anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Înlocuire cartelă SIM deteriorată sau pierdută

Ascary
Campion certificat
Cum îmi pot înlocui cartela SIM deteriorata sau pierdută și ce costuri presupune această operațiune?
1 Soluţie acceptată‚

Miha_Z
#StarMember

Schimbarea cartelei SIM se poate face gratuit: 

  • în cazul în care cartela este defectă
  • în cazul în care nu ai efectuat nicio schimbare de SIM în ultimii 2 ani
  • în maximum 30 de zile de la procesarea unei achiziţii sau a prelungirii unui abonament Orange
  • dacă ai nevoie de un alt tip de SIM (NanoSim, microSIM)

 

Pentru restul situaţiilor (pierdere, furt, cartelă deteriorată) schimbarea de SIM va fi taxată cu 1.92 euro (TVA inclus).

 

Dacă SIM-ul este defect/deteriorat il poti schimba in orice magazin din reţeaua Orange (francize, parteneri şi Orange Shop) sau prin poşta.

In cazul in care SIM-ul a fost pierdut sau furat il poti schimba doar în magazinele proprii Orange (nu şi la parteneri).

 

Update: dacă ai abonament poți cere schimbare SIM și din contul My Orange (aici ai pașii: https://comunitate.orange.ro/questions/2337109-schimbare-sim-aplicatia-my-orange-online)

 

Vizualizare soluţie în postul original

10 Răspunsuri 10

Miha_Z
#StarMember

Schimbarea cartelei SIM se poate face gratuit: 

  • în cazul în care cartela este defectă
  • în cazul în care nu ai efectuat nicio schimbare de SIM în ultimii 2 ani
  • în maximum 30 de zile de la procesarea unei achiziţii sau a prelungirii unui abonament Orange
  • dacă ai nevoie de un alt tip de SIM (NanoSim, microSIM)

 

Pentru restul situaţiilor (pierdere, furt, cartelă deteriorată) schimbarea de SIM va fi taxată cu 1.92 euro (TVA inclus).

 

Dacă SIM-ul este defect/deteriorat il poti schimba in orice magazin din reţeaua Orange (francize, parteneri şi Orange Shop) sau prin poşta.

In cazul in care SIM-ul a fost pierdut sau furat il poti schimba doar în magazinele proprii Orange (nu şi la parteneri).

 

Update: dacă ai abonament poți cere schimbare SIM și din contul My Orange (aici ai pașii: https://comunitate.orange.ro/questions/2337109-schimbare-sim-aplicatia-my-orange-online)

 

Vio73
#StarMember
Cartela sim se schimbă gratuit la Shop sau parteneri.

Anca07
#StarMember
Stiam ca este gratuit, ba chiar mai mult, iti vor fi transferate si contactele in cazul in care nu ai back-up la ele:)

Vio73
#StarMember
Eu nu mai țin demult contactele pe sim, ci le am în cloud.

Romeo_
Senior certificat
Prima data mi-a fost schimbata gratuit,apoi la 1 an jumatate s-a demagnetizat si am platit cartela care mi-a fost schimbata.

Jay
Campion certificat
Schimbarea cartelei sim se face gratuit doar daca nu a mai fost schimbata in ultimii 2 ani.. altfel este 1.92 €

Vio73
#StarMember
Nu știam de asta. Eu am schimbat-o și la câteva luni mai înainte, când am trecut de la un tip de cartelă la altul. Bine, cu ceva ani în urmă, nu recent.Tocmai schimbasem un sim uzat din ăla mare și apoi mi-am luat un alt telefon, iar ei mi-au dat un microsim.

Anca07
#StarMember
Am schimbat cartela pentru ca nu aveam semnal foarte bun la ea, si nu a presupus niciun cost. Totul a fost gratuit si s-a desfasurat intr-un orange shop, acum 2 saptamani.

Miha_Z
#StarMember
Pentru ca aveai "semnal slab" si era practic vina firmei, ti-au inclus-o in categoria de cartele defecte.

Anca07
#StarMember
E posibil sa ai dreptate Miha. Nu am intrebat pentru a sti exact. Stiu doar ca, avand acelasi nr de telefon de mai bine de 12ani, am mai schimbat cartela din acelasi motiv, si o singura data am platit 10€, acum cativa ani in urma, nu mai stiu exact cand.