anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Incarcare cartela cu optiunea 16 euro see dupa 3 luni

AN92
Junior

Buna ziua,
Am o cartela orange pe care am folosit-o timp de 3 luni cu optiunea 16 euro roming see, vreau sa stiu daca mai pot incarca aceasta cartela si a 4 a luna? Pentru ca am inteles ca dupa 3 luni nu mai merge si daca pot alege o optiune de 12 euro see sau ce alta varianta mai este, ca mai am nevoie inca 2 luni de optiune in see? Mulțumesc!

1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Poti incarca de oricate ori vrei tu. Problema e una singura: nu vei mai putea folosi din resursele incluse in optiunea respectiva. Va trebui sa adaugi si credit si vei consuma doar din credit.

Ai cateva variante:

  1. pastrezi optiunea (12 sau 16 euro, nu conteaza, atata timp cat iti ofera roaming in tara in care ai nevoie), adaugi si credit, si vei folosi din credit, la tarife preferentiale (in general mai mici) pentru tara respectiva. Daca ne spui ce tara te intereseaza, iti pot da link direct. Daca nu, poti cauta chiar tu aici.
  2. inchizi optiunea, ai grija sa activezi roaming-ul manual, si platesti doar din credit la tarifele standard pentru tara respectiva. Din nou, ai link mai sus, daca vrei sa vezi ce inseamna asta concret pentru tine. In general, e mai rentabil sa pastrezi si optiunea cu roaming, si sa platesti din credit, decat sa anulezi optiunea si sa platesti doar din credit. Tarifele sunt mai mici in primul caz, comparativ cu al doilea.
  3. cumperi o cartela SIM locala.
    Daca nu vrei o cartela SIM locala, pentru ca ai tarife mai bune cu varianta actuala (chiar si cu folosirea din credit in loc de resurse incluse in optiune), si oricum planuiesti sa te intorci in urmatoarele 2 luni, ai la dispozitie celelalte doua variante.

Sper sa te ajute.

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

5 Răspunsuri 5

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Poti incarca de oricate ori vrei tu. Problema e una singura: nu vei mai putea folosi din resursele incluse in optiunea respectiva. Va trebui sa adaugi si credit si vei consuma doar din credit.

Ai cateva variante:

  1. pastrezi optiunea (12 sau 16 euro, nu conteaza, atata timp cat iti ofera roaming in tara in care ai nevoie), adaugi si credit, si vei folosi din credit, la tarife preferentiale (in general mai mici) pentru tara respectiva. Daca ne spui ce tara te intereseaza, iti pot da link direct. Daca nu, poti cauta chiar tu aici.
  2. inchizi optiunea, ai grija sa activezi roaming-ul manual, si platesti doar din credit la tarifele standard pentru tara respectiva. Din nou, ai link mai sus, daca vrei sa vezi ce inseamna asta concret pentru tine. In general, e mai rentabil sa pastrezi si optiunea cu roaming, si sa platesti din credit, decat sa anulezi optiunea si sa platesti doar din credit. Tarifele sunt mai mici in primul caz, comparativ cu al doilea.
  3. cumperi o cartela SIM locala.
    Daca nu vrei o cartela SIM locala, pentru ca ai tarife mai bune cu varianta actuala (chiar si cu folosirea din credit in loc de resurse incluse in optiune), si oricum planuiesti sa te intorci in urmatoarele 2 luni, ai la dispozitie celelalte doua variante.

Sper sa te ajute.

Client Orange

Mulțumesc frumos pentru raspuns. Folosesc cartela in Austria. Si pentru o luna jumatate cat mai stau nu vreau sa imi cumpar cartela locata, insa cine mi-a spus m-a cam speriat. Eu de cand am plecat am folosit si folosesc optiunea cu 16 euro, am nevoie in mare parte de internet. Nu vreau sa imi schimb optiunea, dar am crezut ca la a 4a incarcare nu o mai pot folosi si ca trebuie sa gasesc o alta alternativa.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Da, poti folosi optiunea, dar nu mai poti folosi din resursele incluse in ea. Trebuie adaugat credit, pe langa optiune, pentru ca iti va lua doar din credit. 🙂

Si da, pentru cat mai ai de stat acolo, si eu as ramane pe varianta cu optiunea Orange + credit, si fara SIM local. 

Client Orange

Atunci mergi pe credit si pe folosirea retelelor wifi din zona. Optiunile de roaming sunt pentru calatorii temporare.

Mulțumesc frumos.