anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

[Tutorial] Cum sa revii la o versiune anterioara de iOS (pentru un timp limitat) [Windows/MacOS]

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Salut,

Deschid acest topic pentru cei care, pentru un motiv sau altul au nevoie sa revina la o versiune anterioara de iOS. Singura problema este ca Apple nu semneaza build-urile foarte vechi (in general doar unul, pe langa cel mai nou disponibil). Deci, nu aveti foarte mult timp la dispozitie si nici nu puteti alege versiuni foarte vechi.

In experienta mea, se poate face downgrade doar pentru cateva luni, si doar cu cel mult 2 versiuni in urma (in general doar una). Dupa care, chiar daca build-ul este acelasi, Apple nu mai da posibilitatea instalarii lui din iTunes (sau din MacOS). Exista posibilitatea instalarii altor build-uri, dar presupue jailbreak, ceea ce nu face scopul acestui tutorial.

De mentionat ca acelasi tutorial se aplica si pentru reinstalarea (fortata) a aceleiasi versiuni de iOS. Deci nu trebuie sa fie neaparat "downgrade". Acel Shift/Option + Click va da voie sa luati un alt fisier ipsw din calculator. Daca nu o faceti, si dati direct Restore, se descarca automat ultima versiune de pe server.

Cu acestea fiind spuse, sa trecem la treaba! 🙂

De ce anume avem nevoie:

  1. de un iPhone (duuh!) :))
  2. cablu de date (de preferinta cel original, sau oricum, unul in stare buna!). E important sa fie in stare buna, sa nu "joace" in portul USB, si sa nu fie rupt sau intrerupt pe undeva, pentru a nu intrerupe instalarea!
  3. un laptop/desktop cu Windows sau MacOS.
  4. pentru Windows, descarcati si instalati iTunes de aici. Pentru MacOS, nu e nevoie (cel putin in versiunile mai noi de MacOS, nu e nevoie, se foloseste direct Finder).
  5. fisierul ipsw pentru Restore descarcat de aici. (doar cele marcate cu verde pot fi instalate)
  6. Find My trebuie sa fie dezactivat! Daca nu e, mergeti in Settings > Apple ID (sectiunea de sus) > Find My > Find My iPhone > Off.

Cum se face:

De pe Windows:

  1. Descarcati ipsw-ul pentru telefonul vostru (deschideti ipsw.me > selectati modelul de telefon > selectati versiunea de iOS (doar dintre cele marcate cu verde) > Download). In exemplul asta se foloseste un iPhone 12.
    arsradu_9-1680161113486.png

     

  2. Deschideti iTunes
    arsradu_0-1680159358776.png
  3. Conectati iPhone-ul prin cablu la laptop/desktop si asteptati sa fie recunoscut in iTunes. E posibil sa vi se ceara sa ii dati voie sa comunice cu telefonul (apasati Continue). Daca ati conectat in trecut iPhone-ul la PC, acest mesaj nu ar trebui sa mai apara.

    arsradu_1-1680159648344.png

     

  4. De asemenea, de pe iPhone, o sa va ceara sa ii dati acordul pentru conectare (apasati Trust). Din nou, daca ati mai conectat iPhone-ul la acelasi calculator, acest pas nu va mai fi necesar.
    arsradu_2-1680159715264.png

     

  5. Din iTunes, daca e totul ok, ar trebui sa va apara iPhone-ul langa meniul cu categorii (Music in cazul asta).
    arsradu_3-1680159990233.png

     

  6. Dati click pe icoana telefonului ca sa intrati in sectiunea de management.
  7. Apasati tasta Shift si dati click pe Restore iPhone. 
    arsradu_10-1680161418398.png

     


     

  8.  Se va deschide File Explorer. Selectati fisierul ipsw descarcat mai sus si dati click pe Open.
    arsradu_8-1680160955125.png

  9. O sa va apara un pop-up care va cere sa confirmati ca vreti sa instalati acel ipsw. Dati click pe Restore si asteptati sa finalizeze procesul. Telefonul se va restarta automat.arsradu_5-1680160492207.png


De pe MacOS:

  1. Descarcati ipsw-ul pentru telefonul vostru (deschideti ipsw.me > selectati modelul de telefon > selectati versiunea de iOS > Download). In exemplul asta se foloseste un iPhone 12.
    arsradu_9-1680161113486.png

