anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Tarife Roaming in Egypt YOXO

Mitili
Junior

Salut Comunitate !

intrucat cu Orange nu se mai poate comunica dacat daca platesti la greu tarife suplimentare, apelez la comunitate, poate ma puteti ajuta sa clarific urmatoarele:

Buna ziua. Am numarul de telefon 0722xxxxxx cu abonament valabil si platit anticipat YOXO. Doresc sa calatoresc in Egypt in perioada 20-27 mai 2023 si doresc sa am Roaming in aceasta perioada in aceasta tara. NU am inteles NIMIC referitor la Egypt, din Brosura Orange "Tarife si Servicii" si nici in Website www.orange.ro  referitor la tarife Roaming Egypt pentru CARTELE PREPAY si nu ma descurc singur. De aceea va rog sa ma ajutati si luminati Dvs. cu urmatoarele:
1. Care sunt ofertele cele mai bune financiar (tariful cel mai mic) pentru Roaming in Egypt la Numarul actual 0722xxxxxx cu abonament YOXO ? Din ce am inteles cat am putut, sunt tarife diferite pentru : a) numai SMS b) Voce c) Voce si internet d) numai internet e ) alta varianta ?
2. Alternativ, daca achizitionez o NOUA CARTELA PREPAY STANDARD cu alt Numar Orange/SIM de 12 sau 16 Euro, ce servicii sau beneficii Roaming in Egypt cuprind aceste doua cartele Prepay ? (numar SMS, minute voce primite, minute voce emise catre Romania/SEE, Gb sau Mb Internet in Egypt)
Va multumesc pentru raspunsuri clare la intrebarile mele. Va rog nu ma trimteti la Brosura Tarife si Servicii ca am incercat si nu ma descurc DELOC  ! Daca e sa ma trimiteti in Website www.orange.ro va rog sa imi dati link-uri in care sa gasesc raspunsuri la aceste intrebati puse.

Va multumesc anticipat.
Cu stima.
Mircea 

1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut Mircea,

Hai sa le luam pe rand.

1. cu Yoxo, nu ai optiuni cu resurse incluse pentru Egipt

Va trebui sa activezi optiunea Numere Speciale (5Euro) si sa consumi din credit.

La ce tarife? La cele de mai jos, pentru zona 4.

arsradu_0-1683654876437.png

arsradu_1-1683654883468.png

2. la Prepay ai variantele de roaming cu optiune (min 16 Euro pentru o optiune cu minute si date), sau pe credit (cu activarea manuala a serviciului de roaming, dar cu taxare la tarife standard, de obicei mai mari).

Ai mai multe detalii in sensul asta aici.

In concluzie, si pentru viitor, iti recomand serviciile Prepay.

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

17 Răspunsuri 17

FLo1
#StarMember

@Mitili: Bun venit în Comunitate. Pentru Egipt, pe YOXO, cu regret, ai doar varianta activării opțiunii suplimentare cu credit de 5€, după activarea opțiunii de bază cu roaming, dar nu știu cât îți vor ajunge pentru minute, sms,net.

La prepay, pentru Egipt ai aici detalii cu opțiuni prepay, variate atât ca valoare, durată dar și resurse incluse  de la 13€ la 21€. 

Revino pe topic dacă ai nevoie de alte detalii. Succes.

Multumesc frumos.  Sunteti in tema ! E clar va YOXO cade !  Par interesante variantele PrePay de la 13 la 21 Euro.  Deja am vazut aici : Egipt | Roaming | Orange  dar mai profundez.

@Mitili: Succes. Te așteptăm pe topic pentru alte detalii sau să ne anunți ce variantă ai ales în final. Vacanță plăcută. 

Am analizat detaliat Optiunea Prepay 16:

Tarife promoționale PrePay în Egipt

Dacă nu ai beneficii incluse, tarifele se aplică din primul moment. Dacă ai o opțiune de roaming activă, tarifele se aplică după consumarea beneficiilor incluse în oferta ta.
Tarifele promoționale sunt valabile până pe 14 iunie 2023, cu posibilitate de prelungire.

Tarife voce și SMS (euro credit/minut)Apeluri localeApeluri către RomâniaApeluri către țări din zona 1Apeluri către țări din alte zoneApeluri primiteMesaje scrise trimiseMesaje scrise primite
 
0,3unitate de taxare pe apeluri este
minutul indivizibil
0,3unitate de taxare pe apeluri este
minutul indivizibil
2,19unitate de taxare pe apeluri este
minutul indivizibil
2,19unitatea de taxare pe apeluri este
minut indivizibil
0,3unitate de taxare pe apeluri este
minutul indivizibil
0,3euro credit/SMS
0euro credit/SMS
Tarif internet și MMS  Trafic internetMMS către România
0,1euro credit/MBprima unitate de taxare - 25 KB, următoarele unități de taxare - 10 KB
1,2euro credit/MMS

Mi se pare foarte rezonabil 0.3 Euro pe unitate de taxare (minut inceput) local in Egipt si inteleg ca atat la primiri cat si apeluri din/catre Romania la SMS si Voce.  Si inteleg ca poti beneficia de serviciile susmentionate pana la limita atingerii nivelului maxim de 16 Euro nu nelimitat ! Inca o data multumesc.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut Mircea,

Hai sa le luam pe rand.

1. cu Yoxo, nu ai optiuni cu resurse incluse pentru Egipt

Va trebui sa activezi optiunea Numere Speciale (5Euro) si sa consumi din credit.

La ce tarife? La cele de mai jos, pentru zona 4.

arsradu_0-1683654876437.png

arsradu_1-1683654883468.png

2. la Prepay ai variantele de roaming cu optiune (min 16 Euro pentru o optiune cu minute si date), sau pe credit (cu activarea manuala a serviciului de roaming, dar cu taxare la tarife standard, de obicei mai mari).

Ai mai multe detalii in sensul asta aici.

In concluzie, si pentru viitor, iti recomand serviciile Prepay.

Client Orange

@arsradu:3 opțiuni: la 13€ există 1GB cu valabilitate 30 zile. Celelalte 2 opțiuni sunt de 16€, sau cea de 21€.

Screenshot_20230509-210423_Chrome.jpg

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Da, dar la 13 din cate inteleg eu nu ai minute. De-aia am si propus varianta de 16 euro, care are si minute. 

Client Orange

Da știu, însă unora s-ar putea să le fie suficient. Depinde de fiecare...

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Corect. 🙂 Eu am zis ca pentru 3 euro in plus, parca e mai ok varianta de 16 la care ai si minute incluse, si mai mult net… Parca e mai avantajoasa. 
Pana la urma, daca esti doar cu comunicare pe WhatsApp sau online in general, probabil ca te descurci si cu 1 GB de net. Dar daca ai un smartphone, datele se vor duce destul de repede, deci, in functie de cat vrei sa stai, si cat consumi (wifi-ul e si el o optiune, acolo unde e disponibil), te poti descurca si cu optiunea de 13. Dar da, dupa cum ai zis si tu, depinde de fiecare. 🙂

Client Orange

Corect ! Multumesc.

Ca in bancul cu Rabi Itzic :  aveti dreptate si Dumneavoastra !  Multumesc.

Asa este. Multumesc.

Multumesc.  Este OK.

Multumesc mult !  Raspunsuri documentate !  Aprofundez variantele de PREPAY recomandate !  Comunitatea e mai amabila  ca  Orange, unde doar Djingo te asculta, dar nu te intelege !  Toate bune !