anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Activare bonus de 100GB pe abonament Smart plus 15

Mucifer
Junior

De ce nu pot activa in bonus din piniata party pe abonamentul Smart plus 15? Nu vad unde ar scrie că nu e eligibil. Am mai activat bonus de aici, dar aveam un abonament de 8 euro. Smart plus nu intra la eligibilitate? 

1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember & May's Problem Solver

Salutare!

Dacă ai nelimitat, nu ai ce face cu ei. Și nu se modifică nimic nici pentru roaming. 

Baftă!

Vizualizare soluţie în postul original

16 Răspunsuri 16

MCostel
Cunoscător

Salut,

100GB+ nelimitat net =nelimitat

Bonusul il vreau pentru net in roaming. National am nelimitat...

Nu poți depăși limita de roaming pe care o ai deja setata in abonament.

Screenshot_2024-06-16-16-45-59-743_com.orange.contultauorange-edit.jpg

Mucifer
Junior

Pai... Scrie că bonusul poate fi folosit și în roaming. Am folosit acest bonus pe un abonament mai vechi și mi-a adăugat net la cel existent. De aia se numește bonus...

Da se adaugă la cel disponibil însă nu poți depăși limita disponibilă in roaming.

Limita de roaming se consuma din totalul national disponibil.

Limita de consum se calculează funcție de prețul abonamentului plătit.

 

@Mucifer: Bun venit în Comunitate. Așa este că ai primit un SMS de la Orange privind atât resursele disponibile în roaming (la activare sau la conectarea în roaming), cât și un SMS de avertizare a depășirii limitei de consum în roaming. Mai exact dacă această limită a fost depășită atunci oricât bonus ai adăuga este inutil. Bonificația te ajută într-o singură situație: atunci când consumi național resurse disponibile în roaming, astfel compensând acel deficit. Dar în niciun caz nu vei avea o cantitate suplimentară, mai mult decât cea prevăzută contractual la abonamentul tău smart15.

Am înțeles acest aspect. Știu doar că atunci când am avut abonamente de 8 euro (10 ca sa am roaming) limita de net in spațiul SEE a crescut. Am crezut că așa e valabil și aici. Dar pe abonamentul ala, nu aveam net nelimitat, de acolo probabil a venit nedumerirea mea. Și de asta va întreb, care e cea mai buna solutie pentru net mai mult în roaming?

Vio73
#StarMember & May's Problem Solver

Salutare!

Dacă ai nelimitat, nu ai ce face cu ei. Și nu se modifică nimic nici pentru roaming. 

Baftă!

Mucifer
Junior

Si atunci care ar fi cea mai buna solutie pentru net mai mult in roaming? 

Alegerea unui abonament cu un preț mai mare.

https://www.orange.ro/roaming/abonament/ 

Mai mult net în roaming? Alegi, fie o conexiune la un hotspot wifi (utilizând internet prin Wifi), fie pentru perioade mai mari de timp (săptămâni, luni).... alegi un SIM PPY cu număr local: fără restricții de roaming și cu plan tarifar mai convenabil.

Mucier mai există și soluții alternative.

1. Folosirea cartelei locale

2. Folosirea wifi ori de câte ori este disponibilă o astfel de conexiune.

Din păcate costurile sunt mari in roaming de aceea soluția o poți oferi chiar tu.

Salutare!

Internetul disponibil in roaming se raporteaza la suma lunara platita. Singura varianta ar fi sa achizitionezi o optiune de net, dar cred ca o vei plati degeaba.

Totusi, cei 100GB te ajuta daca ai consum mai mare in tara si cantitate limitata de net lunar, in sensul ca ai o cantitate totala (cu consum ori 100% in tara, ori partial si in roaming) si doar adaugi o cantitate care sa nu interfereze prea repede cu cantitatea disponibila in roaming.

Caz concret (doar in contextul unei cantitati limitate, nu neleimitat, ca in cazul tau):

  • ai 150GB lunar cu 50GB disponibili in roaming SEE
  • activezi bonusul de 100GB si ai, in total, 250GB, din care tot 50GB in roaming SEE.

Consumul national se va lua din cei 150 (+100GB bonus) si doar "amani" consumul rezervat in SEE pe care l-ai putea folosi in tara. Daca vei consuma 230GB in tara si pleci intr-o tara SEE, vei mai avea doar 20GB.

FLo1
#StarMember

Nu poți activa sau utiliza? Dacă nu poți activa, ... revino cu eroarea. Dacă nu poți utiliza este pentru că ai depășit deja limita utilizării abuzive în roaming a resurselor de date, iar singura alternativă pentru date mobile rămâne utilizarea pe credit.