anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Daca sunt sunat din tara in roaming, apelantul este taxat?

Liviu24
Junior entuziast
Bună ziua! Am o nelamurire: ma aflu în concediu în străinătate, Europa, am roaming activat, apeluri internaționale. Daca sunt sunat din tara, apelantul este taxat?
1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Da, e taxat la tarif normal, ca si cand ai fi in tara. Deci, daca pana acum te suna din minute, o sa sune si de acum inainte tot din minute. Daca te suna de pe credit, sau il taxa pentru apelurile catre numarul tau, o sa-l taxeze in continuare. Mai pe scurt, pentru apelant nu e nicio diferenta daca te suna in tara sau in strainatate, pe numarul de Romania, tu fiind in roaming.
Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

5 Răspunsuri 5

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Da, e taxat la tarif normal, ca si cand ai fi in tara. Deci, daca pana acum te suna din minute, o sa sune si de acum inainte tot din minute. Daca te suna de pe credit, sau il taxa pentru apelurile catre numarul tau, o sa-l taxeze in continuare. Mai pe scurt, pentru apelant nu e nicio diferenta daca te suna in tara sau in strainatate, pe numarul de Romania, tu fiind in roaming.
Client Orange

Vio73
#StarMember
Salutare! Pe el nu-l taxează cu nimic în plus, deci poți sta și tu și persoana respectiva fără griji!

FLo1
#StarMember
@Liviu24: Prin prezența ta în roaming apelantul nu este afectat. Doar tu vei consuma din minutele tale sau credit atât pentru apeluri inițiate cât și pentru apeluri primite. Și încă o deosebire a faptului că ești în roaming: numerele vor fi în ambele cazuri în format internațional, adică având prefixul "+4", urmat de 07 pt mobil sau 02 și 03 pentru fix.

Liviu24
Junior entuziast
Mulțumesc pentru lămuriri! Asa știam și eu, dar aveam unele dubii cu privire la schimbările vremurilor. Apreciez constant promptitudinea și rigoarea comunicării în Comunitate. Felicitări!

Vio73
#StarMember
Mulțumim și noi pentru aprecieri și sperăm că informațiile primite să ajute in cele mai multe situații!