anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Nelămurire politica de utilizare rezonabila in abonament

Anonim
Neaplicabil

Buna ziua

Am un abonament Fun15 contractat pe o perioada de 2 ani din care au mai ramas 1.5 ani.Deoarece sunt plecat in UE de ceva timp (3 luni) Orange a inceput sa imi factureze ceea ce consum .Orice minut ,orice mb este factuat cu toate ca in aplicatie arata ca mai am 12.6/12.6 gb si 900 min.

Nelămurirea mea este : 

1.Pentru ce anume platesc 15 euro daca absolut tot ce consum este facturat ?

2.De ce pe site Orange apare ca tarifele pentru calatorii frecvente sau utilizarea majoritara a serviciilor in roaming SEE se factureaza cu 0.0023 euro /mb iar eu primesc sms care zice :Tarifele in roaming SEE in euro, fara TVA, sunt: 0.05/min&;apel efectuat, 0.02/SMS, 0.0077/MB daca ai un abonament sau o optiune cu acces roaming si 0.05/MB pentru trafic de internet din credit prepay disponibil, 0/apel sau SMS primit.

3.De ce in aplicatie absolut mb de net si minutele apar ca 12.6/12.6 respectiv 900/900 disponibile cu toate ca eu platesc tot si nu beneficiez de ele.Normal ar fi sa scrie 0/12.6GB si 0/900 min SEE disponibile.

 

1 Soluţie acceptată‚

delfinas
#StarMember

1. Plătești 15 euro lunar pt a avea resurse naționale nelimitate, niște minute internaționale și ceva resurse pt roaming, care e pt călătorii temporare. După 2 luni de stat majoritar in străinătate, roamingul se plătește extra. Așa e in cazul tuturor operatorilor, toți au aceeași politică legată de utilizarea rezonabilă a resurselor în roaming SEE.

DETALII: https://www.orange.ro/help/politica-de-utilizare-rezonabil-a-serviciilor-roaming-see-6828

2. Răspunsul ți l poate da doar cineva de la Orange.

3. Se plica punctul 1, resursele de roaming exista în continuare în abonamentul tau, dar nu mai ai acces  la ele până nu te întorci în țară pt o perioada și apoi pleci din nou.

Daca tu consideri că plătești prea mult și degeaba și vrei să renunți la abonament, poți cere rezilierea contractului cu 30 de zile înainte de următoarea data de facturare. 

DETALII:  https://www.orange.ro/help/cum-reziliez-un-abonament-orange-81

Vizualizare soluţie în postul original

30 Răspunsuri 30

delfinas
#StarMember

1. Plătești 15 euro lunar pt a avea resurse naționale nelimitate, niște minute internaționale și ceva resurse pt roaming, care e pt călătorii temporare. După 2 luni de stat majoritar in străinătate, roamingul se plătește extra. Așa e in cazul tuturor operatorilor, toți au aceeași politică legată de utilizarea rezonabilă a resurselor în roaming SEE.

DETALII: https://www.orange.ro/help/politica-de-utilizare-rezonabil-a-serviciilor-roaming-see-6828

2. Răspunsul ți l poate da doar cineva de la Orange.

3. Se plica punctul 1, resursele de roaming exista în continuare în abonamentul tau, dar nu mai ai acces  la ele până nu te întorci în țară pt o perioada și apoi pleci din nou.

Daca tu consideri că plătești prea mult și degeaba și vrei să renunți la abonament, poți cere rezilierea contractului cu 30 de zile înainte de următoarea data de facturare. 

DETALII:  https://www.orange.ro/help/cum-reziliez-un-abonament-orange-81

Pololică
#StarMember

Cum spun si colegii de forum, acea politica de utilizare rezonabila este impusa de CE (Comisia Europeana). Tot pe baza ei se calcuelaza acea limita (pentru net).

Abonamentul il platesti pentru:

- resursele nelimitate IN Romania (adica nationale)

- utilizare rezonabila in SEE (ai descrierea pe site).

