anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Nu doresc prelungire abonament

OctaviaPop
Începător
Buna, am abonament la orange si in 11 august imi expira si nu doresc sa-l mai prelungesc. Orange imi poate prelungi abonamentul fara acordul meu? Sau daca nu anunt din timp ca nu mai vreau? Totusi e un contract. Poate face orange asta fara acordul meu? Multumesc
1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver
De prelungit, se prelungeste. Pentru ca altfel ar insemna sa-ti intrerupa serviciile la expirarea perioadei contractuale. Dar nu se prelungeste cu inca o data perioada minima contractuala. De exemplu, daca ai avut contract pe 1 an, contractul se prelungeste automat, luna de luna, pana cand se face rezilierea lui. Deci, cum ziceau si colegii mai sus, daca nu vrei sa se prelungeasca, tot ce trebuie sa faci este sa anunti lucrul asta cu 30 de zile inainte. Cel mai probabil te va suna cineva sa incerce sa-ti faca o oferta mai avantajoasa, sau cumva sa te pastreze de client. Dar daca nu accepti, contractul se reziliaza si trebuie sa alegi ce faci cu numarul. Fie il treci pe prepaid, daca vrei sa ramai in reteaua Orange, fie se inchide cu tot cu numar, si dupa o perioada, numarul se realoca altcuiva.
Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

8 Răspunsuri 8

FLo1
#StarMember
Octavia, anunță-i cu 30 de zile înainte și nu se va supăra nimeni. Vei fi contactactată că "poate... poate", iar dorința îți va fi respectată. De altfel orice modificare la abonament se face după o lună, nu imediat. Poți să-i contactezi fie într-un shop Orange, fie telefonic la 300, chatbot sau email. Detalii pe www.orange.ro/contact.

BlackWolf
Senior certificat
Nu, Orange nu prelungește nimic fără acordul tău. O sa te sune cu tot felul de oferte. Accepți, se prelungește, nu accepți, nu raspunzi, nu se prelungește. În 11 august îți expira perioada minima contractuala. Contractul merge în continuare, dar nu se mai adaugă alta perioada minima contractuala fără acordul tău. Poți face cerere de reziliere cu 30 zile înainte de expirarea perioadei sau oricând după

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver
De prelungit, se prelungeste. Pentru ca altfel ar insemna sa-ti intrerupa serviciile la expirarea perioadei contractuale. Dar nu se prelungeste cu inca o data perioada minima contractuala. De exemplu, daca ai avut contract pe 1 an, contractul se prelungeste automat, luna de luna, pana cand se face rezilierea lui. Deci, cum ziceau si colegii mai sus, daca nu vrei sa se prelungeasca, tot ce trebuie sa faci este sa anunti lucrul asta cu 30 de zile inainte. Cel mai probabil te va suna cineva sa incerce sa-ti faca o oferta mai avantajoasa, sau cumva sa te pastreze de client. Dar daca nu accepti, contractul se reziliaza si trebuie sa alegi ce faci cu numarul. Fie il treci pe prepaid, daca vrei sa ramai in reteaua Orange, fie se inchide cu tot cu numar, si dupa o perioada, numarul se realoca altcuiva.
Client Orange

Mie mi le-au prelungit…surpriza! Fără acordul meu! Actele adiționale sunt din 31.03.2022, sunt pe 2 ani! și m-au sunat sa ma întrebe dacă sunt de acord anul acesta pe 17 Februarie! Și au susținut sus și tare ca nu-mi pot rezilia contractele! Și mi-au închis și telefonul in nas! 

Salut!

Daca s-a intamplat asa cum zici, cere sa ti se prezinte acordul pe care l-ai oferit. Ai sa fii surprins ce poate face o simpla cerere.

Razvan
#StarMember
Contractul se prelungește tacit, câte 30 de zile, ca să îți poată furniza servicii mobile de telefonie și date.

ion1111
Junior
foarte bine faceti prelungire contract orange nu e o optiune mai bine o portare din reteaua orange in alta mare atentie orange profita de naivitatea clientilor nu credeti nimic din ce va spune operatorii orange

Daaani
Începător
Am pățit-o și eu! Una zice consultantul, una scrie pe actul adițional, alta implementează pe server! Dacă faci sesizare, nu prea ai cu cine să te înțelegi, toți o țin una și bună! Vedeți diferența juridică între termenii folosiți: ”perioadă contractuală minimă” și ”perioadă contractuală”.