Nealocare Puncte Orange 20% din valoarea facturii

Dorin10
Junior entuziast
Bună și salutare tuturor !
La un abonament de 20 euro cate puncte Orange trebuie să primesc?
După calculul meu :
20 % din valoarea facturii fără Tva. Bun
Asta înseamnă:
La 20 euro Tva-ul ar fi undeva la 5 euro.
Rămân 15 euro.
Acum vine 20 % din 15 euro = 3 euro
Adică puncte ORANGE în valoare de 3 euro adică 30 puncte.
Pentru că 1 euro= 10 puncte
Corect?
1 Soluţie acceptată‚

Salut tuturor! Un abonat Orange primeste echivalentul in puncte Thank You a 20% din valoarea consumului facturat, daca plateste online factura prin My Orange sau Orange Money pana la scadenta contractuala. De exemplu, pentru un consum facturat de 100 Euro, formula de alocare puncte este: 20%*100= 20 euro *0.10 = 20 OTY (unde 1 OTY = 10 centi).

43 Răspunsuri 43

Vio73
#StarMember
Salutare! Și nu ți s-au alocat puncte deloc sau cum? Mie, de exemplu, mi se alocă la câteva zile, nu imediat.

Dorin10
Junior entuziast
Am primit doar 4,93 puncte la o factură de 146 lei. Normal trebuia 44 puncte nu? Calculator: 146 lei - 25 % Tva-ul = 36,5 lei 146-36,5=109,5 lei Acum din 109,5 lei 20% este 22 lei. Adică trebuia sa primesc puncte în valoare de 22 lei adică 44 puncte. 10 puncte=1 euro=5 lei 22 lei : 5 (cât costă 1 euro)= aproximativ 4,4 euro 4,4 euro=44 puncte Așa e corect !

FLo1
#StarMember
@Dorin298: Ce este clar e doar 146 lei valoare factura cu TVA. Acum invers: 146 / 1,19 = 122,69 lei fara TVA, adică 25 € valoare factură la un curs de 4,9 lei/€. 25€ ×20% = 5 puncte TY. SIMPLU și CLAR.

Dorin10
Junior entuziast
Păi ar trebuii 5 euro nu 5 puncte că doar vorbim de euro aici. 20% din valoarea facturii

FLo1
#StarMember
🙂 "Păi ar trebuii 5 euro nu 5 puncte că doar vorbim de euro aici". Da, corect. Tocmai de aceea calculul se face la factura in €, nu în lei. Însă cei "20% din valoarea în € fără TVA" sunt "numărul de puncte TY",nicidecum valoarea în € restituită sub formă de puncte TY. Dacă ar fi atâta dărnicie, chiar de azi aș activa 2-3 abonamente. :))))

delfinas
#StarMember
Eu, la o factură de aproape 100 de lei (era de 242, dar nu intra in calcul serviciile care nu sunt taxate cu TVA, gen donații) am primit 1,94 puncte. Ar fi fost bine sa fie euro, dar nu e așa...

Dorin10
Junior entuziast
E greșit intenționat modul lor de calcul !!!

Dorin10
Junior entuziast
Și atunci de ce scrie 20% din factura Orange înapoi ? :) La o factură de 30 euro să primesc doar 5 puncte în loc de 5 euro? Pentru că 5 euro=25 lei=50 puncte. 5 puncte cât dau ei = 2,5 lei adică de 10 ori mai puțin. 1Euro=10 puncte=5lei Reducerea este 2 % nu 20 % Pare cam înșelăciune aici în cazurile astea dacă fac așa cu clienții. Mă gândesc serios la o sesizare către ANPC sa rezolve ei problema dacă domnii nu vor să fie corecți. Ți se pare normal să scrie 20% și de de fapt să fie doar 2% ? 5 puncte nu înseamnă 20% ci 5 euro înseamnă 20% din valoarea facturii, știm și noi să calculăm nu ne lăsăm prostiți!

delfinas
#StarMember
Așa e, cam ciudat și modul de calcul, chiar și sub forma de puncte. De fapt, in loc să-ți dea 3 euro, îți dau 3 puncte...cam asta e traducerea la "20% sub forma de puncte", e o șmecherie in interpretare...

Dorin10
Junior entuziast
Păi dacă fac șmecherii vom sesiza ANPC-ul dacă nu vor să fie corecți cu abonații !

FLo1
#StarMember
@delfinas: te-ai schimbat? 😉 Te știam meticuloasă și cu apărarea "Orange" pregătită pe .... felie. @Dorin298: Să nu reinterpretrăm texte. Paragraful corect este "Primești echivalentul în puncte Thank You a 20% din valoarea consumului facturat, dacă plătești online factura prin My Orange sau Orange Money până la scadență. Punctele se alocă dacă ai un abonament individual de voce, internet sau servicii fixe de internet și TV de minimum 5,64 € (fără TVA)" Deci rezultatul acelei operații cu 20% este în puncte TY, NU ÎN €€€€€. Baftă la pierederea de timp cu ANCOM.

Dorin10
Junior entuziast
@_Flo 1 Îmi pare rău, dar te contrazici singur aici !!?? Spui că 20% echivalentul în puncte!! Cât e 5 euro echivalentul în euro ? Așa calculezi tu 5 euro=5 puncte? Sau 5 euro = 50 puncte? Vad că ești aici nu ca să ții cu dreptatea ci cu șmecheria ! Și să te iai de useri care își spun un punct de vedere corect gen @delfinas ?? Fiți corecți cu abonații și nu îi păcăliți. Deaia ne merge bine ! Sigur că se va rezolva la ANPC pt că ăia vor știi să calculeze corect 5 euro =25 lei 5 puncte = 2,5 lei Cum spui tu nu e 20% ci 2 % din valoarea facturii adică vrăjeală

delfinas
#StarMember
@Flo, mă bucur că ești atent la mișcările mele! :) Eu nu laud și nu critic dacă nu am motiv. Când simt că trebuie să aplaud, o fac, dar și când e de criticat, bag. Merg pe ideea că orice feedback argumentat e bun, fie pro sau contra, e in avantajul nostru. Știu și ei că au lacune, e firesc, de aceea e bine să le arătăm și ei să le rezolve, in beneficiul ambelor părți. Totul e sa nu fie pe un ton de țață cu mâinile în șold și să criticăm, numai de dragul de a fi Gică Contra.

delfinas
#StarMember
Dorin, și Flo e client Orange, ca și noi, nu lucrează la Orange. El e mai mereu critic la adresa Orange, de data asta le ia apărarea. 😉 Ideea e că trebuie schimbata formularea, pt că se poate înțelege că se dă procentul de 20% din factură in puncte egale cu echivalentul în euro, de ex la 10 euro se înțelege că primești 2 euro, nu 2 puncte. Eu, la 20 de euro am primit aproape 2 puncte, deși mă gândesc că ar fi trebuit 4 puncte. Ar trebui sa se dea un exemplu clar de calcul, ca să nu existe dubii.