anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Portare din Orange în altă rețea

DumiM71
Junior

Salutare, 

În data de 10 august 2024 îmi expira perioada contractuală. Din câte îmi amintesc eu, am un abonament în avans plătit. Întrebarea este dacă mă pot porta din Orange în altă rețea, cu o lună mai devreme. Nu am beneficiat de vre-un telefon, am avut reducere la abonament, jumătate pe 24 luni, care a mai fost între timp mărit cu 1 euro, fără să fiu consultat.... Adică să mă pot porta după 10 iulie 2024 fără penalizări. Multumesc anticipat. 

1 Soluţie acceptată‚

Prelungire automata cu o luna o au toți și nu se prelungește perioada minima, ci doar perioada contractuală.

Legat de Digi (sunt utilizator și de servicii fixe (6 ani), dat și mobile (prima a fost soacra acum 4 ani și au mai urmat încă 3 numere în urma cu un an jumătate)) :

  • Am avut o rotunjire de tarife (parca 2019, nu sunt sigur, dar încă eram în perioada minimă contractuala) și a fost un sms.
  • În roaming am avut o buba în septembrie (nu puteam apela dar puteam folosi netul) 
  • Roamingul se activează manual (aplicație) după 45 de zile de la activarea numărului (fiecare în parte. Dacă te abonezi în zile diferite, activarea se face în zile diferite)

Restul le descoperi pe parcurs (dacă sunt de bine sau nu). Calitatea este și subiectiva, în funcție de fiecare în parte. 

Vizualizare soluţie în postul original

13 Răspunsuri 13

FLo1
#StarMember

@DumiM71: Bun venit în Comunitatea Orange. Oricare ar fi rețeaua unde te portezi, prin rezilierea contractului cu Orange înainte de cele 24 de luni vei primi o factură care va include și discounturile menționate de tine ca reducere la abonamentul actual. Deci dacă tot preferi portarea, îți recomand să o faci după data de 10 august 2024. Două luni trec repede, iar oferte vor tot fi, indiferent de operator. 

Pololică
#StarMember

Salutare!

Sa o luam punctual:

  • ai verificat factura anterioara maririi? Sunt unul care a trecut pe prepay refuzand majorarea primita in factura (SMS-ul de notificare a emiterii scria ca factura cuprinde o modificare contractuala. Si, raportat la SMS-urile anterioare, era, practic, un ROMAN. S-a mai dezbatut problema in comunitate)
  • contractul are clauze prin care poate fi "rupt", si nici una nu interzice portarea. Din moment ce factura se plateste pentru perioada urmatoare de abonament, iti recomand sa te apropii data de terminare a perioadei minime contractuale.

PS: te-as ruga sa verifici lunar toate facturile. Sunt obligatia clientului sa le verifice (si termenul de plata va fi prelungit cat factura este contestata).

Pur și simplu m-am săturat de aceste mizerii... Nu am primit nici un SMS cu mărirea, iar factura a văzut-o prea târziu. Este a doua oara când pățesc același lucru... În plus noile contracte cu Orange, au prevederi cel puțin ciudate, mărirea abonamentelor cu rata inflației și prelungirea automata cu perioada inițială dacă nu anunți cu 30 zile înainte. Dacă nu pot porta cu o lună înainte, cu un abonament în avans, cum recuperez banii? 

In afara de Digi, si restul au clauze legate de inflatie pe contractele noi. Dupa portare, se va emite factura cu minus (-) si mergi intr-un magazin Orange sau utilizezi pagina de contact si ti se vor spune pasii pentru recuperarea sumelor platite.

Si ai primit SMS la emiterea facturii cu pricina (care avea informarea de modificare contractuala), doar ca probabil nu l-ai bagat in seama. Eu imi verific toate facturile, indiferent cine le emite.

Repet: portarea o poti face oricand, doar sa iei in calcul eventualele reduceri sau bonusuri primite care trebuiesc platite inapoi. De asta recomandam sa astepti pana trece perioada minima contractuala.

MCostel
Cunoscător

Salut,

Sfatul meu este sa duci contractul la capăt iar cu 30 de zile înainte să ceri rezilierea contractului și trecerea la prepay Orange.

Astfel vei putea face portarea către orice rețea fără riscul de a primi penalizări și de asemenea nu vei fi presat de timp.

 

Vio73
#StarMember & May's Problem Solver

Salutare!

Poți face portarea oricând, nu este problemă. O să ai factura după portare și acolo vei avea probabil diferența de cost la eventualele reduceri pe care le-ai avut.

Referitor la faptul că unii nu majorează, te-ai gândit la ce vei face dacă majorează și cei la care te duci? Dacă merge cineva pe premiza că unii nu vor majora niciodată, e foarte bine!
Baftă!

DumiM71
Junior

Nu clauza de creștere a abonamentelor cu rata inflației mă îngrijorează cel mai tare, cealaltă cu prelungirea abonamentului automat cu durata inițială, dacă nu anunți cu 30 de zile înainte.... Orange e singurul operator care a nascocit asta, cel puțin din ce știu eu. Sincer, nu as fi vrut să portez, am avut 3 abonamente in familie, din care două s-au dus la Digi acum 2 ani, cel din urmă abonament se va duce tot acolo... Pur și simplu, sunt scârbit de politică Orange din ultimi ani, de creștere a abonamentelor, de modificările dese contractuale-vezi ultima cu politică de roaming..... Abia aștept sa portez la Digi. Cel puțin de la Digi, am fost sunat de fiecare dată, dacă au fost unele modificări. Pe unde am călătorit în țară sau străinătate, nu am avut problema cu semnalul...Nu am așa mare viteza la internetul de  la Digi, dar pot trai și așa. Multumesc tuturor pentru răspunsuri. 

Prelungire automata cu o luna o au toți și nu se prelungește perioada minima, ci doar perioada contractuală.

Legat de Digi (sunt utilizator și de servicii fixe (6 ani), dat și mobile (prima a fost soacra acum 4 ani și au mai urmat încă 3 numere în urma cu un an jumătate)) :

  • Am avut o rotunjire de tarife (parca 2019, nu sunt sigur, dar încă eram în perioada minimă contractuala) și a fost un sms.
  • În roaming am avut o buba în septembrie (nu puteam apela dar puteam folosi netul) 
  • Roamingul se activează manual (aplicație) după 45 de zile de la activarea numărului (fiecare în parte. Dacă te abonezi în zile diferite, activarea se face în zile diferite)

Restul le descoperi pe parcurs (dacă sunt de bine sau nu). Calitatea este și subiectiva, în funcție de fiecare în parte. 

Dacă nu anunți cu 30 de zile înainte de încetarea contractului că vrei să renunti, Orange prelungește automat contractul cu perioada minimă inițială, adică venind de pe un contract de doi ani, dacă nu anunți expres cu 30 zile înainte, vei avea încă doi ani. Exact așa scrie în noile contracte, bonus creșterea abonamentelor așa cum vor decide ei, sunt forumurile pline de plângeri... Deci pas, nu mă mai poate întoarce din drum. 

Poți să ne oferi un screenshot 

Normal se prelungește cate o luna.

 

Vio73
#StarMember & May's Problem Solver

Nu ai înțeles, ți se prelungește cu câte o lună. Așa este la toți!

DumiM71
Junior

Puteți întra pe Softpedia, în categoria Orange, acolo veți găsi useri care au încheiat contracte noi. 

Fara surse care să dovedească acest lucru lucram cu supoziții.