anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

De ce se activeaza singura optiunea de 3,36 euro in strainatate la fiecare 24 ore?

user_15020358
Începător
 
1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember & September Problem Solver

Salutare!

Așa este ofertă și trebuie să dezactivezi roamingul din telefon, pentru că altfel, la fiecare apel ( chiar și prin wifi), se vor activa pachete.

Baftă!

Vizualizare soluţie în postul original

5 Răspunsuri 5

delfinas
#StarMember

Vio73
#StarMember & September Problem Solver

Salutare!

Așa este ofertă și trebuie să dezactivezi roamingul din telefon, pentru că altfel, la fiecare apel ( chiar și prin wifi), se vor activa pachete.

Baftă!

FLo1
#StarMember

@user_15020358: Problema trebuie analizată astfel: 1. Ești în roaming întro țară din SEE sau non-SEE?  Explicație: Pentru SEE ai putea avea resurse incluse în abonament, pe când pentru țări non-SEE nu cred să ai resurse incluse în abonament. 2. Ești în roaming SEE pentru o perioadă ce a depășit deja 2-3 luni de zile? Explicație: Pentru perioade mai mari de timp petrecute în roaming, chiar și în SEE, dacă resursele consumate național (în România) în ultimele 123 de zile cumulat sunt mai reduse cantitativ decât consumul în roaming, atunci utilizarea va fi tarifată, nu din resurse incluse în abonament. 3. Vrei soluție pentru a nu se mai activa acea opțiune? Răspuns: Dezactivează roaming-ul și atunci nu vei mai consuma nici resurse, dar nici cost suplimentar nu vei face. 

Pentru alte explicații, te așteptăm cu detalii referitoare la țara unde te afli și perioada de timp petrecută în roaming pentru o detaliere mai exactă a situației tale. Numai bine! 

Este vorba despre țară non SEE și, chiar dacă nu mi se pare corect, voi opri roamingul. Nu este corectă această abordare. Este chiar discriminare....dacă eu folosesc wi-fi de ce să fiu taxata pentru apelurile prin wi-fi. 

Pentru că la orice accesare de servicii de voce, sms sau internet se produce deja un cost suplimentar care duce la această auto-activare. Dacă utilizezi exclusiv wifi,  atunci dezactivează roamingul și nu vor mai fi probleme.