Ca informatie suplimentara: in UE nu ai nevoie de pasaport (deci nici de viza) pentru o perioada sub 90 de zile (inclusiv). Pentru ce depaseste aceasta perioada, ai nevoie de acceptul Agentiei de Imigrari din tara respectiva. Nu stiu cum se interpreteaza daca stau in 4 tari cate o luna in fiecare. UE a zis sa faca perioada de referinta la 123 zile (4 luni) la care sa se faca raportarea. Daca esti doar in vacanta, nu te interesesaza, dar, daca planuiesti sa stai mai mult, recomandarea ar fi sa iei un SIM local.

Anonim
Neaplicabil

"""Abonamentul il platesti pentru:

- resursele nelimitate IN Romania (adica nationale)

- utilizare rezonabila in SEE (ai descrierea pe site)."""

 

Momentan nu beneficiez nici de resurse nelimitate in Ro nici de utilizare rezonabila in SEE deci cum am zis mai sus e un moment bun sa il inchid .Multu

@Anonim : Dacă ai utiliza abonamentul în România te-ai convinge de acele resurse nelimitate. Dar din țări străine nu văd cum să poți înțelege/accepta acest fapt. Așadar concluzii... neprobate. Iar după mai mult de 2-3 luni de utilizare permanentă a abonamentului în SEE ajungem din nou să ne dăm cu părerea despre ce înseamnă ”rezonabil”? Regulamentul este clar explicat, iar alternative există. Depinde de fiecare dacă le acceptă sau nu.

Anonim
Neaplicabil

Pai si revenind la intrebarea mea pe care vad ca nu o intelege nimeni dar comenteaza toti: daca abonamentul nu e folosit in Ro,daca este facturat absolut orice ,eu de ce mai platesc abonament ??Dau 15 euro abonament si 30 cost suplimentar.Ok nu e un bai stiu am inteles cu limita vietii dar intrebarea mea e : ce primesc de aia 15 euro???? Raspunde-ti punctual daca o faceti daca nu lasati-o asa ca pana acum toti imi dau explicatii ca am depasit..da frate am depasit stiu asta si platesc .Nu am o problema cu costul suplemtar o am cu abonament....E aaa de greu de inteles intrebarea ??

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut! 🙂

Ideea e asa:

  • esti in roaming, folosesti din resursele pentru roaming (atata timp cat le ai). Cand le consumi, treci pe cost suplimentar.
  • esti in tara, folosesti din resursele nationale (atata timp cat le ai, presupunand ca nu sunt "nelimitate"). Cand le consumi, treci pe cost suplimentar.

Amandoua sunt incluse in abonament, si evident ca le platesti pe amandoua, indiferent unde te-ai afla. Asa cum, atunci cand esti in tara, platesti in continuare pentru resurse in roaming, cu toate ca nu le poti consuma, pentru ca, evident, nu esti in roaming.

In cazul asta concret, poti folosi doar una dintre cele doua resurse. Cea din roaming. Pentru care, acum, fiind atinsa limita (nu limita lunara, ci limita de consum conform politicii de utilizare rezonabila), platesti cost suplimentar.

Resursele din abonament nu se aloca "in caz ca le folosesti", si nu se deduc de pe factura, in caz ca n-o faci. Se aloca oricum, si se taxeaza oricum.

Nu stiu, poate e ceva ce mi-a scapat, dar cred ca raspunsurile de pana acum ar fi trebuit sa clarifice situatia si sa ofere deja un raspuns la intrebarea ta. 🙂

Client Orange

Noi am inteles f bine întrebarea și ti-am  răspuns in consecinta. Tu se pare ca nu intelegi sau te faci ca nu intelegi ce vrem sa iti explicam.

Tu ai luat acest abonament, ca sa ai un numar de telefon, cu care sa tii legătura cu diverse persoane /instituții și să intri pe internet, mai ales când ești în țară. Faptul că tu ai plecat din România pe termen nedeterminat, e ceva care nu este luat în calcul.

