anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cum pot sa modific abonamentul de la 30 euro la 10 euro?

Ionela_1
Începător
Buna ziua, cum pot sa modific abonamentul de la 30 euro la 10 euro?
1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator

@Ionela, felicitări pentru prima întrebare adresată în Comunitate!

 

Schimbarea de abonament poate fi făcută prin mai multe metode:

  • din contul tău My Orange, secțiunea Tarife și Opțiuni/ Detalii abonament/ Modificare abonament; poți alege, dacă vrei, să cumperi și un telefon odată cu această modificare
  • din magazinul online Orange (https://www.orange.ro/magazin-online/abonamente-fara-telefon)
  • prin apel gratuit la 300
  • într-un magazin Orange

 

Dacă ești în afara perioadei contractuale poti face orice modificare de abonament, așa cum au spus și ceilalți membri. În perioada minimă contractuală abonamentul poate fi schimbat doar cu un abonament cu valoare egală sau mai mare.

Vizualizare soluţie în postul original

8 Răspunsuri 8

FaraUnID
Campion certificat
In principiu DA. Daca esti in afara perioadei minime contractuale poti efectua orice modificare de abonament fara a fi nevoita sa mentii un anumit prag minim ca si valoarea de abonament.

Razvan
#StarMember
În ultimele 6 luni ale perioadei contractuale, sună la 300 sau prin intermediul roboțelului Djingo lasă un mesaj pentru a te contacta un reprezentant al departamentului de retenție pentru o renegociere a contractului.

FaraUnID
Campion certificat
In ultimile 6 luni nu obtii nimic notabil. @Ionela_1 Depinde si ce tip de abonament vrei: SIM Only sau abonament ce ofera subventie la telefon. Trimite o slicitare din contul tau de abonat catre departamentul de ofertare, pentru a avea o discutie in vederea repozitionarii actualului tau abonament in ideea reducerii costurilor.

DanielaH
Moderator

@Ionela, felicitări pentru prima întrebare adresată în Comunitate!

 

Schimbarea de abonament poate fi făcută prin mai multe metode:

  • din contul tău My Orange, secțiunea Tarife și Opțiuni/ Detalii abonament/ Modificare abonament; poți alege, dacă vrei, să cumperi și un telefon odată cu această modificare
  • din magazinul online Orange (https://www.orange.ro/magazin-online/abonamente-fara-telefon)
  • prin apel gratuit la 300
  • într-un magazin Orange

 

Dacă ești în afara perioadei contractuale poti face orice modificare de abonament, așa cum au spus și ceilalți membri. În perioada minimă contractuală abonamentul poate fi schimbat doar cu un abonament cu valoare egală sau mai mare.

Razvan
#StarMember
Eu am schimbat de la Orange Me 16 la Fun 10 în ultimele 5 luni, alții au reușit acest lucru în ultimele 6 luni, mai simplu prin Orange Store.

Vio73
#StarMember
Bună @Ionela_1, În trecut, am reușit și eu să-l reduc chiar cu un an mai devreme, de la 18, la 10 euro, dar tot într-un Orange Store. Cred că poți cu 6 luni fără probleme, doar să insiști pe mai multe căi. Baftă!

FaraUnID
Campion certificat
In momentul in care mai ai 6 luni de contract si vrei sa repozitionezi, pentru a obtine o oferta cat-de-cat aproape de realitate esti nevoit sa faci prelungire pe 24 de luni. La acestea se adauga coada de 6 luni, ramasa din vechiiul pachet. In momentul in care ai perioada contractuala zero, poti repozitina alegand un abonament de tip SIM Only (asa cum apare el in standard, fara alte facilitati) pentru o perioada contractuala minima de 30 zile.

Neaplicabil
@FaraUnID nu se mai adaugă nimic din perioada contractuală anterioară pentru că este ilegal... conform reglementărilor în domeniu perioada unui contract nu poate depăși 24 de luni așa că dacă-i ceva în plus e în afara legii.