anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Number share pe smart watch-ul unui copil (Family Setup pentru Apple Watch)

razvan14
Începător
Buna ziua!
Incerc sa partajez abonamentul de date cu un smart watch Apple SE GPS + Cellular pe care e setat contul unui copil. Pe aplicatia watch a telefonului primesc mesajul" The Orange Romania account on this iPhone cannot be used to add a data plan..."
Sub acest mesaj e un link care ma trimite pe situl apple iar la Family Setup support observ ca in Romania nu e niciun operator care sa suporte aceasta optiune.
Trag concluzia ca optiunea number share oferita de Orange nu functioneaza decat cu un ceas pe care e setat acelasi cont cu cel de pe telefon.
Ce solutii ofera Orange pentru a putea oferi unui copil posibilitatea de a folosi un smart watch atunci cand nu e conectat la wifi?
1 Soluţie acceptată‚

MihaelaC
Community Manager
Community Manager
@razvan14 colegii au confirmat ceea ce ai menționat și tu. Din păcate serviciul Family Setup pentru Apple Watch folosind un număr nou / separat pentru ceas nu este dezvoltat în România. În acest moment, cu serviciul Number Share, poți avea pe ceas (pe bază de eSIM) același număr ca pe telefon pentru a putea prelua astfel apeluri și a face alte acțiuni atunci când nu ai telefonul cu tine și nu ești conectat la Wi-Fi.

Vizualizare soluţie în postul original

23 Răspunsuri 23

MihaelaC
Community Manager
Community Manager
Salut, razvan14. Bine ai venit în comunitate! Din ce înțeleg device-ul principal este un iPhone, corect? Îi voi întreba pe colegii mei referitor la opțiunea Family Setup și revin.

razvan14
Începător
Da, este un iphone cu ultimul sistem de operare ios 15.0. Multumesc!

MihaelaC
Community Manager
Community Manager
@razvan14 îmi cer scuze pentru întârziere, situația ta este trimisă colegilor și voi reveni aici cu un răspuns. Mulțumesc pentru înțelegere.

MihaelaC
Community Manager
Community Manager
@razvan14 colegii au confirmat ceea ce ai menționat și tu. Din păcate serviciul Family Setup pentru Apple Watch folosind un număr nou / separat pentru ceas nu este dezvoltat în România. În acest moment, cu serviciul Number Share, poți avea pe ceas (pe bază de eSIM) același număr ca pe telefon pentru a putea prelua astfel apeluri și a face alte acțiuni atunci când nu ai telefonul cu tine și nu ești conectat la Wi-Fi.

Buna ziua, exista vreo noutate in legatura cu serviciul de family share? Sa putem configra smart watchul copilului cu un alt nr de telefon/cont apple id? Din acest thread reiese ca nu, dar eu am sunat la call center orange acum cateva zile si mi s-a spus ca este posibil fara probleme. Pana la urma care este realitatea?

Multumesc.

Salut, @Lianav! Bun venit în Comunitate!

Din păcate nu avem noutăți legate de family share. Răspunsul marcat ca soluție pe acest thread este în continuare corect. 

Si nu exista niciun plan pentru a permite family share in viitorul apropiat?

Din pacate nu avem astfel de informații. Dar cu siguranță vom anunța aici dacă se va lansa.

GAMERNORBI
Junior entuziast
Cam naspa.Va rog implementări acest serviciu plus transfer eSIM via iCloud

Maccip
Începător
Si eu sunt interesat de aceiasi functie si mi se pare tare trist ca ea nu exista pentru Apple. Toate ceasurile chinezesti pentru copii merg bine-mersi.

DanielaH
Moderator
Bun venit în Comunitate, @Maccip! Feedbackul vostru a fost deja trimis colegilor noștri.

Katharsis
Începător
Bună ziua. Au aparut noutati cu privire la problema semnalata mai sus de @razvan14? Multumesc.

DanielaH
Moderator
Salut, Katharsis! Mi-aș fi dorit să vin cu vești bune, dar din păcate nu avem noutăți.

VladDum1
Junior

Si eu sunt foarte interesat de acest subiect, sper ca in 2023 sa ajunga si in Ro aceasta functie.