anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Mi-am reincarcat cartela cu 12 euro SEE si cand sun primesc SMS ca nu am suficient credit.

Nophie
Junior

Buna ziua!

Mi-am reincarcat cartela cu optiunea 12 euro SEE (in afara tarii) acum cateva minute si cand incerc sa apelez mi se spune 'Ne pare rau dar nu ai suficient credit pentru a accesa acest numar. Te rugam sa-ti reincarci contul.' Precizez ca am mai reincarcat cu 12 euro si in trecut si puteam sa sun numere de Romania. Mai mult, in categoria 'tarife si optiuni' din website-ul Orange, imi apare ca aceasta optiune expira azi?! Cand eu doar ce am reincarcat. Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat..ar fi de mare ajutor! Multumesc anticipat!

Atasat puteti gasi si 3 screenshot-uri.

1 Soluţie acceptată‚

Trebuia sa nu ignori acel avertisment.

Nu stiu daca merge in roaming sa trimiti un sms 321 cu textul CREDIT, ca sa se transforme optiunea in credit. Daca nu, incearca pe chatul My Orange sa te ajute sa iti transformi optiunea in credit. Pana una-alta, incarca cu credit, ca sa pastrezi acel numar activ si sa poti fi apelat sau sa primesti sms-uri. Pe termen lung, ar fi bine sa folosesti o cartela locala si retele wi-fi.

Vizualizare soluţie în postul original

6 Răspunsuri 6

delfinas
#StarMember

Nophie, de cand esti in roaming? Daca ai stat in afara tarii mai mult de  60 de zile consecutive, optiunea nu te mai ajuta. Trebuie sa incarci direct cu credit din care sa consumi la pretul standard.

Multumesc de rapsuns! ..pff... deci sa inteleg ca ei inca ma lasa sa cumpar o optiune care in cazul meu nu mai este valabila? Intr-adevar sunt in roaming de mai mult de 60 de zile consecutiv, si intr-adevar am primit un mesaj care-mi spune ca daca nu voi incepe sa folosesc roaming-ul in Romania, ma vor suprataxa... insa am crezut ca pot sa folosesc optiunea chiar si daca voi fi suprataxata. Cum ar trebui sa procedez mai departe? 

Trebuia sa nu ignori acel avertisment.

Nu stiu daca merge in roaming sa trimiti un sms 321 cu textul CREDIT, ca sa se transforme optiunea in credit. Daca nu, incearca pe chatul My Orange sa te ajute sa iti transformi optiunea in credit. Pana una-alta, incarca cu credit, ca sa pastrezi acel numar activ si sa poti fi apelat sau sa primesti sms-uri. Pe termen lung, ar fi bine sa folosesti o cartela locala si retele wi-fi.

In mesajul primit de la ei nu era specificat nicaieri ca trebuie sa reincarc direct cu credit si ca nu mai pot folosi optiunea, mi s-a spus doar despre suprataxa.. 

Multumesc frumos! Am reusit sa trimit un SMS la 321..au spus ca cererea a fost inregistrata, acum, ramane de vazut. Curand voi renunta la numarul curent si nu vor mai fi surprize:) Multumesc mult de ajutor si de sfaturi! 

@Nophie: Dacă vei renunța la număr nu știu cât dorești să mai investești. Ideea este că trebuie să activezi manual roamingul. Pentru aceasta va fi nevoie de o reîncărcare de 12€ CREDIT (nu extraopțiune), iar cu un SMS ulterior la 321 cu textul "CREDIT" (cu majuscule) vei transforma extraopțiunea în credit, putând utiliza 24€. Sper să fie de folos. Totuși, utilizează net-ul cât poți de pe wifi, altfel creditul se va consuma repede. Numai bine.

Cu placere!!! Suprataxarea e pt cei care au abonament, la prepay nu merge suprataxarea, daca ai doar extraoptiune, ci, pur si simplu, nu mai poti face nici o miscare in lipsa creditului. Da, ar fi trebuit ca mesajul sa fie nuantat pt cei cu prepay, sa li se spuna sa incarce cu credit, daca vor sa beneficieze de roaming in continuare.