anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

La reincarcarea din aplicatie se primesc si puncte pinata party si puncte thank you?

Dany_Comunity
Junior entuziast
Bună ziua! As dori sa știu dacă atunci când reincarcam din aplicația my orange un numar prepay primim atat puncte pentru "pinata party", dar și puncte "thank you".
Am reincarcat o cartela și am primit doar puncte thank you (am plătit creditul reincarcat pe factura de abonament). Pe mine ma interesau mai mult acele puncte pentru pinata. Știe cineva cum le pot obține pe acelea?
1 Soluţie acceptată‚

delfinas
#StarMember
Dany, da, cum iti ziceam, reincarcarea recurenta (automata) nu e luata in considerare pt Pinate. Cred ca explicatia e ca reincarcarea nu e facuta neaparat din aplicatie, ci pur si simplu din/prin contul My Orange. Cat despre punctele OTY, eu zic sa verifici exact cate puncte iei, din My Orange, varianta desktop/browser. In pagina principala, pe la mijloc, gasesti o rubrica "Orange Thank You", apesi "Istoric" si intri in pagina dedicata punctelor OTY. Eu platesc mai mult 150 de lei pe luna, dar nu am primit mai mult de 3.77 puncte, cum vezi in capturile de ecran de mai jos. Unii cred ca primesc 20% din valoarea facturii, asa se poate intelege din "primesti 20% din valoarea facturii in puncte Thank You ", dar calculul e altul. O data ca se ia in calcul valoarea facturii fara TVA, apoi e aceeasi poveste ca la Pinata Party. conditia e sa platesti prin aplicatia My Orange. Cea mai importanta chestiune, e modul de calcul real al punctelot OTY: "Un abonat Orange primeste echivalentul in puncte Thank You a 20% din valoarea consumului facturat, daca plateste online factura prin aplicatiile My Orange sau Orange Money pana la scadenta contractuala. De exemplu, pentru un consum facturat de 100 Euro, formula de alocare puncte este: 20%*100= 20 euro *0.10 = 20 OTY (unde 1 OTY = 10 centi)." Asa ca saca pt 100 de euro fara TVA primesti 20 puncte OTY, adica 20 de centi, nu ai cum sa primesti 6 euro pt o factura (mult) mai mica de 100 de euro. A fost un topic pe tema asta foarte discutat si disputat, acum 5 luni. Daca ai rabdare, il poti parcurge. :) DETALII: https://comunitate.orange.ro/questions/2752694-nealocare-puncte-orange-20-valoarea-facturii

Vizualizare soluţie în postul original

48 Răspunsuri 48

And04
Senior
Salutare, @Dany Comunity Teoretic trebuie sa primesti si pinate daca reincarcarea a fost de minim 5 euro. Poate dureaza ceva mai mult pana sunt alocate pinatele sau poti verifica daca nu au fost deja alocate, fara sa mai primesti si acea notificare.

delfinas
#StarMember
Dany Comunity, bun venit in Comunitate!!! Esti sigur ca nu ai primit Pinate pt reincarcare? Ce optiune ai reincarcat si a cata reincarcare era facuta in aceasta luna? Regulamentul spune ca: "3. Acțiunea “Reîncărcare PrePay cu opțiune de minimm 5 E” va fi recompensată cu 5 Pinate care valoarează 60 puncte fiecare, pentru primele 3 reîncărcări efectuate cu succes din cont în decursul unei luni calendaristice." DETALII: https://www.orange.ro/aplicatii/regulament-campanie-pinata-party/

Dany_Comunity
Junior entuziast
Va mulțumesc mult pentru răspunsuri! Eu cunosc cât de cat procedurile de obținere a punctelor și am obținut din cam aproape toate metodele de obținere a punctelor, chiar și din plata facturii din orange money. Însă când am încărcat cartela, cred ca am greșit prin faptul ca am ales plata reîncărcării prin făcură a abonamentului, ci nu prin card. Ma gândesc ca nu îmi poate da puncte și colo și colo. Oricum, sunt extrem de incantat și de acelea, pentru ca practic am primit cei 6€ înapoi (puncte in valoare de 20 %din valoarea facturii, magazinul online)Data viitoare când incarc, o sa plătesc cu cardul, poate asa primesc puncte la pinata party nu doar thank you. By the way,thank you verry much !

delfinas
#StarMember
Cu placere!!! Si eu reincarc cartela tatalui meu de pe abonamentul meu si primesc cele 5 pinate la fiecare reincarcare. Daca ai bifat reincarcarea recurenta (automata), s-ar putea ca aceea sa fie problema. Oricum, cred ca ai reusit sa aduni minimul necesar, de 1000 de puncte. Spui ca ai primit OTY in valoare de 6 euro... La o singura plata a facturii?

Viocat
Senior certificat
@Dany Comunity. Cred ca ai realizat reincarcarea din contul My orange pe web si nu din aplicatia My orange si de aceea nu ai primit pinatele. Data viitoare realizeaza reincarcarea din aplicatie cu plata la factura vei primi pinatele si apoi plateste factura cu cardul orange money si vei primi si oty. Mult noroc!

