anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Eroare conectare router cu Tv Lg

Amy
Începător
Incerc sa conectez routerul cu Tv Lg si imi apare aceasta eroare. Va rog ajutor
27 Răspunsuri 27

Trixen_old
Cunoscător
Salut, Nu e chiar specialitatea mea, insa in decodorul din imagine intra vreun cablu? Ar trebui sa ai ori cablul de antena ori un cablu de net care vine direct din router. Daca e cablu de net, acesta trebuie sa vina dintr-un port special din router, port pe care ai VLAN-ul de TV (am vazut configuratia asta la serviciile fixe de la Telekom, portul fiind LAN4. La serviciile fixe FTTH de la Orange (si la Vodafone si la Digi) am antena TV normala si port de retea care ies din ONT-ul in care imi intra fibra (practic trece de la optic la Ethernet/SMA))

delfinas
#StarMember
Amy, bun venit in Comunitate!!! Ai incercat sa aplici sfaturile de pe ecran? Din cate vad in capturile de ecran, cred ca nu ai probleme cu conexiunea la router, ci la antena TV. Ai conectat cablul de la antena in tv? Ce conexiune tv ai: cablu, antena satelit?

Amy
Începător
Am urmarit indicatiile si nu se intampla nimic . Este conectat cu cablu Tv . Las poze 🙂 ca imi e mai usor

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Cred ca trebuie sa ai ceva conectat si la TV. Momentan antena pare sa fie scoasa din TV.
Client Orange

delfinas
#StarMember
In dreapta jos in poza cu tv e mufa pt tv.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Am gasit aici un ghid de utilizare pentru receiver-ul ala (https://www.orange.ro/servicii-fixe/tv/echipamente-tv-cablu/Ghid-receiver-fibra-120x140mm-KSTB5030-CABLE-cs6-190816-2.pdf?v1). Pasul 4 zice asa: 4. Conectare 1. Pentru conectarea antenei de cablu Conecteaza cablul antenei la CABLE IN. 2. Conecteaza cablul de alimentare la mufa DC 12V IN 3. Pentru conectarea TV Conecteaza cablul audio/video sau HDMI la receptor. 4. Pentru conectarea Sistemului Audio Digital Conecteaza cablul S/PDIF la un amplificator digital. Deci, mai pe scurt, par sa fie conectate corect (mai putin sistemul audio). Dar ar trebui sa ai sunet prin HDMI. Cred ca problema e pe partea TV-ului. Sau antena care intra in receiver nu da niciun fel de semnal. Ai incercat antena pe direct (fara sa treaca prin receiver)? Prinde ceva? Cine ti-a facut instalarea nu a facut si o proba ca functioneaza totul ok?
Client Orange

Trixen_old
Cunoscător
Eu din poze inteleg ca e ok: antena TV intra in decodor, din decodor intra cablul in TV. In TV se vede corect meniul de la decodor. Cu toate astea, in poza initiala aparea semnal zero la TV, deci intre decodor si antena TV nu e semnal. Vad ca ai un cablu coaxial intre perete si decodor. Aici pare ok. Ai idee cum "ajunge" semnalul in mufa din perete? De exemplu, din ONT-ul meu eu am un cablu TV care imi merge prin pereti pana in mufa de jos. Ar trebui cumva masurat unde se intrerupe semnalul... ori e o mufa de vina, ori unul din cabluri nu e conectat. Iar daca totul e conectat.. de unde iti vine semnalul? Poti explica putin cum arata configuratia ta? Spre exemplu, la mine: fibra de la Orange imi intra in routerul lor. De acolo imi pleaca un cablu TV intr-un amplificator de semnal, de acolo intr-un distribuitor, iar din distribuitor, prin pereti, in camerele din casa mea. Fiecare mufa din perete este conectata fizic prin cablu pana la distribuitorul de care ziceam. La fel, din routerul Orange pleaca spre routerul meu un cablu de retea. Ar merita confirmat ca ai semnal pe portul de retea si ca iti merge internetul. Eventual poti face o poza la beculetele aprinse de pe routerul/ONT-ul tau? Daca ai semnal pe fibra, atunci problema este probabil intre routerul Orange si mufa din peretele din poza (presupunand ca mufele sunt puse corect atat pe cablu cat si in priza din perete)... Alternativ: baga antena TV direct in TV si vezi daca prinzi ceva posturi. Mi se pare ca la Orange pe TV-ul meu LG direct nu prind cu acest test, insa cu smart TV-ul meu Philips prind pe digital. Daca prinzi, poate e o problema cu cardul din decodor sau nu face ceva contact bine acolo. Din pacate, desi problema nu e dificila, necesita nervi, scule si rabdare... Daca nu ai ceva cu care sa masori daca ai curent pe cablu, trebuie mers din aproape in aproape. Uite, de exemplu poti merge cu decodorul si TV-ul langa router, poti baga antena direct din router in decodor si astfel elimini tot traseul prin perete. Asta insa presupune sa muti fizic cele doua aparate... As fi zis ca ar putea fi puterea semnalului, dar in contextul in care ai zero curat... ori nu ai deloc, ori e ceva ce nu face contact. Daca era de putere ar fi trebuit sa ai ceva valori acolo, nu zero.

delfinas
#StarMember
Aici e ghidul de instalare a receiverului: https://www.orange.ro/love/echipamente#satelit Cablul de la antena l-ai mufat corect in receiver. In pachet ai un cablui HDMI (negru) pe care il poti conecta intre receiver si tv sau un multicablu audio/video cu mai multe mufe colorate pe care le conectezi la mufele de aceeasi culoare atat la receiver, cat si la tv.

Amy
Începător
Poza la router

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Cred ca acea priza de perete nu da semnal. 🙂 De ce? Inca nu stim. Dar daca nu ajunge semnal in decodor, nu prea are cum sa mearga. Si am o vaga banuiala ca n-o sa mearga nici pe direct din acelasi motiv. Dar hai sa vedem. :) Mai am o intrebare: pana acum a functionat acel TV? Daca da, de unde isi lua semnalul?
Client Orange

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Amy, semnalul tau pleaca din router si ajunge unde...? Daca nu ma insel, ar trebui sa ajunga in decodor. Priza respectiva de perete nu cred ca are nicio legatura cu setup-ul nostru... Asta daca nu cumva antena din router-ul din ultima ta poza ajunge cumva in priza de perete (ceea ce nu cred). Deci, reteaua ta ar trebui sa arate cam asa: In router iti intra fibra. Din router, cablul TV trebuie sa plece in decodor, iar din decodor, cablul HDMI in TV. Ultima parte pare sa fie deja ok. Deci tot ce trebuie sa faci este sa introduci cablul TV care iti pleaca din router, in decodor. Priza aia de perete nu prea are ce cauta in ecuatia asta.
Client Orange

delfinas
#StarMember
Aici gasesti un tutorial pt un receiver asemanator cu al tau, iti arata cu se conecteaza cablurile: https://www.youtube.com/watch?v=88tbUkc53Z0

delfinas
#StarMember
Routerul Huawei ce model e? Ai antena prin satelit? Ai mai avut alt tv inainte la adresa aceea? Esti sigura ca in acea priza din perete vine semnal de la o antena?

Viocat
Senior certificat
Eu cred ca ar putea fi o problema faptul ca la tv e trecut sursa antena tv. Dupa cum vad sursa in tv trebuie ales hdmi. Cautarea se va face prin decodor nu prin tv