anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

eSIM - semnal mult mai slab?!

GEKO
Explorator entuziast

Salutare. Dupa atatia ani de abonament 5G si dupa frustrari legate de demagnetizarea cartelei fizice cam la 2 ani, astazi am decis sa trec pe eSIM. Initial ma speriasem ca am doar 4G insa din setari se mutase pe 4G, am modificat pe 5G si pare sa am semnal insa problemele continua, am facut teste toata ziua, in oras, in casa, nu depasesc 10-15Mbps in conditiile in care cu cartela fizica aveam intre 400-600Mbps, pana astazi.
Va rog sa-mi spuneti ce-mi scapa, sper sa fie ceva setari de la mine si sa nu fie ce cred eu...
Multumesc!

1 Soluţie acceptată‚

eSIM-urile au si ele PIN. Si...implicit, si PUK. Deci, personal nu as zice ca sunt neaparat mai sigure. Mai greu accesibile, cu siguranta. :))

Personal prefer un SIM fizic, pentru ca in caz de defectiune a telefonului...cu un eSIM, pierzi si accesul la serviciile de voce/internet etc. Deci, nu mai ai nici telefon, dar nici posibilitate sa inserezi SIM-ul intr-un alt telefon.

In cazul tau, as zice ca problema e de semnal, nu de eSIM.

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

20 Răspunsuri 20

arsradu
#StarMember

Salut,

Cartelele SIM nu se demagnetizeaza. E un mit. Nu se pot demagnetiza, pentru ca nu se pot magnetiza. Nu sunt magnetice si nici magnetizabile. Dar se pot, ocazional, defecta.

Personal nu am observat nicio diferenta. Si nu ar trebui sa fie nicio diferenta. eSIM sau SIM fizic, ceea ce face acel “SIM” este de a te autentifica in retea. Deci, nu prea are de ce sa afecteze viteza.

Cu toate astea, distanta pana la antena, numarul de utilizatori de la un moment dat, pe o anumita zona, pot afecta viteza individuala. Recomand un test in acelasi loc, in aceeasi perioada a zilei, pe acelasi telefon (evident).

In caz ca inca ai probleme, recomand sa iei legatura cu un operator pentru o eventuala resetare a parametrilor de retea de pe cont.

Sper sa te ajute si sa rezolvi problema asa.

Client Orange

GEKO
Explorator entuziast

Salut. O sa sune bizar dar in Suceava problema de viteza precara cred ca s-a rezolvat datorita insistentelor mele exagerate acum cam 2 ani cand viteza de 5G era una si aceeasi cu cea 4G, si aici nu ma refer doar in teste ci pur si simplu la viteza de descarcare fisiere, etc.
Legat de eSIM, banuiam ca e acelasi lucru insa pare ca e mai sigur din punct de vedere al securitatii (un telefon furat cu eSIM, neavand SIM fizic, ci digital, nu mai poti trece de un PIN/PUK, deci implicit mai greu de folosit) dar si lipsa de griji cu defectatul. De 2 zile tot ramaneam fara semnal pe cartela fizica si imediat plec in Grecia in concediu si ma intrebam ce as fi facut daca mi se strica in concediu. De asta si trecerea pe eSIM dar pare ca o sa renunt la idee.

eSIM-urile au si ele PIN. Si...implicit, si PUK. Deci, personal nu as zice ca sunt neaparat mai sigure. Mai greu accesibile, cu siguranta. :))

Personal prefer un SIM fizic, pentru ca in caz de defectiune a telefonului...cu un eSIM, pierzi si accesul la serviciile de voce/internet etc. Deci, nu mai ai nici telefon, dar nici posibilitate sa inserezi SIM-ul intr-un alt telefon.

In cazul tau, as zice ca problema e de semnal, nu de eSIM.

Client Orange

GEKO
Explorator entuziast

Asa este, eu am luat in calcul orice situatie insa am zis sa testez si noua tehnologie. O fi fluctuant iar... Acum am observat un lucru ciudat, pe speedtest pe browser am prins 360Mpbs, pe aplicatie tot 10Mbps.

Mmmm interesant. De obicei e invers. Dar banuiesc ca undeva e o diferenta. Posibil in serverul folosit. Vezi daca observi vreo diferenta. Si incearca sa faci aceleasi setari pe ambele. 

Client Orange

GEKO
Explorator entuziast

Buna! Ma poti ajuta te rog cu o chestiune? Cum pun PIN pe eSIM? Nu gasesc nicaieri in setarile telefonului (S20Ultra).

Pe Android (si mai ales la Samsung-uri) nu stiu unde e. Teoretic....ar trebui sa fie in acelasi loc ca si pentru SIM-ul normal.

Pe iOS este in Settings > Mobile Services > SIM PIN.

Incearca in Settings > Biometrics & Security > Other Security Settings > Set Up SIM Card Lock > Lock SIM card. Tot aici ar trebui sa ai si Change SIM card PIN.

Client Orange

GEKO
Explorator entuziast

Da, este, insa cred ca se refera la SIM PIN. Am sa scot clasicul din telefon sa vad ce imi da. Noroc ca si telefonul are PIN-ul lui separat de SIM si eSIM, altfel...

Poti testa. Dar sunt destul de sigur ca este acelasi. Nu poti sa ai optiunea daca nu ai si unde sa modifici. Daca nu ai decat eSIM, acea optiune este pentru eSIM. Dar incearca. Nu ai nimic de pierdut. 

Client Orange

Anonim
Neaplicabil

1000008964.jpg

GEKO
Explorator entuziast

Multumesc Costel, insa eu am nevoie pentru eSIM, nu SIM clasic.

Daca te plictisești si tot faci teste, poti reseta si telefonul si sa vezi daca e vreo diferență sau ba. Pentru teste de viteza foloseste www.speedtest.ro sau www.netograf.ro, find ambele aprobate de Orange.

GEKO
Explorator entuziast

Nu prea bine... Pe de alta parte, in general seara e posibil sa fie aglomeratie mai mare pe retea. De dimineata e la fel? In mijlocul zilei la fel?

E posibil sa fie si o problema de retea in zona respectiva.

Client Orange