Dany_Comunity
Junior entuziast
Cred ca mi-ai oferit răspunsul, și îți mulțumesc mult. Adică, intr-adevar, am făcut o reîncărcare prin programare la o data anume, și de aceea cred ca nu am primit punctele în pinata... Referitor la punctele thank you, îți recomand să încarci o cartela folosind plata reincarcarii prin factura. Astfel, dacă factura este mai mare de o suta cincizeci de lei, ai toate șansele sa primești cei 6 euro înapoi. Și, crede-ma, pe parcursul unui an poți strânge mai bine de o suta de euro, bani pe care ii poți scade când îți cumperi telefon nou. Eu primesc câte un punct și la fiecare tranzacție pe care o fac cu cardul orange money(acest card are și alte avantaje,nu doar aceasta), și mai strâng și de acolo puncte bunicele lunar. Un punct valorează apro.1,5 lei. Este extrem de avantajos, bravo lor. Și, din păcate, nu am 1000 de puncte, desi îmi doresc enorm(la pinata)

delfinas
#StarMember
Dany, da, cum iti ziceam, reincarcarea recurenta (automata) nu e luata in considerare pt Pinate. Cred ca explicatia e ca reincarcarea nu e facuta neaparat din aplicatie, ci pur si simplu din/prin contul My Orange. Cat despre punctele OTY, eu zic sa verifici exact cate puncte iei, din My Orange, varianta desktop/browser. In pagina principala, pe la mijloc, gasesti o rubrica "Orange Thank You", apesi "Istoric" si intri in pagina dedicata punctelor OTY. Eu platesc mai mult 150 de lei pe luna, dar nu am primit mai mult de 3.77 puncte, cum vezi in capturile de ecran de mai jos. Unii cred ca primesc 20% din valoarea facturii, asa se poate intelege din "primesti 20% din valoarea facturii in puncte Thank You ", dar calculul e altul. O data ca se ia in calcul valoarea facturii fara TVA, apoi e aceeasi poveste ca la Pinata Party. conditia e sa platesti prin aplicatia My Orange. Cea mai importanta chestiune, e modul de calcul real al punctelot OTY: "Un abonat Orange primeste echivalentul in puncte Thank You a 20% din valoarea consumului facturat, daca plateste online factura prin aplicatiile My Orange sau Orange Money pana la scadenta contractuala. De exemplu, pentru un consum facturat de 100 Euro, formula de alocare puncte este: 20%*100= 20 euro *0.10 = 20 OTY (unde 1 OTY = 10 centi)." Asa ca saca pt 100 de euro fara TVA primesti 20 puncte OTY, adica 20 de centi, nu ai cum sa primesti 6 euro pt o factura (mult) mai mica de 100 de euro. A fost un topic pe tema asta foarte discutat si disputat, acum 5 luni. Daca ai rabdare, il poti parcurge. :) DETALII: https://comunitate.orange.ro/questions/2752694-nealocare-puncte-orange-20-valoarea-facturii

Nu știu cum ,însă am strâns într-un an puncte în valoare de 250 de euro(in magazinul on line). Și îmi doresc să le triplez în următorul an dacă se poate și dacă nu este o limită, un prag la ele ..

 

Din cate stiu, singura limita este la consumarea punctelor. Acea limita este echivalentul a 500E (am scris bine echivalent), indiferent ca iei la fidelizare ceva sau la liber (telefon, accesori, etc).

Mulțumesc mult ! Eu mi-aș fi dorit că în decursul celor trei ani de valabilitate a punctelor să fie nelimitată strângerea(acumularea) lor,  pentru că îmi doresc enorm sa îmi iau un note(S24 ultra care va apărea la anul), și să dau cât mai puțini bani pe el(pot strânge mai mult de 500 de euro)...

Stai asa: limita este la consum, nu la strangerea lor. Nu poti consuma puncte mai mult de 500E la achizitie (nu sunt cel mai sigur daca, de exemplu ai doua abonamente si puncte de 950E. Pentru 500E poti folosi sa cumperi un telefon redus cu suma respectiva (cei 500E), dar nu stiu daca mai poti face si a doua tranzactie pentru al doilea numar pentru 450E. Am dat exemplu de 950E pentru a fi mai usor de diferentiat cele doua tranzactii).

3 ani stiu ca sunt pentru exiprare (adica te lasa 24 luni, cat ar fi perioada maxima contractuala plus inca 12 sa te decizi ce (si daca) anume vrei ceva. Abia atunci incep sa expire.)

Screenshot_20230802-235754_My Orange.jpg

Viocat
Senior certificat
@delfinas cei 10 centi(aprox 50 bani) la telefon nou cu prelungire 24 luni online devin 30 centi(aprox 1.5 lei).

delfinas
#StarMember
Viocat, da, valoarea punctelor se tripleaza DOAR cand achizitionezi un telefon din magazinul online si prelungesti contractul cu 24 de luni. Insa, cand se aloca punctele OTY, ele sunt la valoarea normala, nu triplata. Ele apar defalcate in My Orange, cat valoreaza in magazinul fizic (punctele primite initial) si cat in cel online (punctele triplate).