anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Optiune Prepay in Ungaria - cat timp o pot folosi?

nagymark06
Începător
Salutare! Am o intrebare in legatura cu "limitele" optiunii Roaming pentru cei cu PrePay.
Urmeaza sa petrec urmatoarele 9 luni in Ungaria, iar optiunile de prepay oferite de operatorii maghiari nu-si merita banii, comparativ cu optiunea de 12€ credit cu roaming in SEE.
Stiu, ca in cazul in care in ultimele 4 luni SIM-ul tau se afla fizic mai mult in strainatate, decat in Romania, se realizeaza o suprataxare pt. tarifele standard.
Dar ce se intampla daca cumpar si activez direct optiunea respectiva de 12€ (in loc sa-mi incarc cartela cu "X" euro) in fiecare luna? Pot sa folosesc optiunea respectiva 9 luni incontinuu?
1 Soluţie acceptată‚

FLo1
#StarMember
@Pololica: Initiatorul era interesat de prepay, nu abonament. @nagymark06: Dacă vei încărca mai mult credit, dacă ai opționea de 12euro recurentă atunci se va activa automat, dar nu te ajută pentru că la depășirea limitei rezonabile, după 2 luni cu indulgență vei avea o opțiune activată cu resurse inutile. Totuși, cu un roaming activ, atunci când nu vei mai putea utiliza resursele din opțiune (vei primi SMS în acest sens), vei consuma automat din creditul existent (atât cât o fi el.... disponibil si activ: 12-18euro = 90 zile active, 19-99euro = 120 zile active, 100-200euro = 150zile active) .... https://www.orange.ro/prepay/reincarcare/reincarcare-directa

Vizualizare soluţie în postul original

4 Răspunsuri 4

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Nu. Dupa cateva luni vei putea folosi serviciile doar daca incarci cu credit.
Client Orange

Pololică
#StarMember
9 luni e cam mult. Dupa ce vei depasi limita de consum in timp (mai mult in roaming decat in tara) vei incepe sa fi taxat. Nu stiu daca vei continua sa consumi credit in cat timp ti se suspenda accesul la roaming (se va considera abuz). Ca principiu: lipsa taxarii in roaming (si taxarea la tarife mult mai mici decat cele natioanle) este o derogare temporata pentru ca se considera ca stai in roaming doar in vacante, nu te uita Dumnezeu pe acolo. Varianta mai simpla ar fi sa iei un abonament de Digi (cel de 2E pe luna) si sa incarci numarul de Orange cu credit/optiune doar cand ai nevoie de sms-uri. Am inteles ca Digi nu limiteaza in timp si cantitate.

FLo1
#StarMember
@Pololica: Initiatorul era interesat de prepay, nu abonament. @nagymark06: Dacă vei încărca mai mult credit, dacă ai opționea de 12euro recurentă atunci se va activa automat, dar nu te ajută pentru că la depășirea limitei rezonabile, după 2 luni cu indulgență vei avea o opțiune activată cu resurse inutile. Totuși, cu un roaming activ, atunci când nu vei mai putea utiliza resursele din opțiune (vei primi SMS în acest sens), vei consuma automat din creditul existent (atât cât o fi el.... disponibil si activ: 12-18euro = 90 zile active, 19-99euro = 120 zile active, 100-200euro = 150zile active) .... https://www.orange.ro/prepay/reincarcare/reincarcare-directa

Pololică
#StarMember
@flo1: nu sunt 100% convins ca va putea folosi numarul in roaming toate cele 9 luni (roaming continuu) cu preturile respective. Practic, sunt identice cu cele din Romania (la care se adauga costul tarifata de reteaua din Ungaria).