  2. Deschideti Finder
  3. Conectati iPhone-ul prin cablu la laptop/desktop si asteptati sa fie recunoscut in MacOS. E posibil sa vi se ceara sa ii dati voie sa comunice cu telefonul (apasati Trust). Daca ati conectat in trecut iPhone-ul la PC, acest mesaj nu ar trebui sa mai apara.
    arsradu_0-1680162922450.png

     

  4. De asemenea, de pe iPhone, o sa va ceara sa ii dati acordul pentru conectare (apasati Trust si aici). Din nou, daca ati mai conectat iPhone-ul la acelasi calculator, acest pas nu va mai fi necesar.
    arsradu_2-1680159715264.png

     
  5. Apasati Option + click pe Restore iPhone
    arsradu_0-1680162366347.png
  6. Selectati fisierul ipsw descarcat si dati click pe Open.
    arsradu_12-1680161707658.png
  7. Acceptati inceperea restaurarii dand click pe Restore si asteptati finalizarea procesului.
    arsradu_13-1680161729862.png

     

Cam asta ar fi tot. Sper ca v-a ajutat. Daca aveti feedback, lasati-l in sectiunea de mesaje de mai jos.

N-joy! 🙂

Client Orange
15 Răspunsuri 15

DanielaH
Moderator

Mulțumim mult pentru postare! Foarte util topicul! 

L-am "mutat" în "Tutoriale".

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Sarumana! Iar am uitat sa-l pun la Tutoriale. :))

Mersi frumos, Daniela! 😄

Client Orange

Pololică
#StarMember

As vrea sa ma corectezi la doua chestii (sper sa nu ma incurc in ele):

  • Acordarea increderii ("Trust") se face doar la prima conectare a IPhone-ului la calculator. Daca telefonul a mai fost conectat la acelasi calculator si increderea a mai fost acordata, nu o mai cere.
  • Shift parca era si pentru actualizarea fortata (prin ITunes) la ultima versiune Ipsw de pe site (pe care o descarca ITunes automat)... sau incurc?

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Ai perfecta dreptate. Asa e. 🙂 Acel Trust iti apare doar prima data. Posibil sa apara si daca schimbi portul USB...dar se poate sa ma insel.

Si da, aceiasi pasi se aplica si pentru rescrierea fortata a aceleiasi versiuni de iOS (nu doar pentru downgrade). Tocmai ce am adagat mai devreme o mentiune in sensul asta. 😄 Acel Shit + Click iti da voie sa deschizi managerul de fisiere si sa-ti iei un alt IPSW din calculator. Daca nu o faci, si dai doar Restore, iti ia automat ultima versiune de pe server.

Client Orange

Am avut un IPhone SE (2016) si cam un an jumatate am fost beta tester la IOs (la IOs 15 m-am oprit, nu "m-au mai vrut" cei de le Apple) si am avut nevoie de vreo 3-4 ori sa apelez la ITunes pentru reinstalarea IOs. La IOs 15, desi instalarea initiala am facut-o pe Beta, mi-am scos profilul inainte sa apara versiunea finala de 15.7).

GeorgianaD
Moderator

Multumiri pentru topic! @arsradu 

Sunt mare fan IOS si consider subiectul postat de catre tine foarte, foarte util! 

Nu stiam ca exista aceasta posibilitate.

Pololică
#StarMember

De adaugat un lucru important (mi-a scapat): Radu zice ca doar cele marcate cu verde pot fi instalate (sunt mai vizibile... vizual, plus ca sunt in capul listei de descarcare). Acea culoare verde reprezinta certificarea ("semnatura") Apple si nu se poate face instalare de IOs daca acea semnatura este "expirata" (cu rosu) si este o procedura Apple prin care nu se permite instalarea unei versiuni mai vechi (curenta si inca o versiune mai veche, deci, ca sa vorbim in termeni matematici, N si N-1).

PS: acum cred ca v-ati dat seama de ce un IPhone cu versiunea initiala de IOs (cu care a fost lansat) este extrem de rar, nu? Nu exista posibilitatea de revenire la o versiune mai veche decat cea curenta si cea anterioara de cea curenta.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Exact. Acele versiuni cu verde sunt cele care sunt (inca) semnate de Apple. Orice alta versiune...e complicat de instalat.

