anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Date mobile in afara tarii

Georgiana96
Începător
Buna! Îmi poate spune și mie cineva, dacă folosesc numărul orange in afara țării, și am opțiunea roaming SEE, dacă am 8 gb valabili in roaming, de ce anume nu ii pot folosi și tot fac cost suplimentar?
1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator
Așa cum spunea și FLo_1, ca să poți folosi resursele nationale in Spatiul Economic European este necesar ca traficul de voce și date din ultimele 4 luni să fie majoritar in România. @Georgiana96, în ultimele 4 luni (123 de zile) ai efectuat cumva în roaming un consum de minute și Internet mai mare decât în România?

Vizualizare soluţie în postul original

5 Răspunsuri 5

FLo1
#StarMember
@Georgiana: bun venit în Comunitate. Bănuind că te afli în spațiul SEE, singura explicație este că te afli de prea mult timp, adică în ultimile 4 luni tu ai stat mai mult de 2 luni în roaming. Astfel opțiunea cu resurse nu mai este utilă decât pentru activarea roamingului. Deci, de cât timp te afli în roaming, de când consumi pe credit în locul resurselor incluse în opțiunea de voce și eventual în ce țară? De exemplu eu, de o vreme în roaming, deși cu sute de GB incluși chiar și în SEE, am o limită destul de.... limitată: vezi atașamentul și vei concluziona singură. Dacă vreau mai mult.... doar cu credit sau până la 2 luni cu o altă activare de opțiune de 10€.

DanielaH
Moderator
Așa cum spunea și FLo_1, ca să poți folosi resursele nationale in Spatiul Economic European este necesar ca traficul de voce și date din ultimele 4 luni să fie majoritar in România. @Georgiana96, în ultimele 4 luni (123 de zile) ai efectuat cumva în roaming un consum de minute și Internet mai mare decât în România?

teacher_
#StarMember
Salut! Eu personal nu am înțeles...când spui opțiune, mă gândesc la un număr prepay, dar apoi spui cost suplimentar, care este legat de abonament. Ai prepay, sau abonament? Poți face un screen shot din my Orange, la fel ca @Flo?

Razvan
#StarMember
Dacă în ultimele 61 de zile ai consumat resurse preponderent în roaming față de domiciul din țară, intervine politica de taxare standard (ROLAH). Probabil ai fost înștiințată de către Orange printr-un sms.

FormatB
Începător
Si cum pot avea o evidenta a resurselor consumate in tara si in afara? Mie personal mi-au inchis de 3 ori, la o zi dupa activare, optiunea cu 14 euro pe acest motiv. Astept sa ajung in tara, dupa care incep sesizarile direct la ANCOM si daca nu tot nu se rezolva le inaintez si dosar in instanta. Mi se pare aberant si totodata inadmisibil sa restrictioneze in baza acestor "legi" dar in acelasi timp sa nu ofere utilizatorului poaibilitatea de a avea o evidenta a consumului.