anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Upgrade de la receiver TV satelit Samsung la Kaon

BlackWolf
Senior certificat
Buna ziua,
Pentru televiziunea prin satelit am receivere Samsung, cele mici, negre care au fost inainte. Merita sa le inlocuiesc cu receiverele Kaon sau nu? Care sunt mai bune, ca performanta, calitate sau facilitati? Ce diferente ar fi intre ele? Nu prea am gasit informatii concludente in privinta asta.
Multumesc!
1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember
Salutare! Din câte am înțeles, cele mai bune sunt cele pe care le ai. Eu am avut acest model până în ianuarie, când am trecut la fibră și pot să-ți spun din propria experiență și din discuțiile avute cu mai mulți instalatori care-mi erau apropiați, că Samsung sunt cele mai stabile și se mișcă foarte bine. Am avut și modelul aflat mai înainte și care era supranumit ,,marele alb", iar acela era praf. Adică energofag, se bloca, mare, inestetic, etc. Cele mici de la Samsung nu au niciuna din aceste probleme și cred că sunt suficient de multe argumente. Nici Kaon nu se blochează, dar e mai rapid Samsung. Nu e rău nici Kaon, dar de ce să schimbi ceva care merge bine? Tu decizi în acest sens, dar trebuie să știi că e și un pic diferit față de Samsung oamenii. Succes!

Vizualizare soluţie în postul original

11 Răspunsuri 11

Vio73
#StarMember
Salutare! Din câte am înțeles, cele mai bune sunt cele pe care le ai. Eu am avut acest model până în ianuarie, când am trecut la fibră și pot să-ți spun din propria experiență și din discuțiile avute cu mai mulți instalatori care-mi erau apropiați, că Samsung sunt cele mai stabile și se mișcă foarte bine. Am avut și modelul aflat mai înainte și care era supranumit ,,marele alb", iar acela era praf. Adică energofag, se bloca, mare, inestetic, etc. Cele mici de la Samsung nu au niciuna din aceste probleme și cred că sunt suficient de multe argumente. Nici Kaon nu se blochează, dar e mai rapid Samsung. Nu e rău nici Kaon, dar de ce să schimbi ceva care merge bine? Tu decizi în acest sens, dar trebuie să știi că e și un pic diferit față de Samsung oamenii. Succes!

BlackWolf
Senior certificat
Perfect, deci inseamna ca cele pe care le am eu sunt cele mai bune, superioare celor de la Kaon. Eu am fost multumit si nu am avut nici o problema cu ele pana acum. Le am de prin 2018. O singura data au ars un splitter pentru ca bagau doua energie in LNB in acelasi timp, dar acolo a fost problema de configuratie, ca doar unul trebuia sa bage energie in splitter, nu doua. Era fain daca aveau un micut ecran digital pe care sa arate ceasul, cum au altele. Ma gandeam ca astea de la Kaon daca sunt mai noi, poate sunt si mai bune si au functii in plus. Dar daca sunt mai slabe, nu merita schimbate Samsung-urile, ar fi o greseala. La calitatea imaginii e vreo diferenta intre receiver si un card CI, sau sunt la fel? Ca am loc in tv-uri si de carduri CI

Vio73
#StarMember
Ale mele au funcționat din 2016 până în 2022, când le-am predat și am fost extrem de mulțumit de ele. Baftă!

BlackWolf
Senior certificat
Multumesc! Ce zici, in afara de ergonomie, ca si calitate a imaginii e mai bun un receiver decat un card CI sau nu?

Vio73
#StarMember
Nu știu, depinde în primul rând la ce fel de tv îl folosești. Dacă îl folosești la un tv 4k, acel tv este mai pregătit pentru ,,noutăți" decât dacă ai atașat un receptor la el. Adică ci+ te asigură de recepția și a altor programe, gen 4k ( în caz că sunt introduse cumva). Eu am avut și receptoare free, cu antenă satelit motorizată ( o am și acum în casa de la țară) și e cu totul altceva pe satelit și cu receptor. Nu știu cum să explic, e o satisfacție enormă recepția prin satelit, la calitate net superioară, independent de ceilalți, mai ales când ai și un receptor care e super ok. Cu ci+ mai are probleme, întreruperi, mai trebuie scos din tv și reintrodus, etc. Ce să zic? Avantaje și dezavantaje la ambele! La calitatea imaginii nu cred că e diferența!

BlackWolf
Senior certificat
Daaa, sunt faine sistemele de satelit cu antena motorizata. Am vazut ca se folosesc in principal la rulote. Eu am tv-uri 4K, cu dolby si toate prostiile. Cum canale 4K nu avem pe Orange si daca mai fac si figuri cardurile alea, eu zic ca in cazul asta nu merita, mai bine cu receiver. Mai multe dezavantaje decat avantaje la cardul CI

Vio73
#StarMember
Am folosit și eu mult timp chestii din astea, dar eram mai tânăr. Acum apropii 50 de ani și am început să nu prea mai am timp mult la dispoziție, am două case, etc. Îți dai seama că e greu cu astea, adică necesită mult timp!

BlackWolf
Senior certificat
Mulți înainte! Da, necesita timp și bani, dar e frumos

Vio73
#StarMember
Mulțumesc frumos! Faptul că acum găsim mult mai repede ceea ce căutăm pe internet sau la diverși provideri, nu te mai face să investești în așa ceva. Eu am dat vreo 1200 de lei pe acel sistem prin 2004. Și recepționam inclusiv Canal + de la francezi. Ce mai vremuri! Televiziunea satelit de la Orange m-a făcut să renunț sa mai folosesc acel sistem zilnic, pentru că am avut Orange DTH primul din Argeș ( pe 13 iunie 2013). Foarte bună grila maximă de început. Ulterior au mai ajustat-o și ne-au lăsat și fără National Geographic HD și DTX, Discovery Science HD. Sper să facă ceva și să reintroducă multe dintre canalele acestea documentare, foarte iubite de noi, clienții.

BlackWolf
Senior certificat
Corect. Acuma totul e mai ușor și mai ieftin. Îmi aduc aminte de antenele alea din piață care recepționau gratis 7 canale. Televiziunea DTH de la Orange îmi place și mie și mi se pare cea mai buna. Are și antena și receivere finuțe datorita semnalului bun de la satelit. Arată mai modern. Și am avut toate televiziunile, de la Dolce, Digi și Telekom, iar ultima de la Orange. Părerea mea e ca Orange-ul bate detasat

Vio73
#StarMember
E clar cea mai bună, dar la începuturi calitatea era mult mai evidentă. Din păcate, pe parcurs, și-a mai pierdut din calitatea grilei și a transmisiei. Dar pe acest segment, nu are rival în România.