anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Resurse abonament Smart Plus 15 prelungit la oferta

Alex37
Începător

Am avut abonament Smart Plus 15 pe care l-am prelungit la oferta. Cum minutele nationale, SMS, sunt nelimitate, singura diferenta notabila intre abonamente este traficul de date in roaming si minutele internationale. Pe abonamentul vechi am avut 16GB, dupa prelungire am 8GB ...fraiereala, shrinkflation.  ...interesant e ca dupa prelungire o perioada am mai avut acei 16GB dupa care s-au trasformat in 8GB cumva in timpul contractului iar acum nu se mai poate reveni la vechiul abonament (care de fapt e acelasi Smart Plus 15 dar versiunea din anul 2022 cu dublu resurse)

1 Soluţie acceptată‚

FLo1
#StarMember & August Problem Solver

@Alex37: Bun venit în Comunitatea Orange. Abonamentul inițial a fost la tarif întreg (probabil de 15euro), iar acesta reînnoit este la jumătate tarif, conform promoției de reînnoire abonament fără telefon. Dacă interesează în mod special acest abonament și mai ales resursele în roaming, acestea sunt calculate și estimate în funcție de valoarea plătită a abonamentului, NU de tipul abonamentului. Resursele în roaming au fost înjumătățite pentru că valoare abonamentului s-a înjumătățit. ”O perioadă...” de o lună mai exact, ai mai avut acea cantitate de resurse în roaming întrucât abonamentul se plătește în avans, iar pentru acea perioadă aveai plătite resursele la valoarea abonamentului vechi, ulterior intrând în vigoare cel reînnoit.

Detalii în acest sens regăsești aici, inclusiv formula de calcul a resurselor alocate: costul abonamentului fără TVA/ 1.55 (costul de roaming reglementat în Regulamentul European) x 2 dar fără a depăși traficul de internet național inclus în pachet.

Te așteptăm cu feedback pentru alte informații și detalii în acest sens. Numai bine.

Vizualizare soluţie în postul original

29 Răspunsuri 29

arsradu
#StarMember

Asa e. Sunt cateva diferente intre cele doua.

Ai nevoie neaparat de abonament? Daca nu, poate ar fi mai ok un Yoxo, sau chiar Prepay. In felul asta, macar nu esti legat cu un contract, pentru 12/24 de luni.

Mai mult de atat, nu stiu cum am putea sa te ajutam. 

Ca idee, poti incerca sa iei legatura cu un consultant, folosind mijloacele de contact de aici (iti recomand Djingo), si vezi daca se poate reveni cumva la abonamentul vechi. Ma indoiesc ca se poate. Dar poti macar sa intrebi.

Pentru Djingo, ca sa iei legatura cu un operator uman, trebuie sa scrii, in timpul programului (L-V: 08:00-20:00): “transfer operator”. Posibil sa trebuiasca sa ceri asta de doua ori, intrucat Djingo o sa incerce sa te ajute el, ceea ce in cazul asta nu va putea.

Client Orange

FLo1
#StarMember & August Problem Solver

@Alex37: Bun venit în Comunitatea Orange. Abonamentul inițial a fost la tarif întreg (probabil de 15euro), iar acesta reînnoit este la jumătate tarif, conform promoției de reînnoire abonament fără telefon. Dacă interesează în mod special acest abonament și mai ales resursele în roaming, acestea sunt calculate și estimate în funcție de valoarea plătită a abonamentului, NU de tipul abonamentului. Resursele în roaming au fost înjumătățite pentru că valoare abonamentului s-a înjumătățit. ”O perioadă...” de o lună mai exact, ai mai avut acea cantitate de resurse în roaming întrucât abonamentul se plătește în avans, iar pentru acea perioadă aveai plătite resursele la valoarea abonamentului vechi, ulterior intrând în vigoare cel reînnoit.

Detalii în acest sens regăsești aici, inclusiv formula de calcul a resurselor alocate: costul abonamentului fără TVA/ 1.55 (costul de roaming reglementat în Regulamentul European) x 2 dar fără a depăși traficul de internet național inclus în pachet.

