anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Serial Tutorial - Episodul 16 - Cum schimb o cartela SIM de abonament din aplicatia My Orange?

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salutare din nou, intr-o noua zi de vineri.

Vineri 13, chiar. Cu ghinion pentru unii, cu noroc pentru altii. Mie imi place sa vad partea buna a lucrurilor, asa ca pentru mine este cu siguranta o zi numai buna pentru un nou tutorial. 🙂

De mentionat ca functionalitatea de mai jos se adreseaza, in momentul de fata, doar abonatilor.

Tutorialul de astazi e impartit in doua sectiuni:

  • Comandarea cartelei SIM
  • Activarea cartelei SIM (dupa primire)

Pasul 1 (Comandarea SIM-ului):

  1. Acceseaza contul tau My Orange, sectiunea Servicii SIM > Comanda SIM
  2. Selecteaza numarul de telefon
  3. Alege motivul pentru care doresti inlocuirea SIM-ului (de exemplu SIM nefunctional)
    /!\ Nota: Daca nu esti in posesia cartelei SIM, inlocuirea se poate face doar intr-un Magazin Orange.
    De asemenea, pastreaza cartela SIM actuala. vei avea nevoie de ea in procesul de activare a noii cartele.
  4. Apasa Continua.
  5. Introdu seria SIM-ului
  6. Completeaza datele de contact si livrare
  7. Accepta Termenii & Conditiile
  8. Apasa Continua
    Vei primi un SMS pe numarul mentionat ca numar de contact cu informatii referitoare la statusul comenzii.

Pasul 2 (Activarea SIM-ului):

  1. Acceseaza contul tau My Orange, sectiunea Servicii SIM > Schimbare SIM
  2. Selecteaza numarul de telefon pentru care vrei sa faci schimbarea de SIM
  3. Alege metoda de identificare a SIM-ului actual:
    SMS, daca SIM-ul vechi e inca activ si poti primi SMS
    seria SIM-ului vechi (primele 12 cifre) - in exemplul dat, o sa alegem varianta asta.
  4. Introdu seria SIM-ului vechi
  5. Introdu seria SIM-ului nou
  6. Asta e tot. Cererea a fost inregistrata. Activarea noului SIM se face in aproximativ 1 ora.

Ca de obicei, daca va ajuta mai mult, aveti mai jos si varianta video, in caz ca vi se pare mai usor de inteles.

Simplu, ca la Orange. 🙂

 

Client Orange
6 Răspunsuri 6

Anonim
Neaplicabil

Ar trebui să se poată schimba simul din my Orange și pt prepay și să se poată genera și esim din myorange. Așa s-ar evita o grămada de abuzuri care se fac daca mergi în magazin și ti se caută N motive ca să treci la abonament 

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Corect. Ai dreptate. O sa adaug undeva faptul ca momentan serviciul asta e doar pentru abonamente. Mersi frumos. 🙂

Cat despre eSIM din My Orange, din cate stiu, e in lucru. Deci, banuiesc ca se va implementa la un moment dat si asta.

Si da, total de acord cu tine la partea cu abonamentele... Din pacate, se practica... 😞

Mersi frumos de sugestie. Adaug imediat si in tutorial. Chiar am uitat faptul ca momentan se poate inlocui in felul asta doar un SIM de abonament. O remarca foarte buna. 🙂

Client Orange

Vio73
#StarMember

Mulțumesc, Radu! Am făcut de mai multe ori treaba aceasta, fără probleme.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Buna dimineata, Vio! 😄

Multumesc frumos de confirmare! Ma bucur ca pasii sunt in regula si e totul ok.

O zi frumoasa in continuare si numai bine!

Client Orange

Cu plăcere! Singurul pas despre care nu-mi amintesc, este acela legat de confirmarea seriei sim-lui vechi. Deci nu am făcut așa ceva, pentru că nu mi-a cerut!

Baftă!

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Aha... Poate ai mers pe varianta cu SMS? Nu stiu daca in cazul asta mai e necesara introducerea seriei cartelei vechi. Saaau...poate s-au mai schimbat pasii intre timp.

Client Orange