anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Nu au trecut 123 de zile și deja tu mă taxezi suplimentar

mariusradu81
Începător

Nu au trecut 123 de zile și deja tu mă taxezi suplimentar. Cum mă avertizezi, plus ca in acest timp am mai fost și prin Romania 

1 Soluţie acceptată‚

magister
Junior entuziast

Salut,

Conform ,,Politica de utilizare rezonabila a serviciilor roaming SEE" - indicatori obiectivi privind prezenţa fizică (conectarea cartelei SIM) şi consumul (apelurile, SMS-urile sau traficul de internet), majoritare în roaming SEE față de consumul și prezența naționale, în mod cumulat şi pentru o perioadă de monitorizare de cel puţin 123 de zile calendaristice - nu este specificat absolut deloc ca ai voie 123 zile sa folosesti in roaming fara alte costuri. Sunt luate in calcul ultimele 123 de zile si daca ai consum majoritar in roaming esti taxat. Nu s-a pus problema niciodata sa poti folosi roaming 123 zile consecutiv fara probleme.

Vizualizare soluţie în postul original

5 Răspunsuri 5

magister
Junior entuziast

Salut,

Conform ,,Politica de utilizare rezonabila a serviciilor roaming SEE" - indicatori obiectivi privind prezenţa fizică (conectarea cartelei SIM) şi consumul (apelurile, SMS-urile sau traficul de internet), majoritare în roaming SEE față de consumul și prezența naționale, în mod cumulat şi pentru o perioadă de monitorizare de cel puţin 123 de zile calendaristice - nu este specificat absolut deloc ca ai voie 123 zile sa folosesti in roaming fara alte costuri. Sunt luate in calcul ultimele 123 de zile si daca ai consum majoritar in roaming esti taxat. Nu s-a pus problema niciodata sa poti folosi roaming 123 zile consecutiv fara probleme.

Dap nu este specificat nici unde așa cum zici tu, dar asta e un imboldul, pentru portare la un alt operator...

 

Mulțumesc pnt răspuns!!

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Marius, te anunt ca si ceilalti operatori au o politica similara, daca nu chiar identica.

Uite aici pagina corespunzatoare de pe partea Vodafone de exemplu.

Deci, inainte sa te portezi la alt operator, si binenteles ca ai tot dreptul si toate motivele sa faci lucrul asta, verifica daca nu cumva (cel mai probabil e exact la fel, pentru ca asta e legea, nu preferinta operatorului) e la fel si acolo. 🙂

Client Orange

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Salut Marius,

Problema e simpla. Daca in ultimele 123 de zile ai stat, cumulat, mai mult in roaming (e suficient sa fie un pic mai mult de jumatate), se aplica politica de utilizare rezonabila a serviciilor in roaming.

Mai multe detalii aici.

Client Orange

FLo1
#StarMember

@mariusradu81: Bun venit în Comunitate. Este luat în considerare inclusiv CONSUMUL pe acea perioadă, nu doar perioada. Iar dacă în cele 123 de zile ai avut 2 luni de zile de stat în roaming cu un consum mai mare decât ar fi alocat prin abonament, automat vei trece pe cost suplimentar.