Si da, sa ai un iPhone cu versiunea initiala de soft pe el...e extrem de rar. :)) Plus ca, nu stiu unde citisem ca Apple a inceput sa nu mai dea voie sa folosesti iPhone-uri cu versiuni foarte vechi de soft. Adica, si sa vrei sa-l tii la o versiune mai veche si n-o sa poti (cel putin nu la infinit, si banuiesc ca depinde si de versiune).

Ideea ar fi ca in versiunile mai noi se mai rezolva si probleme de securitate, si atunci...cumva are sens ca Apple sa nu mai dea voie sa se foloseasca (chiar instalate fiind) acele versiuni de soft. Tocmai din cauza acelor riscuri. Acuma, eu unul as prefera mai degraba o notificare si optiunea de a continua sa folosesc acea versiune (pentru nostalgici, de exemplu) dar evident tinand cont de riscuri, decat sa mi se blocheze cu totul accesul la telefon pentru ca nu am ultima versiune disponibila.

Client Orange

Cred ca te referi la activarea IPhone-ului nou (sigilat) cu versiune veche (activare care se face o singura data). Am vazut ca 91Tech (un vlogger pe youtube) a avut o problema in sensul asta cu un IPhone 6S, dar cu IOs 9 (dupa actualizare a putut sa-l activeze fara probleme).

Legat de operabilitate: poti folosi IPhone ("2G") fara probleme pe post de telefon care sa stie si SMS. Buba sunt aplicatiile, care cer IOs curent - 2 (sau 3) versiuni in spate. Whatsapp stiu ca asa cerea (N-2).

Si da, versiunile noi mai rezolva din probleme, dar ma si aduc unele noi (care pot fi aleatorii).

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Da, exact! 🙂 Despre asta era vorba. Nu mai stiam unde vazusem. Mersi ca mi-ai amintit. 😄

Si da...ca orice soft, facut de oameni, rezolva unele probleme, dar in acelasi timp, poate introduce altele noi. Si s-a mai intamplat. Nu des, dar se poate intampla. Pentru ca nu exista soft perfect. Poate avea bug-uri, mai mari sau mai mici, mai enervante sau mai putin enervante (in functie de utilizator, si ce foloseste fiecare), dar cu siguranta nu va fi perfect. 

Client Orange

Salut

Al meu iphone 12 pro dupa actualizare la ultima versiune -  16.4.1 a ramas fara date mobile .Am incercat un nou restart dar fara rezultat,apoi am scos si reintrodus sim-ul dar la fel face. Dupa ce introduc cartela sim uneori cere codul pin,alteori nu, dar recunoaste operatorul (orange) in oricare din situatii,nu-mi da nici o eroare de sim,doar ca nu pot initia apeluluri si nu am date mobile.Cartela sim este ok,in alt telefon functioneaza corect. Aveti vreun sfat pentru aceasta situatie? sa incerc o reinstalare a versiunii respective sau sa fac un downgrade la versiunea anterioara ?

 

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Salut!

Se pare ca e o problema cu acel update pe unele iPhone-uri.  Doar datele mobile nu-ti merg? Au fost situatii in care userul nu mai avea semnal deloc. Al meu merge perfect (tot un iphone 12).

Ai doua variante:

1. Upgrade la ultimul beta disponibil. Posibil sa fi rezolvat problema intre timp. Sau aștepți următorul release, dar e posibil sa dureze un pic.

2. Downgrade la o versiune anterioara dintre cele care sunt inca semnate de Apple.

In momentul asta nu ti-as recomanda reinstall, pentru ca e posibil sa ramana aceeasi problema. Mai degraba as merge pe beta...macar sa vad daca se rezolva asa.

De asemenea, daca nu ai incercat deja, poti face si un Reset Network Settings.

 

Pentru beta, trebuie inrolat device-ul in programul de Beta al Apple. Poti face asta accesand beta.apple.com sau din Settings > General > Software updates > Beta updates.

Client Orange

gheo_s
Începător

Salut.

Multumesc pentru sfaturi.Problema s-a rezolvat de la sine in momentul in care m-am conectat la iTunes sa fac backup...dupa ce a terminat de facut  backup-ul totul a revenit la normal.

O zi frumoasa .

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Super! Ma bucur ca s-a rezolvat!

O zi frumoasa si tie! 🙂

Client Orange