anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

HomeNet 1000 Bridge + IP fix (static)

CG1194
Junior

Salut,

A reusit cineva sa obtina combinatia de optiuni ONT configurat in bridge si IP fix active in acelasi timp?

Am cerut activare IP static la numarul de suport clienti, a fost confirmata activarea dar mai tarziu a fost dezactivata (sau nu a fost activata niciodata, nu am primit vreo factura cu taxa aditionala pentru optiunea IP Fix dar am avut circa o luna acelasi IP chiar daca am restartat ONT-ul).

Am primit pe chat informatia ca pentru IP Fix ONT-ul trebuie sa fie configurat ca router, dar as vrea sa stiu daca a mai avut cineva discutia asta.

Multumesc.

 

1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator

Salut și bun venit în Comunitate!

Am întrebat și noi colegii și ne-au răspuns că depinde punctual în funcție de cpe. Daca acesta este Sagemcom, nu se poate activa opțiunea Bridge.  Dar dacă este, de exemplu, router ZTE se poate activa IP-ul fix, apoi Bridge pentru a funcționa.

Sper să existe în Comunitate membrii cu situații asemănătoare care să te poată ajuta cu recomandări din experiența lor personală.

Vizualizare soluţie în postul original

4 Răspunsuri 4

DanielaH
Moderator

Salut și bun venit în Comunitate!

Am întrebat și noi colegii și ne-au răspuns că depinde punctual în funcție de cpe. Daca acesta este Sagemcom, nu se poate activa opțiunea Bridge.  Dar dacă este, de exemplu, router ZTE se poate activa IP-ul fix, apoi Bridge pentru a funcționa.

Sper să existe în Comunitate membrii cu situații asemănătoare care să te poată ajuta cu recomandări din experiența lor personală.

Multumesc de raspuns, deci exista o speranta 🙂

Aparatul pe care il am in custodie/chirie este Huawei EchoLife HG8247W5. In acest moment am deja optiunea bridge activata, doar ca as avea nevoie si de IP static pentru a configura mai usor firewalls si S2S VPN connections cu Azure. O sa incerc din nou la suport clienti, poate e nevoie sa trec din nou pe configuratie de router, sa obtin IP fix, dupa care din nou bridge. Revin cu rezultatul "actiunii", poate nu sunt singurul care are nevoie de combinatia asta.

Pentru HG8247W5 e posibil, s-a rezolvat dupa o discutie pe chat din pagina my orange. Eu aveam deja bridge activ cand am cerut IP fix prima data, posibil de acolo mesajul initial cu incompatibilitatea.

DanielaH
Moderator

Mulțumim pentru confirmare! Ne bucurăm că s-a rezolvat.

Te mai așteptăm în Comunitate.