anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Sistem nou Mesh - se primesc gratis 2 routere sau doar 1 router?

PAdrian
Explorator

Salut!

Vreau sa trec la sistemul nou Mesh de la Orange, dar am o nelămurire. La abonamentul de 2300 se primește gratis un sistem Mesh (adică 2 routere) sau doar 1 router?

Mulțumesc!

1 Soluţie acceptată‚

Salut,

 

La migrarea catre pachetul Fibra 2300 primul router se primeste gratuit.

Vizualizare soluţie în postul original

51 Răspunsuri 51

Vio73
#StarMember

Salutare!

,,Dacă activezi pachetul Fibră 2300, atunci primul Ultra Wi-Fi 6 Mesh va fi inclus în preț."

De aici se înțelege că doar primul este gratuit, dar dacă ai abonamentul cel mai mare.

Ai detaliile mai jos, la ,,Întrebări frecvente":

https://www.orange.ro/love/echipamente/mesh/

Am citit de pe site. 

Nelămurirea este că in toate pozele sunt arătate 2 routere, nu 1. De asta am întrebat.

E neclar da, dar eu cred că e vorba de 2, la pachet. Sigur, e doar o părere personală.

Dar poți pune pe chat o întrebare. Sau din secțiunea contact:

https://www.orange.ro/contact/

Am să trec pe la un shop și poate mă lămuresc ei.

Mulțumesc.

Cu plăcere!

Baftă!

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

E un sistem Mesh. Adica un router si (in cazul asta) un satelit. De obicei e un router si mai multi sateliti. Dar aici observ ca sunt doar cele doua, care impreuna formeaza acel sistem.

Deci, sunt doua aparate, dar un singur pachet si un singur sistem.

Sper ca asta clarifica nelamurirea.

Client Orange

Ioan-Dan
Junior

Se primeste un singur echipament de tip mesh care va face pereche cu routerul. Le poti conecta prin cablu sau WIFI. Am avut si eu aceeasi nelamurire - la instalare m-am edificat "pe viu".

Salut,

 

La migrarea catre pachetul Fibra 2300 primul router se primeste gratuit.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Ne poate da si noua cineva modelul acestui "mesh"? Ce hardware se ofera la achizitia abonamentului astuia? Se poate sa avem o informatie concreta cu privire la setup-ul pe care il vor avea oamenii la achizitia acestui pachet? Trebuie sa recunosc ca mie nu mi-e clar deloc.

Am presupus ca vorbim de un sistem (repet, SISTEM) mesh standalone. Adica pachet cu router si sateliti. In cazul asta ar fi fost doar unul.

Inteleg ca de fapt nu e niciun sistem mesh standalone, e vorba de doua routere, unul vechi, unul nou, legate intre intre ele prin tehnologia Mesh... Ceea ce nu e chiar acelasi lucru. Una e sa ai un pachet cu router si sateliti, si alta e sa legi doua routere care cel mai probabil sunt si din generatii diferite, si cu capabilitati diferite.

Observ ca viteza pe LAN este in continuare Gb. Deci din nou, pachet "Fibra 2300"....nu pe LAN. Sau cel putin nu pe UN singur port LAN. Daca niciunul dintre routere nu scoate mai mult de 1Gb, n-o sa beneficiezi niciodata de viteza respectiva pe cablu.

Client Orange

Salutare, @arsradu ! 

Am anexat specificațiile tehnice ale dispozitivului. Sper să îți fie de ajutor.

Mesh1.PNGMesh2.PNG

 

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Mersi frumos, Georgiana! Da, e clar acum. Am presupus ca sunt doua routere. De fapt e un router, ce-i drept, mai vechi, si acest extender.

Din moment ce amandoua sunt ZTE, se poate folosi tehnologia mesh pentru a mari aria de acoperire wifi.

Client Orange

Ce ai prezentat tu, nu e Mesh! MESH= 1 router+1-2 repetoare wireless. Sa inteleg ca induceti oamenii in eroare cu reclama mincinoasa? Nu e frumos.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut!

Mesh-ul in cazul asta e format dintr-un ZTE F6600R pe post de router si un ZTE H3601P pe post de repeater.

Client Orange

Ioan-Dan
Junior

ZTE H3601P - este dispozitivul suplimentar.

ZTE F6600R este routerul.

Mentionez ca eu am abonament de net fibra 2000.