Te așteptăm cu feedback pentru alte informații și detalii în acest sens. Numai bine.

delfinas
#StarMember

Nu poti plati la jumatate si sa  ceri resurse care sunt pt abonamentul la pret intreg. Daca plateai pret intreg si primeai resurse diminuate, atunci era vorba de shrinkflation. In cazul tau, daca ai varianta injumatatita a abonamentului, nu e shrinkflation.

Ai nevoie lunar de roaming? Stii ca acesta e doar pt deplasari temporare si, cumulate, sa nu depaseasca un consum national.

Pololică
#StarMember

Salutare!

Pe scurt, cantitatea de internet disponibila in roaming SEE se raporteaza la suma finala platita ("fara a depasi resursele nationale").

https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_ro.htm

 

Jay
Campion certificat

Probabil ai mai avut resursele dinainte pana la emiterea facturii următoare, cand a intrat in vigoare noua oferta.

Din ce-mi amintesc, te puteai razgandi în 14 zile de la acceptarea ofertei, insa o discuție cu ei, dacă ai nevoie de acele resurse de internet in roaming te poate ajuta în ideea ca poate iti pot oferi o soluție, sau daca nu ajungeți la un punct comun, vei achita resursele consumate peste cele incluse abonament.

Anonim
Neaplicabil

Din păcate avem de-a face cu marketing.

Oferta inferioara prezentata ca și o oferta superioara.

Totul tine de modul de prezentare.

Depinde. Oferta este data de resursele nationale si pretul cerut. Costul de internet in roaming SEE este cost reglementat si nu depinde de operatori (indiferent ca este Romania, Germania sau Portugalia).

Anonim
Neaplicabil

Furnizorul poate să-și asume costurile.

Dar tehnica de marketing este convingătoare.

Pacalesti clientul că îi oferi un abonament superior dar în realitate îi tai din resurse.

Îmi imaginez cum sau împotrivit furnizorii acestor costuri reglementate.🤣

M-am activat: resursele sunt nelimitate national si reglementate (pentru Romania reglementarea de baza este prin Tratatul de la Maastricht) pentru roaming SEE. Sa nu uitam ca anual, cantitatea disponibila creste, desi pretul ramane acelasi (asta pana in 2027 daca retin bine).

Din moment ce CE a stabilit un program de scadere a pretului la internet SEE, oare furnizorul nu este obligat sa-l refactureze ca atare mai departe?

Intradevar, tin minte ca anii trecuti calculul era stabilit de pretul standard al abonamentului (deci, "greseala" era in favoarea clientului) si, in afara de Digi (cred), restul calculau la interg, nu la pretul redus (final). Era bine acea greseala, nu? Orange si-a asumat acea cantitate.

A se intelege ca nu tin cu ursul din padure, dar reglementarea este reglementare. Mai tine cineva minte cand s-a schimbat cota de TVA la 24% (de la 20%)? UPC a facut urmatoarea "manevra": toate facturile au fost emise pe 30, nu pe 1 si clientii au platit o luna in plus cu TVA [mai] mic. N-am auzit sa se planga cineva de faptul ca a avut doua facturi in aceeasi luna (termenul de plata a ramas acelasi: ultima zi din luna).

Repet: reducerea de pret afecteaza doar resursele reglementate, nu cele oferite contractual. Cum ar fi ca maine TVA-ul sa dispara (absurd, dar sa facem un calcul). S-ar intampla ceva cu resursele in roaming? Iti spun eu ca nu.

Anonim
Neaplicabil

Resursele reglementate sunt cele mai importante.

In rest 2xnelimitat=tot nelimitat

Poți să-mi oferi și Smart 1000 redus cu 99% că tot același lucru primesc.

In rest daca vrei sa te lauzi că ai un abonament de top presupun că e ok.

Stii conditiile si iti convin, le accepti,  daca nu, nu. Daca singura chestie pe care o remarci e ca pretul e redus cu 20-50%, nu e vina operatorului. Cand un abonament de 15 euro e 7.5 euro, trebuie sa iti pui intrebarea "am acces la tot, lipseste ceva?". Companiile de telefonie nu-s societati caritabile!

Ce scrie in oferta, cat e limita de trafic de net in roaming???

delfinas_0-1721214907400.png

 

Anonim
Neaplicabil

Shrinkflation

Tu stii ce inseamna shrinkflation?

Anonim
Neaplicabil

Daca te referi la partea cu prețul care rămâne la fel, nu.🙂