wi-Fi 6. 3. Referitor la folosirea modului bridge, intr-adevar, acesta e livrat doar pe portul GE LAN-1. Astfel, banda e limitata de portul fizic la 1Gbps duplex, fiind permis un profil de 1Gbps download / 1Gbps upload. Nu recomandam optiunea de “bridge-mode” deoarece agregarea a doua porturi GE intr-un pachet nu este o solutie tehnica viabila si de aceea, in aceasta situatie, nu putem oferi garantii legate de functionalitatea serviciului de internet. Functionalitatea serviciului de internet este, in acest caz, asadar, strict dependenta de capabilitatile si configuratia dispozitivului pe care il conectezi in port.

Domnule Expert, eu as vrea sa stiu, daca aceasta viteza de 1800Mbps este calculata cu download+upload, la un speedtest se poate vedea viteza de 1800Mbps? Avand in vedere ca testul de viteza iti analizeaza prima data download-ul si apoi upload-ul? 

Si o alta intrebare, este Orange capabil a oferi vreun echipament capabil 2 Gbps? Indiferent ca vorbim de modem/router, media converter sau macar un SFP?

Deci, asta scrie pe știe la Orange:

1800 Mbps

viteză maximă de download

1800 Mbps / 940 Mbps viteză maximă de download/upload. 

Daca nu folosesc upload, atunci download-ul poate sa depășească liniștit diferența, până in 1800.

Cred ca daca ai avea simultan doua deviceuri conectate prin cablu la router si ai face test la ambele in aceelasi timp (insumandule) vei optine viteza (+/-) indicata e ca si cum ai imbina doua drumuri cu o banda si ti-ar rezulta un drum cu doua benzi 😉