Ți-am zis, poți rezilia contractul dacă te consideri in pierdere. Dacă ai obținut o reducere la abonamente sau telefon, vei plati diferența pt lunile rămase până la expirarea contractului. Apoi inchizi contractul, îți iei o cartela de acolo și gata!

Eu cred că tu vrei să găsești justificări să renunți la abonament, pt că ai vrea sa reziliezi contractul, dar parca nu ai vrea. Dacă simți că poți renunța la acest număr fara regrete, că nu-ți mai e de folos, închide-l și gata!!! Mult zgomot pentru nimic!

  • 15E este abonamentul care iti include resurse nationale utilizabile in Romania si acces la serviciul de roaming in limita resurselor enuntate in contract si legislatia nationala (DIrectivele Europene se transpun in legislatia nationala sub forma de legi, doar ca majoritatea ne raportam la Directiva Nr ... pentru ca e mai simplu)
  • 30E (sau orice suma vrei tu) este cost suplimentar pentru abuzul (asa se cheama. Daca vrei, cauta un sinonim, n-am o problema) de utilizare in roaming pentru incalcarea legii (Directivei Europene privind Roam Like at Home)

Cei 15E nu sunt negociabili pentru ca este taxa de utilizare a serviciului de telefonie mobila si a resurselor din el. Cand esti in roaming, nu poti folosi resursele de acasa, si invers, DAR ai o limita de utilizare cand folosesti o retea inchiriata (roaming).

Daca nici in ziua de azi nu s-a inteles ce inseamna nelimitat, e o problema. Nelimitatul este doar national. Nimeni nu ofera nelimitat (permanent).

Ca exemplu: Google Fi (rerteaua virtuala a Google) te lasa sa folosesti serviciul lor de telefonie mobila la tarife nationale (in SUA) oriunde in lume, DAR, dupa 3-6 luni iti sisteaza serviciul (ti-l inchide, nu te tarifeaza in plus fata de tarifele din optiunea folosita). Si pretul este undeva la 70-80$ pe luna plus taxele din Statul american de domiciliu (vorbim de nelimitat, nu de tarifare per GB).

Lăsați-o baltă. Un "neînțeles" trecut în lumea celor anonimi. Topic clarificat 😁

Îmi confirmă bănuială că era doar un agitator. Își dorea să stârnească o revoluție, dar nu i-a ieșit, așa că a ieșit el. 🙂

Nu e vina nimanui ca nu beneficiezi de resursele abonamentului. Cum spunea si Flo, scrie in regulament ce e cu utilizarea in roaming SEE.

Vrei sa reziliezi, ok, go for it!

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

O varianta mai scurta la ce ziceam mai sus (poate asta se doreste), ca raspuns la intrebarea: ce primesc de cei 15 Euro?

Primesti exact ceea ce primeai si pana acum, doar ca nu poti folosi, pentru ca esti in roaming, si ai atins limita de consum conform politicii de utilizare rezonabila.

Client Orange

Pololică
#StarMember

Mda, si-a sters contul cat i-am scris raspunsul. Nu cred ca s-a lamurit, din pacate.

@Pololică : Si eu mi-aș fi luat in număr local pentru Franța,  dar nu merită la cât petrec acolo. Așa că am ales un număr de RO. 😉

BTW: @DanielaH : Nu-i așa că specialiștii încă mai analizează oportunități pentru eventuale opțiuni voce/date de roaming la abonamente cu resurse naționale sau opțiune prepay mai redusă de 12-16€ pentru durată mai redusă? 🙃😏😏

DanielaH
Moderator

Chiar dacă inițiatorul întrebării a ales să-și șteargă contul, am marcat noi ca soluție răspunsul cel mai complet pentru a fi de ajutor și altor utilizatori. Mulțumim tuturor pentru răspunsuri și sfaturi!